چگونه ورزش مغز را بهبود می بخشد ؟

تغذیه برای افزایش وزن
2019/09/08
تناسب اندام ذهنی
2019/09/08

بیشتر مردم می‌دانند که فعالیت‌ بدنی منظم برای سلامتی عالی است . باعث داشتن وزنی متعادل و سالم می‌شود ، احتمال ابتلا به دیابت یا فشارخون را کاهش می‌دهد و به تثبیت خلق‌وخو کمک می‌کند . علاوه بر همه‌ی این فواید فوق‌العاده، فعالیت بدنی منظم اثرات خیلی خوبی بر سلامت مغز نیز دارد .

پژوهش‌های متعدد نشان داده‌اند که فعالیت منظم بدنی اندازه‌ی قسمت‌های مشخصی از مغز را افزایش می‌دهد ، ارتباط بین سلول‌های مغزی را بهبود می‌بخشد و از بروز زوال عقل پیش‌گیری می‌کند . فواید فعالیت بدنی برای مغز شما بی‌شمار است بنابراین از همین امروز با انجام مقدار و نوع درستی از فعالیت به بهبود سلامت مغزی‌تان کمک کنید .

سرعت رشد مغز بهبود می یابد

مادامی که ما پیر می شویم ، سرعت رشد و تولید سلول های جدید مغز کند شده و پرده های موجود بر روی مغز کوچکتر می گردند . اما ورزش کردن این وضعیت را برعکس می کند . نتایج تحقیق بر روی یک دسته از افراد مسن ۶۰ تا ۷۹ سال نشان می دهد که آن دسته از افرادی که طی شش ماه مشغول انجام حرکات ایروبیک بوده اند ، با افزایش چشمگیر حجم بافت های مغز مواجه شده اند . محققان به این نتیجه رسیدند که حرکات ایروبیک به سبب تاثیر گذاری مثبت بر روی قلب و عروق و بهبود کارکرد آنها، منجر به خون رسانی بهتر به مغز در این دسته از افراد شده است و همین امر سبب گشته تا اکسیژن بیشتری به مغز برسد و روند رشد آن را بهبود بخشد.

هورمون های سازنده مغز بیشتری تولید می شود

همانطور که غذای گیاهان سبب می شود تا آنها بهتر رشد کنند ، ورزش و تمرینات ورزشی سبب می شود تا بدن شما میزان بیشتری از BDNF تولید کند که در نتیجه آن سرعت رشد سلول های مغزی افزایش می یابد . این موضوع بیشتر در ناحیه Hippocampus مغز تاثیرگذار خواهد بود . همان واحدی که مسئولیت حافظه را بر عهده دارد. این واحد در مقابل تغییرات سنی آسیب پذیر است .

با افسردگی مبارزه می کند

افسردگی سرعت مغز را در پردازش اطلاعات کند می کند و این موضوع کار فرد را در تصمیم گیری های سریع، مشکل می سازد و در نتیجه منجر به بروز مشکلات حافظه ای جدی خواهد شد. برای موارد شدید افسردگی، دکتر شما برایتان داروی ضد افسردگی تجویز خواهد کرد و برای افسردگی های عادی ورزش و تمرینات بدنی می تواند راه حل خوبی باشد. ورزش می تواند منجر به تولید سروتونین و dopamine در بدن شما شود و پس از آن ماده خوشحال کننده اندروفین در خون شما جاری خواهد شد.

تاثیرات استرس را کاهش می دهد

همانطور که هورمونی همچون BDNF سبب می شود تا مغز شما جوانتر شود ، هورمون های دیگری هم موجب پیر شدن آن می گردد . هورمونی با نام کورتیزول موجب می شود تا شما فراموشکار شوید و به کندی قادر به فکر کردن باشید . تمرینات بدنی مناسب ، باعث کاهش سطح این هورمون در خون می شود. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که کاهش سطح این هورمون موجب تولید سلول های جدید عصبی در مغز می گردد.

فعالیت اجرایی مغز بهبود می یابد

قابلیت اجرایی مغز به معنی توانایی های شناختی است . توانایی که شما به کمک آن می توانید اعمال پیچیده را انجام دهید و برای آنها برنامه ریزی کنید . به خاطر سپردن شماره تلفن در حین گرفتن شماره را می توان جزو این دسته از توانایی های مغز برشمرد . نتیجه تحقیقات انجام شده بر روی افراد بزرگسال ۵۵ تا ۸۰ سال که بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در روز در مدت شش ماه تمرینات ورزشی انجام داده اند، نشان داد که این دسته از افراد، تا چهار برابر بیشتر و بهتر از سایر افراد در انجام فعالیت اجرای مغز موفق بوده اند.

حساسیت به انسولین افزایش می یابد

وقتی که شما غذایی را میل می کنید بدن شما آن را به گلوکز، که سوخت مورد نیاز بدن است،-تبدیل می کند. به منظور اینکه گلوکز وارد سلول های شما شود نیازمند وجود هورمونی به نام انسولین است . متاسفانه سلول های موجود در بدن بعضی از افراد به انسولین مقاوم می شوند و بدن به صورت مداوم شروع به تولید انسولین به منظور جذب قند می کند و این موضوع سبب افزایش سطح قند خون و همچنین دیابت نوع دوم می شود. حتی اگر شما به دیابت مبتلا نشوید، مقاومت بدن در برابر انسولین سبب می شود تا سلول های مغز، از گلوکز اشباع شوند که این مساله منجر به کاهش شدید راندمان حافظه خواهد شد. تمرینات ورزشی موجب افزایش حساسیت بدن به انسولین می گردند و یک جلسه تمرین، قند خون شما را برای ۱۶ ساعت تنظیم می کند. هر چه شما بتوانید قند خونتان را بهتر کنترل کنید، در مقابل تغییرات منفی افزایش سن، مقاوم تر خواهید بود

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید