چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه

عرق کاسنی برای کبد
عرق کاسنی برای کبد
2021/10/11
برنامه رژیم غذایی اختصاصی
برنامه رژیم غذایی اختصاصی
2021/10/13
چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه

اگر می خواهید بدانید که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه با ما همراه شوید.

همان طور که می دانید، تیروئید کم کار یک عارضه کاملا رایج است که در آن تیروئید به دلیل عدم تولید کافی و مناسب هورمون های مختص تیروئید ایجاد شده است. عدم کارایی و تولید این هورمون ها موجب می شود که شما دچار این عارضه شوید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه تیروئید کم کار با ما در تماس باشید.

۰۲۱۲۲۸۷۹۴۰۹

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه

این امر سیستم بدنی شما را دچار اختلال می کند تا نتوانید به درستی فعالیت کنید. کم کاری تیروئید می تواند باعث ایجاد احساس خستگی، افزایش وزن و عدم تحمل دمای سرد شود. درمان اصلی کم کاری تیروئید، درمان جایگزینی هورمون است.

مصرف یک سری داروها و غذاها می تواند به این بیماری کمک کند. در این راستا به منظور آشنایی بیشتر با این موضوع که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

آن چه در نوشتار چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه مورد ارزیابی قرار می گیرد:

۱- نکات قابل توجه در مورد این که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه ؟

۲- تشخیص و آزمایشات مرتبط با تیروئید کم کار چگونه است؟

۳- رژیم غذایی مناسب تیروئید کم کار را چگونه بررسی می کنید؟

۴- بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید چیست؟

۵-۵ ماده غذایی که عملکرد تیروئید کم کار را بهبود می بخشد، چیست؟

۶- بررسی نکات تغذیه ای موثر برای تیروئید کم کار چگونه است؟

۷- ۵ موردی که می تواند با داروهای تیروئیدی شما مشکل ایجاد کند، چیست؟

۸-نتیجه گیری

 

نکات قابل توجه در بررسی و معرفی تیروئید کم کار

قبل از بررسی این موضوع که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه باید ابتدا بدانید که تیروئید کم کار، نوعی بیماری است که در آن هورمون تیروئید به اندازه کافی در جریان خون شما وجود ندارد و متابولیسم شما کند می شود.

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید را در بدن شما ایجاد و آزاد نمی کند. این باعث می شود تا متابولیسم شما کند شود و بر کل بدن شما تأثیر بگذارد.

نکات قابل توجه در بررسی و معرفی تیروئید کم کار

نکات قابل توجه در بررسی و معرفی تیروئید کم کار

کم کاری تیروئید که به بیماری کم کاری تیروئید نیز معروف است، امروزه بسیار شایع است. وقتی سطح تیروئید شما بسیار پایین باشد، به این عارضه میکسدما می گویند.

میکسدما که یک بیماری بسیار جدی است، می تواند علائم جدی ایجاد کند، از جمله:

دمای پایین بدن

کم خونی

نارسایی قلبی

گیجی

کما

این نوع شدید از کم کاری تیروئید، تهدید کننده زندگی است. به طور کلی، تیروئید کم کار یک بیماری بسیار قابل درمان است. این می تواند با داروهای منظم و قرارهای بعدی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کنترل شود. در حقیقت غده تیروئید به صورت یک سیستم پروانه ای شکل است که در قسمت جلویی گردن شما واقع در بخش حنجره که مختص ایجاد صدای شماست، ایجاد شده است.

اگر بخواهیم با نقش و مسئولیت این غده آشنا شویم، می توان گفت که وظیفه اصلی آن کنترل متابولیسم است. در واقع کنترل متابولیسم جزء فرایندهایی است که بدن به منظور ایجاد انرژی استفاده می کند. این غده به لحاظ عملکرد به دو نوع هورمون T4 و T3  تقسیم بندی می شود.

این هورمون ها در سراسر بدن کار می کنند و به سلول های بدن می گویند که چقدر انرژی مصرف کنند

این هورمون ها در سراسر بدن کار می کنند و به سلول های بدن می گویند که چقدر انرژی مصرف کنند. آن ها دمای بدن و ضربان قلب شما را کنترل می کنند. هنگامی که تیروئید شما به درستی کار می کند، دائماً هورمون ها را تولید می کند، آن ها را آزاد می کند و سپس هورمون های جدیدی می سازد تا جایگزین موارد مورد استفاده شود. این باعث می شود تا متابولیسم شما عملکرد خود را حفظ کرده و تمام سیستم های بدن شما تحت کنترل باشد.

عملکرد و کارایی هورمون های تیروئید توسط غده هیپوفیز کنترل می شود. این غده در بخش جمجمه و مغز واقع شده است و نقش قابل توجهی در بهبود عملکرد سیستم بدنی افراد دارد.

اگر به هر دلیلی هورمون های تیروئید تولید نشوند، این امر موجب می شود تا غده هیپوفیز عملکرد و کارایی خود را از دست دهد و موجب ایجاد اختلال در بدن می گردد. در این راستا تولید هورمون های تیروئید بسیار مهم است تا سیستم ایمنی و بدنی به درستی به عملکرد خود بپردازند.اگر میزان هورمون های تیروئید بیش از حد بالا باشد (پرکاری تیروئید) یا خیلی کم (تیروئید کم کار)، کل بدن تحت تأثیر قرار می گیرد.

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه و چه کسانی مبتلا می شوند؟

تیروئید کم کار می تواند افراد را در هر سنی، جنسیت و قومیت را تحت تاثیر قرار دهد. این یک بیماری شایع است، به ویژه در زنان بالای ۶۰ سال. زنان به طور کلی بیشتر از قبل در زندگی بعد از یائسگی دچار کم کاری تیروئید می شوند. در کم کاری تیروئید، تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. تفاوت بین کم کاری و پرکاری تیروئید در کمیت است.

در کم کاری تیروئید، غده تیروئید، هورمون تیروئید بسیار کمی تولید می کند. از طرف دیگر، افرادی که مبتلا به پرکاری تیروئید هستند، تیروئید دارند که بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند. پرکاری تیروئید شامل سطوح بالاتری از هورمون های تیروئید است که متابولیسم شما را تسریع می کند. اگر کم کاری تیروئید دارید، متابولیسم شما کند می شود. بسیاری از موارد بین این دو شرط برعکس است.

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه و چه کسانی مبتلا می شوند؟

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه و چه کسانی مبتلا می شوند؟

اگر کم کاری تیروئید دارید، ممکن است برای مقابله با سرماخوردگی مشکل داشته باشید. اگر مبتلا به پرکاری تیروئید هستید، ممکن است گرما را کنترل نکنید. آن ها در مقابل افراط عملکرد تیروئید هستند. در حالت ایده آل، شما باید اعتدال داشته باشید. درمان هر دوی این شرایط باعث می شود که عملکرد تیروئید شما تا حد ممکن به آن سطح میانی نزدیک شود.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر کوهدانی دیدن کنید.

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه و علت آن چیست؟

تیروئید کم کار می تواند علت اولیه یا علت ثانویه داشته باشد. علت اصلی بیماری است که مستقیماً بر تیروئید تأثیر می گذارد و باعث ایجاد سطوح پایین هورمون های تیروئید می شود. علت ثانویه چیزی است که موجب از کار افتادن غده هیپوفیز می شود، به این معنی که نمی تواند هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)  را به تیروئید بفرستد تا هورمون های تیروئید را متعادل کند. دلیل اولیه کم کاری تیروئید خیلی رایج تر است.

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه و علت آن چیست؟

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه و علت آن چیست؟

شایع ترین این دلیل اولیه یک بیماری خود ایمنی به اسم بیماری هاشیموتو است. این بیماری که تیروئیدیت هاشیموتو یا تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن نیز نامیده می شود، ارثی است (از طریق خانواده منتقل می شود).

در بیماری هاشیموتو، سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله کرده و به آن آسیب می رساند. این امر باعث می شود که تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید و آزاد نکند. سایر علل اولیه کم کاری تیروئید می تواند شامل موارد زیر باشد:

تیروئیدیت (التهاب تیروئید)

درمان پرکاری تیروئید (پرتودرمانی و برداشتن تیروئید با جراحی)

کمبود ید (نداشتن ید کافی، ماده معدنی که تیروئید از آن برای تولید هورمون استفاده می کند، در بدن شما)

شرایط ارثی (یک بیماری که از طریق خانواده شما منتقل می شود)

در برخی موارد، تیروئیدیت می تواند پس از بارداری (تیروئیدیت پس از زایمان) یا بیماری ویروسی رخ دهد.

علت کم کاری تیروئید در بارداری

در بیشتر موارد، زنان مبتلا به تیروئید کم کار در دوران بارداری به بیماری هاشیموتو مبتلا هستند. به همین دلیل باید بدانند که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه ؟  این عارضه موجب می شود تا به سیستم ایمنی بدن حمله گردد و موجب بیماری زایی بدن می شود.

اگر این فرایند رخ دهد، غده تیروئید دیگر قادر به تولید و شکل گیری هورمون های خود نخواهد بود، لذا زنان باردار مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است احساس خستگی زیادی کنند، در مواجهه با دمای سرد مشکل داشته باشند و گرفتگی عضلات را تجربه کنند.

هورمون های تیروئید برای رشد نوزاد در دوران بارداری مهم هستند. این هورمون ها به رشد مغز و سیستم عصبی کمک می کنند. اگر کم کاری تیروئید دارید، مهم است که سطح تیروئید خود را در دوران بارداری کنترل کنید.

اگر کودک در طول رشد به میزان لازم هورمون تیروئید دریافت نکند

اگر کودک شما در طول رشد به میزان لازم هورمون تیروئید دریافت نکند، ممکن است مغز به درستی رشد نکند و بعداً مشکلاتی ایجاد شود. کم کاری تیروئید درمان نشده در دوران بارداری ممکن است منجر به عوارضی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

هنگامی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، استروژن و پروژسترون داخل قرص ها می توانند بر پروتئین های متصل کننده تیروئید شما تأثیر بگذارند. این باعث افزایش سطح وزن شما می شود.

اگر کودک در طول رشد به میزان لازم هورمون تیروئید دریافت نکند

اگر کودک در طول رشد به میزان لازم هورمون تیروئید دریافت نکند

اگر کم کاری تیروئید دارید، هنگام استفاده از قرص های ضد بارداری، دوز داروهای شما باید افزایش یابد. هنگامی که مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف می کنید، باید مقدار مصرف را کاهش دهید. در برخی موارد، بین تیروئید کم کار درمان نشده و اختلال نعوظ ارتباط وجود دارد.

هنگامی که کم کاری تیروئید ناشی از مشکل غده هیپوفیز است، می توانید سطح تستوسترون پایینی داشته باشید. اگر کم کاری تیروئید مستقیماً ناشی از عدم تعادل هورمونی باشد، درمان کم کاری تیروئید می تواند کمک کننده باشد.

سایر علائم کم کاری تیروئید و این که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه ؟

علائم تیروئید کم کار معمولاً با گذشت زمان گاهی اوقات سال ها به آرامی ظاهر می شود. آن ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

احساس خستگی

احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در دستان خود می کنید.

داشتن یبوست

افزایش وزن

احساس درد در سراسر بدن (می تواند شامل ضعف عضلانی باشد).

کلسترول

داشتن سطح کلسترول خون بالاتر از حد معمول.

احساس افسردگی

عدم تحمل دمای سرد

داشتن پوست و موهای خشک و درشت

تجربه کاهش علاقه جنسی

داشتن دوره های قاعدگی مکرر و سنگین

مشاهده تغییرات فیزیکی در صورت (از جمله افتادگی پلک ها و همچنین پف چشم و صورت)

صدای شما پایین تر و خشن تر شود.

احساس فراموشی

اگر کم کاری تیروئید شما درمان نشود، می توانید وزن خود را افزایش دهید. هنگامی که شما این بیماری را درمان می کنید، وزن باید شروع به کاهش کند. با این حال، شما همچنان باید کالری و ورزش خود را برای کاهش وزن بررسی کنید. با پزشک خود در مورد کاهش وزن و راه های ایجاد رژیم مناسب برای شما صحبت کنید.

کلسترول

کلسترول

با ادامه نوشتار چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه همراه شما هستیم.

تشخیص و آزمایشات مرتبط با تیروئید کم کار

در واقع تشخیص تیروئید کم کار دشوار است، زیرا علائم را می توان به راحتی با سایر شرایط اشتباه گرفت. اگر علائم کم کاری تیروئید را دارید، با پزشک خود مشورت کنید. اصلی ترین راه تشخیص کم کاری تیروئید، آزمایش خون به نام تست هورمون تحریک کننده تیروئید است.

همچنین ممکن است پزشک شما آزمایش خون را برای شرایطی مانند بیماری هاشیموتو ارائه دهد. اگر تیروئید بزرگ شده باشد، ممکن است پزشک شما بتواند آن را در طول معاینه فیزیکی در حین ملاقات احساس کند.

مدیریت و درمان

در بیشتر موارد، کم کاری تیروئید با جایگزینی مقدار هورمونی که تیروئید شما دیگر تولید نمی کند، درمان می شود. این کار معمولاً با دارو انجام می شود. یکی از داروهایی که معمولاً استفاده می شود، لووتیروکسین نام دارد.

به صورت خوراکی، این دارو میزان هورمون تیروئید بدن شما را افزایش می دهد. تیروئید کم کار یک بیماری قابل کنترل است. با این حال، شما باید به طور مداوم دارو مصرف کنید تا میزان هورمون ها در بدن شما تا پایان عمر عادی شود.

با مدیریت دقیق و قرار ملاقات های بعدی با ارائه دهنده خدمات درمانی خود برای اطمینان از این که درمان شما به درستی کار می کند، می توانید یک زندگی عادی و سالم را هدایت کنید. اگر از بیماری خود مراقبت نکنید، کم کاری تیروئید می تواند به یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی تبدیل شود.

اگر تحت درمان قرار نگیرید، علائم شما شدیدتر می شود و شامل موارد زیر است:

ایجاد مشکلات بهداشت روانی

مشکل در تنفس

عدم توانایی در حفظ دمای طبیعی بدن

داشتن مشکلات قلبی

ایجاد گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید)

شما همچنین ممکن است یک بیماری پزشکی جدی به نام ماکیسدما کما را در خود ایجاد کنید. این می تواند زمانی رخ دهد که کم کاری تیروئید درمان نشود. دوز داروی شما می تواند در طول زمان تغییر کند. در مراحل مختلف زندگی، ممکن است نیاز به تغییر مقدار دارو داشته باشید تا علائم شما را کنترل کند. این می تواند به دلیل مواردی مانند افزایش وزن یا کاهش وزن رخ دهد. برای اطمینان از عملکرد صحیح داروهای خود در طول زندگی باید سطح آن ها را زیر نظر داشته باشید.

اگر تحت درمان قرار نگیرید، علائم شما شدیدتر می شود و شامل موارد زیر است:

اگر تحت درمان قرار نگیرید، علائم شما شدیدتر می شود و شامل موارد زیر است:

جلوگیری از کم کاری تیروئید با چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه ؟

شما می توانید با آشنایی کامل با این موضوع که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه می توانید از تیروئید کم کار جلوگیری کنید. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد یک شکل جدی از این بیماری یا علائم که به طور جدی بر زندگی شما تأثیر می گذارد، این است که به دنبال علائم کم کاری تیروئید باشید.

اگر هر کدام از علائم کم کاری تیروئید را تجربه کردید، بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید. اگر کم کاری تیروئید را زود تشخیص دهید و درمان را شروع کنید، بسیار قابل کنترل است.

غذاهایی که می توان برای کم کاری تیروئید مصرف کرد؟

در ادامه این موضوع که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه اکثر غذاهای رژیم های غربی حاوی ید هستند، بنابراین نباید نگران رژیم غذایی خود باشید. ید یک ماده معدنی است که به تیروئید شما در تولید هورمون کمک می کند. یک ایده این است که اگر سطح هورمون تیروئید شما پایین است، خوردن غذاهای غنی از ید می تواند به افزایش سطح هورمون شما کمک کند.

معتبرترین راه برای افزایش سطح هورمون، استفاده از داروهای تجویزی از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است. هیچ رژیم غذایی جدیدی را بدون صحبت با پزشک خود امتحان نکنید. مهم است که همیشه قبل از شروع رژیم غذایی جدید مکالمه ای با متخصص خود داشته باشید، به خصوص اگر شما دارای بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید هستید.

مواد غذایی حاوی ید بالا عبارتند از:

تخم مرغ

محصولات لبنی

گوشت، مرغ و غذاهای دریایی

جلبک دریایی خوراکی

نمک ید دار

برای تهیه یک برنامه غذایی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص تغذیه (ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که در زمینه غذا تخصص دارد) همکاری کنید. غذای شما سوخت شماست. اطمینان از خوردن غذاهایی که به بدن شما کمک می کند، همراه با مصرف داروهای خود طبق دستور پزشک می تواند به مرور زمان سلامت شما را حفظ کند.

افراد مبتلا به بیماری تیروئید نباید مقدار زیادی ید مصرف کنند، زیرا این اثر ممکن است متناقض (خود متناقض) باشد. در برخی موارد خفیف، ممکن است علائم کم کاری تیروئید را نداشته باشید یا علائم به مرور زمان محو شوند.

در موارد دیگر، علائم کم کاری تیروئید اندکی پس از شروع درمان از بین می روند. برای کسانی که سطح هورمون های تیروئید آن ها بسیار پایین است، کم کاری تیروئید یک بیماری مادام العمر است که باید با برنامه دارویی منظم کنترل شود. می توان آن را به خوبی کنترل کرد و می توانید با کم کاری تیروئید، زندگی عادی داشته باشید.

نکات تغذیه ای برای بیماران تیروئیدی

تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تأثیر دقیق مواد غذایی و مواد مغذی بر سلامت تیروئید لازم است. اما شواهد علمی وجود دارد که چگونه چند نوع خاص غذا بر تیروئید به دو صورت مثبت و منفی تأثیر می گذارد. در حالی که برخی کمبودهای تغذیه ای مانند ید و سلنیوم بسیار کم می تواند عامل تیروئید کم کار باشد، این شرایط در ایالات متحده به دلیل کیفیت خاک، رژیم غذایی و استفاده از نمک یددار غیر معمول است.

بیماری خودایمنی، در واقع محرک اکثر موارد بیماری های تیروئید در قاره آمریکا است. تیروئیدیت هاشیموتو در مورد کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) و بیماری گریوز در مورد پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار). با وجود نقص سیستم ایمنی در ریشه این مسائل، رژیم غذایی نقش مهمی در مدیریت تیروئید دارد.

در حالی که غذاها و مکمل های خاص نمی توانند بیماری تیروئید را درمان یا معکوس کنند، رژیم غذایی سالم و دوستدار تیروئید می تواند از عملکرد و درمان تیروئید کم کار شما پشتیبانی کند، به شما در حفظ یا کاهش وزن کمک کند و حتی ممکن است به کاهش برخی علائم مانند خستگی و یبوست کمک کند و متابولیسم کند می شود. بایدها و نبایدهای زیر مکانی عالی برای شروع زمانی است که به دنبال ایجاد برخی تغییرات هستید.

در نظر بگیرید که از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید تا بتواند شما را بیشتر راهنمایی کند.

استرس رژیم غذایی در بدن شما ناشی از خوردن غذاهایی است که باعث ایجاد موارد زیر می شود:

التهاب، حساسیت یا واکنش آلرژیک

افزایش یا نوسانات سریع قند خون شما

سموم یا مواد شیمیایی که می توانند واکنش های ایمنی را تحریک کنند.

مقادیر زیاد چربی های ناسالم

شما می توانید با ایجاد برخی تغییرات استراتژیک به حذف استرس رژیم غذایی کمک کنید.

غذاهای فراوری شده را حذف کنید

غذاهای فرآوری شده تأثیر مستقیمی بر عملکرد تیروئید کم کار ندارند، اما وقتی به شدت پردازش می شوند، مانند پیتزای منجمد، شام های مایکروویو و دونات ها، برای هیچ فردی مفید نیست. برخی از غذاهای بسیار فرآوری شده (مانند گوشت های فرآوری شده) حتی حاوی مواد خاصی هستند که سرطان زا تلقی می شوند.  علاوه بر این، غذاهایی که به شدت پردازش می شوند، اغلب کالری خالی زیادی دارند که به هیچ وجه از بدن شما پشتیبانی نمی کند.

در صورت امکان بهتر است میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار و غذاهایی که حداقل فرآوری شده اند را انتخاب کنید. یکی از راه های اتخاذ رژیم غذایی این است که سعی کنید فقط در حومه فروشگاه مواد غذایی خرید کنید.

نمک را کنار بگذارید

اکثر آمریکایی ها نمک زیاد مصرف می کنند. دستورالعمل های جاری در تیروئید کم کار نشان می دهد که بزرگسالان بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف نمی کنند. از آنجا که بسیاری از غذاهای بسته بندی شده دارای سدیم هستند، لذا افزودن نمک به غذاها ممکن است شما را از حد مجاز فراتر ببرد. شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد اشکال طبیعی نمک برای شما مفیدتر است، اما سدیم به هر شکلی که بیش از حد مصرف شود، ناسالم است.

چربی خوب اضافه کنید

چربی های مفید بیشتری مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اینها دارای خواص ضد التهابی هستند که ممکن است به حمایت از سیستم ایمنی بدن شما کمک کند.

ماهی قزل آلا همچنین منبع بسیار خوبی از چربی خوب است، اما ماهی آزاد را به جای ماهی آزاد پرورشی برای حداکثر ارزش غذایی انتخاب کنید. در صورت امکان از گوشت های ارگانیک استفاده کنید. گوشت حیوانات تغذیه شده با علف از نظر چربی ها و مواد مغذی سالم تر از گوشت از حیوانات تغذیه شده با غلات کمتر است.

محدود کردن شیرینی جات

خوردن بیش از حد شکر تصفیه شده در تیروئید کم کار می تواند التهاب را افزایش دهد و بیماری تیروئید خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. برای کمک به کاهش این خطر و کاهش استرس رژیم غذایی، شکر، نوشابه ها و انواع دیگر قند را حذف کنید و نوشیدنی های رژیمی و شیرین کننده های مصنوعی را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید.

مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئین یک محرک قوی است. این بدان معناست که مصرف زیاد روزانه قهوه، چای یا نوشابه های کافئین دار می تواند برای غدد فوق کلیوی شما خسته کننده باشد، سطح کورتیزول شما را افزایش داده و در واقع هر گونه عدم تعادل قند خون را بدتر کند.

در حد اعتدال بنوشید

نوشیدنی های الکلی اغلب بر کربوهیدرات ها و قندها سنگین هستند. نوشیدن گاه به گاه مشکلی برای اکثر مردم ایجاد نمی کند، اما مصرف بیش از حد الکل بر کبد، سیستم ایمنی بدن و قند خون شما فشار وارد می کند.

در حد اعتدال بنوشید

در حد اعتدال بنوشید

از خوردن زیاد غذا در یک وعده خودداری کنید

خوردن غذا تا زمان سیر شدن در افراد مبتلا به تیروئید کم کار باعث افزایش قند خون شما می شود که معمولاً با افت یا سقوط همراه است. این یک عامل استرس زای رژیم غذایی است که می توانید با متعادل ساختن وعده های غذایی خود از نظر کالری و توقف آن پس از احساس رضایت از آن اجتناب کنید.

خوردن آگاهانه، یک استراتژی مفید برای جلوگیری از پرخوری است، زیرا به بدن شما زمان می دهد تا سیری خود را ثبت کند و آگاهی شما را از این سیگنال ها افزایش می دهد. به عنوان یک امتیاز، می تواند به هضم غذا نیز کمک کند.

به بدن خود استراحت شبانه غذا بدهید

سعی کنید بعد از ساعت ۸ شب دیگر غذا نخورید و یک شب قبل از خوردن صبحانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت استراحت به بدن بدهید. هنگام خواب، بدن شما شروع به تولید تیروئید، آدرنال و هورمون های رشد می کند. این انرژی را برای این تولید از چربی ذخیره شده شما می گیرد و آن را هنگام خواب می سوزاند.

اگر بین غذا خوردن عصر و دوباره صبح یک استراحت بسیار کوتاه دارید، بدن شما هرگز به این پیام نمی رسد که زمان تغییر حالت چربی سوزی فرا رسیده است. مطالعات نشان داده اند که با استراحت ۱۰ تا ۱۲ ساعته، بدن خود را تشویق می کنید که این پیام را دریافت کند که هر چند ساعت یک بار غذا می خورید، که ممکن است شما را در حالت چربی سوزی یک شبه قرار دهد.

سموم را از بین ببرید

هورمون ها، آنتی بیوتیک ها و آفت کش ها سم هستند و می توانند واکنش های خودایمنی و التهابی را تحریک کنند. هر چه بیشتر بتوانید این سموم را از غذای خود حذف کنید، استرس این غذاها در سیستم ایمنی و غدد درون ریز شما کمتر می شود. در صورت امکان خوردن غذاهای ارگانیک، بدون هورمون، فاقد آنتی را خریداری کنید.

در بخش بعدی از مطلب چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه به رژیم غذایی مناسب تیروئید می پردازیم. با ما بمانید.

رژیم غذایی مناسب تیروئید را بررسی کنید

در تیروئید کم کار هورمون هایی تولید می شود که بر کل بدن شما تأثیر می گذارد. تیروئید شما به آنچه می خورید حساس است. هر چه استرس رژیم غذایی بیشتری روی خود بگذارید، احتمال این که دچار التهاب شوید می تواند واکنش های خود ایمنی شما را بدتر کند و عملکرد تیروئید شما را مختل کند، بیشتر است. در اینجا چند رویکرد وجود دارد که می توانید امتحان کنید و ممکن است التهاب را کاهش دهند:

رژیم غذایی فاقد گلوتن

بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که باعث واکنش سیستم ایمنی بدن به گلوتن، پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار می شود که منجر به آسیب در روده کوچک شما می شود.

ابتلا به این بیماری می تواند باعث جذب ضعیف مواد مغذی ضروری برای سلامت تیروئید مانند ید و سلنیوم شود و توانایی بدن شما را برای جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید (لووتیروکسین) کاهش دهد. بیماری سلیاک در افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو و بیماری گریوز سه برابر بیشتر از جمعیت عمومی شایع است.

ارتباط سلیاک و بیماری خود ایمنی تیروئید

کسانی که از عارضه سلیاک رنج می برند، لازم است رژیم غذایی متناسب با بیماری خود را در جهت بهبود و افزایش سلامتی خود مصرف کنند. اگر این بیماری شناسایی شود، شما فکر می کنید بر اساس علائم و یا سابقه خانوادگی شما به آن مبتلا شده اید، لذا باید حتماً توسط پزشک معاینه شوید. حتی چنان چه به سادگی حساسیت به گلوتن دارید، ممکن است از رژیم غذایی کم گلوتن سود ببرید.

رژیم کم قند خون

رژیم غذایی کم قند خون در شکر و کربوهیدرات ساده است که به سرعت جذب، مانند نان، برنج، ماکارونی، غلات، حبوبات، سیب زمینی، ذرت و کم است. مزیت این رژیم غذایی این است که به تعادل افزایش قند خون که باعث استرس رژیم غذایی می شود، کمک می کند. قند خون بالا به طور مداوم می تواند التهابی نیز داشته باشد، بنابراین کاهش و متعادل سازی قند خون باعث کاهش استرس کلی بر هورمون های شما از جمله هورمون های تیروئید می شود.

رژیم کم کربوهیدرات

مشابه رژیم کم قند خون، رژیم کم کربوهیدرات به حفظ تعادل قند خون شما کمک می کند، اما بیشتر روی کربوهیدرات هایی که می خورید تمرکز دارد تا کیفیت، همان طور که رژیم کم قند خون انجام می دهد. به عنوان مثال می توان به رژیم اتکین و رژیم کتوژنیک اشاره کرد.

پروتکل خود ایمنی رژیم غذایی

رژیم غذایی پروتکل های خود ایمنی در کاهش التهاب سیستم ایمنی بدن شما متمرکز است. این برای هر نوع بیماری خود ایمنی مناسب است و شامل حذف غذاهای خاص به مدت شش تا هشت هفته، سپس دوباره معرفی آن ها به آرامی است.

عدم تحمل غذایی و حساسیت ها به عنوان مثال لبنیات، سویا و آجیل می تواند باعث التهاب شود و کاهش وزن را برای شما سخت تر کند. شاید ارزش آن را داشته باشد که رژیم غذایی حذف و یا آزمایش آلرژی را انجام دهید تا مشخص شود که آیا حساسیت غذایی یا آلرژی دارید.

قبل از استفاده از هر یک از این روش های غذایی حتماً با پزشک خود در رابطه با تیروئید کم کار مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطری برای وضعیت سلامتی خاص شما وجود ندارد.

عملکرد کم کاری تیروئید

تیروئید شما یک غده کوچک در جلوی گردن شما است. تیروئید کم کار هورمون هایی را تنظیم می کند که نحوه مصرف انرژی بدن شما را تنظیم می کند. با کم کاری تیروئید، تیروئید شما به مقدار لازم هورمون تولید نمی کند، بنابراین سرعت بدن شما کم می شود. حدود ۴٫۶ درصد از مردم ایالات متحده مبتلا به کم کاری تیروئید هستند. در زنان بسیار شایع تر است. همچنین در افراد بالای ۶۰ سال شایع تر است.

موارد و علائم دیگر کم کاری تیروئید

با توجه به موسسه ملی بهداشت ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

خستگی بیش از حد

افزایش وزن

حساسیت به هوای سرد

درد مفاصل و ماهیچه ها

یبوست

خشک شدن پوست و مو

قاعدگی های نامنظم و مشکلات باروری

افسردگی

کند شدن ضربان قلب

شما مقاله چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه را مطالعه می نمایید. همراه شما هستیم.

علت کم کاری تیروئید

اگرچه دلایل گوناگونی در رابطه با تیروئید کم کار وجود دارد، اغلب در ایالات متحده، دلیل کم کاری تیروئید یک اختلال خود ایمنی به اسم بیماری هاشیموتو است که در آن سیستم ایمنی به تیروئید حمله می کند. این بیماری به تدریج ایجاد می شود.

بنابراین افراد اغلب به مدت طولانی متوجه علائم نمی شوند. سایر بیماری ها می توانند علائم مشابه کم کاری تیروئید را ایجاد کنند. پزشک شما می تواند خون شما را آزمایش کند تا دریابد که آیا تیروئید کم کار باعث ایجاد علائم کم کاری تیروئید می شود یا خیر. اگر چنین است، می توانید با مصرف داروهایی که هورمون تیروئید شما را تولید می کند، کم کاری تیروئید را درمان کنید.

بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید

سه مواد مغذی سلنیوم، روی و ید در حمایت از عملکرد تیروئید شما هستند. شما باید مطمئن شوید که رژیم غذایی تیروئید کم کار شامل سلنیوم و روی کافی را دارا هستید. اگر کم کاری تیروئید تشخیص داده اید، ممکن است شنیده باشید که آن چه می خورید می تواند بر وضعیت شما تأثیر بگذارد یا برخی غذاها یا مکمل ها ممکن است با داروهای شما تداخل داشته باشند. در حالی که “رژیم تیروئید” خاصی وجود ندارد، مواردی وجود دارد که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید بدانند.

فاصله بین داروها و غذاهای تیروئید

برعکس بعضی داروها که باید همراه غذا مصرف شوند، قرص های هورمون تیروئید نباید با غذا یا مکمل مصرف شوند. در صورت امکان، دارو را با معده خالی یا ۱ ساعت قبل از غذا مصرف کنید. اگر از غذاهای غنی از آهن مانند فیبر یا کلسیم، گوشت، عدس یا کلم بروکلی استفاده می کنید، بهتر است حداقل دو ساعت پس از مصرف دارو صبر کنید.

اگر از مکمل های کلسیم یا آهن استفاده می کنید، حتماً چند ساعت قبل از مصرف دارو صبر کنید. انجمن تیروئید آمریکا جدایی ۴ ساعته بین داروها و مکمل ها را سنتی، اما آزمایش نشده می نامد. قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی، حتماً با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

در مورد قرص های تیروئید و سایر داروها

همچنین باید بین مصرف قرص های تیروئید کم کار و برخی داروهای زخم مانند سوکرالفات (کارافات، پروتیلیال و اورافات) یا برخی داروهای کاهنده کلسترول، از جمله کلستیرامین (Prevalite و Questran ) و کلستیپول چندین ساعت زمان بگذارید. مهم است که در مورد همه تداخلات دارویی احتمالی با HCP صحبت کنید. به عنوان مثال، برخی آنتی بیوتیک ها می توانند جذب داروهای تیروئید را افزایش یا کاهش دهند.

تغذیه مناسب تیروئید

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد رژیم غذایی خاصی عملکرد تیروئید کم کار را در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بهبود می بخشد. با این وجود، مهم است که مراقب آن چه می خورید باشید.

مطمئن شوید که از رژیم غذایی سالمی پیروی می کنید که بر میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر و مواد مغذی، آجیل و کربوهیدرات های پیچیده و همچنین پروتئین بدون چربی تأکید دارد. غذاهایی با چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، ماهی های چرب و دانه ها را انتخاب کنید. در همین حال، مصرف محصولات فرآوری شده و غذاهای سرشار از نمک، شکر و چربی های اشباع نشده را محدود کنید.

گل کلم و سویا دشمن نیستند

خوردن مقدار زیادی سویا می تواند تولید هورمون تیروئید را کاهش دهد، زیرا دارای اثرات ضد تیروئید است. (کمبود ید این اثرات را بدتر می کند، در حالی که مکمل ید به جبران آن ها کمک می کند.) اما درک این نکته ضروری است که افرادی که کمبود ید ندارند، از خوردن سویا دچار تیروئید کم کار نمی شوند.

با این حال، این مسئله غیر معمول است، زیرا از دهه ۱۹۶۰ ید به فرمول های حاوی سویا اضافه شده است. همچنین ممکن است فکر کنید که باید از بیوتین، ماده ای که در برخی مکمل ها و برخی محصولات مو و ناخن یافت می شود، دوری کنید.

گل کلم و سویا دشمن نیستند

گل کلم و سویا دشمن نیستند

بیوتین در واقع سطح هورمون تیروئید را تغییر نمی دهد، اما می تواند اندازه گیری ها را نادرست انجام دهد. بنابراین، اگر روزانه بیش از ۵۰۰۰ میکروگرم بیوتین مصرف می کنید، حداقل یک هفته قبل از آزمایش خون تیروئید مصرف آن را متوقف کنید. معمولاً اعتقاد بر این است که سبزیجات چلیپایی برای تیروئید شما نیز مضر است.

با این حال، برای اکثر افرادی که به طور مناسب برای تیروئید کم کار تحت درمان قرار می گیرند، نیازی به اجتناب از خوردن این غذاها نیست که شامل کلم، گل کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل، بوکوی و کلم پیچ است.

در حیواناتی که مقدار زیادی سبزیجات چلیپایی تغذیه می کنند، کم کاری تیروئید می تواند ایجاد شود. اما در مطالعاتی که روی افراد انجام شد، تأثیر مشابهی فقط در افرادی که کمبود ید داشتند، مشاهده شد.

گل کلم و سویا دشمن نیستند

گل کلم و سویا دشمن نیستند

کمبود ید می تواند عملکرد تیروئید کم کار را خراب کند

کمبود ید می تواند عملکرد تیروئید کم کار را خراب کند. پس برای این که بدانید چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه، باید به این نکته توجه کنید.  این ممکن است شما را وسوسه کند که در مورد سلامتی خود فعال باشید و از مکمل استفاده کنید، اما به احتمال زیاد، شما تمام ید مورد نیاز خود را تنها از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنید. در ایالات متحده، کمبود ید سال هاست که به دلیل ابتکارات دهه ۱۹۲۰ که ید را به نمک افزوده است، عامل اصلی کم کاری تیروئید نبوده است. اما به خاطر داشته باشید که نمک دریا تنها مقدار کمی ید دارد.

اگر ترجیح می دهید که از نمک دریا در آشپزی خود استفاده کنید، لازم نیست آن را به طور کامل کنار بگذارید، اما ممکن است بخواهید مقداری نمک معمولی یددار را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید. اگر چه مصرف زیاد ید از مکمل ها می تواند سطح هورمون تیروئید شما را تغییر دهد، اما غذاهای غنی از ید مانند شیر، بیشتر غذاهای دریایی، تخم مرغ و محصولات سویا منطقی است.

استثنائات احتمالی این قانون در مادران باردار و شیرده هستند. این زنان ممکن است از مصرف مکمل ید روزانه یا ویتامین پیش از تولد که حاوی ید است، سود ببرند، زیرا رژیم غذایی توصیه شده برای این ماده معدنی در دوران بارداری افزایش می یابد. در صورت بارداری یا شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مکمل برای شما بی خطر و مناسب است.

در مورد سلنیوم احتیاط کنید

سلنیوم برای یک تیروئید سالم ضروری است اما مکمل را حذف کنید، مگر این که توسط پزشک توصیه شده باشد. مصرف بیش از حد این عنصر ضروری می تواند شما را بیمار کند. مقدار توصیه شده روزانه برای افراد ۱۴ سال به بالا ۵۵ میکروگرم است (زنان باردار و شیرده کمی بیشتر نیاز دارند). با این حال، در ایالات متحده، یک فرد بالغ به طور متوسط ​​حدود دو برابر نیاز خود دریافت می کند، که باعث می شود کمبود سلنیوم نادر باشد.

در ادامه مبحث چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه ۵ ماده غذایی مفید را معرفی می کنیم.

۵ ماده غذایی که عملکرد تیروئید کم کار را بهبود می بخشد

آیا تیروئید شما به درستی کار می کند؟ هورمون های تیروئید ضروری هستند، زیرا سطح انرژی، متابولیسم، دمای بدن، خلق و خو، ضربان قلب و فشار خون را تنظیم می کنند. اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند، وضعیتی که به آن تیروئید کم کار می گویند، می تواند بدن شما را به طرق منفی تحت تأثیر قرار داده و احساس کندی کند.

غذاهای فوق العاده تیروئید

در حالی که علت اختلالات تیروئید تا حد زیادی ناشناخته است، شواهدی وجود دارد که برخی غذاها می توانند به عملکرد تیروئید کمک کنند. اگر کم کاری تیروئید دارید، در اینجا پنج ماده غذایی که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید آورده شده است:

جلبک دریایی بو داده

جلبک دریایی به شکل طبیعی سرشار از  ید هستند. یک عنصر کمیاب که برای کارکرد طبیعی تیروئید مورد نیاز است. جلبک دریایی با سوشی بخورید یا میان وعده های بسته بندی شده جلبک دریایی تهیه کنید تا در سالاد بریزید.

آجیل نمکی

آجیل ماکادمیا و فندق منابع عالی سلنیوم هستند که به عملکرد سالم تیروئید کم کار کمک می کند. یک کیسه کوچک آجیل های مختلف را برای خوردن در طول روز بسته بندی کنید.

ماهی پخته

ماهی پخته سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و سلنیوم است که هر دو به کاهش التهاب کمک می کند. ماهی قزل آلا را برای ناهار یا شام بپزید تا دوز سالم امگا ۳ و سلنیوم دریافت کنید.

لبنیات

لبنیات مانند ماست، بستنی و شیر حاوی ید هستند. تیروئید برای جلوگیری از بزرگ شدن غدد خود به ید نیاز دارد که به گواتر معروف است. برای دریافت مقدار کافی ید، خود را با یک وعده کم چرب ماست یخ زده درمان کنید.

تخم مرغ تازه

در حقیقت لازم است بدانید که تخم مرغ از ترکیباتی تحت عنوان سلنیوم و ید تشکیل شده است، زرده آن حاوی مقادیر بالایی املاح غذایی است که به سلامتی شما کمک شایانی می کند.

برای بهبود تیروئید کم کار خود این ماده مغذی موثر را در رژیم غذایی خود بگنجانید، در نظر بگیرید که یک جدول رژیم غذایی تیروئید تهیه کنید. می توانید آن را روی یخچال خود بچسبانید یا آن را در یک منطقه قابل مشاهده از آشپزخانه خود نگه دارید تا مطمئن شوید که در مسیر خود قرار دارید.

در حالی که نزدیک به ۲۰ میلیون آمریکایی مبتلا به اختلالات تیروئید هستند، فقط حدود ۴۰ درصد از وضعیت خود مطلع هستند. این چک لیست علائم را مرور کنید تا ببینید آیا ممکن است اختلال تیروئید داشته باشید. اگر شما در مورد عملکرد تیروئید خود نگران هستید، یک قرار ملاقات با پزشک مراقبت های اولیه و یا متخصص غدد در گروه پزشکی بگذارید.

اگر تیروئید کم کار دارید، امکان دارد خستگی، افسردگی،  یبوست و مابقی نگرانی های جدی تر در مورد سلامتی را تجربه کنید

اگر تیروئید کم کار دارید، امکان دارد خستگی، افسردگی،  یبوست و مابقی نگرانی های جدی تر در مورد سلامتی را تجربه کنید. خوشبختانه، خوردن غذاهای خاص می تواند به افزایش اثر تیروئید شما کمک کند. یک غده پروانه ای شکل در گردن شما است که نقش مهمی در عملکرد خوب بدن شما دارد.

تیروئید هورمون هایی تولید می کند که خلق و خو، متابولیسم، سطح انرژی، دمای بدن، ضربان قلب و فشار خون را تنظیم می کند. کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که این غده به میزان لازم هورمون تولید نمی کند تا نیاز بدن شما را برآورده کند.

علاوه بر مصرف داروهای تیروئید، می توانید با خوردن یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی محصول و پروتئین و سایر غذاهای سالم است، به تقویت تیروئید کمک کنید. امگا ۳ موجود در ماهی به التهاب و مصونیت کمک می کند.

تیروئید کم کار کنترل نشده می تواند خطر بیماری های قلبی را در نتیجه سطوح بالای لیپوپروتئین با چگالی پایین، کلسترول “بد” افزایش دهد. در حقیقت امگا ۳ از ترکیبات موثری است که می تواند در بهبود التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. این ترکیب در ماهی به فراوانی یافت می شود و منبع بسیار خوبی برای سیستم ایمنی بدن است.

اگر تیروئید کم کار دارید، امکان دارد خستگی، افسردگی،  یبوست و مابقی نگرانی های جدی تر در مورد سلامتی را تجربه کنید

اگر تیروئید کم کار دارید، امکان دارد خستگی، افسردگی،  یبوست و مابقی نگرانی های جدی تر در مورد سلامتی را تجربه کنید

بررسی نکات تغذیه ای موثر برای تیروئید کم کار

آجیل سرشار از سلنیوم است که به عملکرد تیروئید کمک می کند

یکی دیگر از منابع عالی سلنیوم، آجیل است که یک میان وعده مفید است که می توانید در هر مکانی از آن استفاده کنید. آن ها همچنین در سالاد یا سیب زمینی سرخ کرده مناسب هستند. آجیل برزیلی، آجیل ماکادامیا و فندق همگی دارای مقادیر زیادی سلنیوم هستند که بر اساس بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۷ در مجله بین المللی غدد درون ریز، به عملکرد  صحیح تیروئید کمک می  کند. آجیل را شما فقط باید روزانه بخورید. یک مشت کوچک برای دریافت مواد مغذی روزانه شما کافی است و حتماً به اندازه وعده ها توجه داشته باشید، زیرا آجیل نیز چربی بسیار بالایی دارد.

نکته: گردو می تواند در جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند، بنابراین همزمان با مصرف داروی تیروئید کم کار از خوردن آن ها خودداری کنید.

غلات سبوس دار به تسکین یبوست که از علائم کم کاری تیروئید است، کمک می کند

یبوست از نشانه های تیروئید کم کار می باشد. غذاهای غلات کامل علاوه بر فیبر دارای مواد مغذی زیادی هستند که می تواند به نظم روده کمک کند. با این حال، کارشناسان هشدار می دهند، به میزان کافی و مناسب فیبر مصرف کنید. اگر شما از خوردن آن ها استفاده می کنید، توصیه این است که چندین ساعت قبل یا بعد از خوردن غذاهای غنی از فیبر غذایی، داروهای تیروئید خود را مصرف کنید.

میوه ها و سبزیجات تازه به افزایش وزن کمک می کند

یکی از علائم اولیه تیروئید کم کار زیاد شدن وزن است. غذاهای کم کالری و چگالی بالا مانند محصولات تازه سنگ بنای هر برنامه موفق کاهش وزن است. در صورت امکان، میوه های تازه یا سبزیجات را در هر وعده غذایی قرار دهید.

غذاهای خاص مانند بلوبری، گیلاس، سیب زمینی شیرین و فلفل سبز نیز سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند، مواد مغذی که خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهند. با این حال، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است بخواهند مصرف سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و کلم را به ۵ اونس در روز محدود کنند، زیرا می توانند توانایی تیروئید در جذب ید را که برای عملکرد طبیعی تیروئید ضروری است، مسدود کنند.

لبنیات، ویتامین D ضروری را به رژیم غذایی تیروئید شما اضافه می کند

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ در مجله اندوکرینولوژی و متابولیسم هند منتشر شد، ویتامین D ممکن است به بهبود سطح تیروئید کمک کند که نشان داد مکمل های ویتامین D سطح TSH را در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید و همچنین آنتی بادی های تیروئید در افراد مبتلا به تیروئیدیت خود ایمنی بهبود می بخشد.

شیر غنی شده نه تنها ویتامین دی، بلکه مقادیر زیادی کلسیم، پروتئین و ید نیز دارد. هاشیموتو امکان دارد منجر به تغییراتی در مشکلات روده مانند سوزش سر دل شود، مصرف ماست می تواند به بهبود بیماری تیروئید کم کار کمک شایانی کند.

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه موضوع اصلی مقاله است که در بخش بعدی، به آن می پردازیم.

چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه ؟

انواع توت ها

درست مانند هر غده و اندام دیگری در بدن، تیروئید شما آنتی اکسیدان ها را دوست دارد. غذاهای حاوی آنتی اکسیدان از شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند که شما را در معرض خطر بیشتری برای کم کاری تیروئید، خستگی و افزایش وزن قرار می دهد.

پس در پاسخ به این سوال که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه ؟ باید  موارد زیر را نام ببریم:

آجیل برزیلی

آجیل برزیلی احتمالاً فهرست مواد غذایی هفتگی شما را شامل نمی شود، اما ممکن است زمان تغییر اوضاع فرا رسیده باشد. این آجیل سرشار از مواد مغذی سلنیوم است که به بهبود تیروئید کم کار در طول روز کمک می کند. داشتن مقدار کافی سلنیوم در رژیم غذایی می تواند از کم کاری تیروئید و گواتر محافظت کند.

جلبک دریایی

یکی از مواد مغذی که تیروئیدهای ما بیشتر به آن نیاز دارند، ید است و جلبک دریایی مملو از آن است. اکثر ما ید کافی را از نمک یددار دریافت می کنیم، اما اگر رژیم کم سدیم دارید، ممکن است از دست بدهید. برای میان وعده، سالاد جلبک دریایی تازه یا جلبک دریایی خشک را امتحان کنید.

جلبک دریایی

جلبک دریایی

سیب

سیب می تواند به سم زدایی بدن شما کمک کند که باعث می شود تیروئید کم کار شما بدون مشکل کار کند. از آنجا که داشتن فلزات (مانند جیوه) در بدن شما می تواند از تیروئید شما برای استفاده از ید مورد نیاز جلوگیری کند، لذا به اندازه کافی میوه های تازه مانند سیب بخورید تا مواد بد را دفع کنید.

مرغ

سینه مرغ کبابی فقط منبع عالی پروتئین بدون چربی نیست. همچنین حاوی مقدار زیادی روی است. ماده مغذی تیروئید شما برای تولید هورمون های کافی برای بدن شما. در حقیقت، وقتی مقدار کمی روی داریم، می توانیم علائم شدید کم کاری تیروئید مانند آلوپسی یا ریزش مو را تجربه کنیم.

مرغ

مرغ

آووکادو

آووکادو فقط یک غذای اصلی نیست. آن ها همچنین حاوی مواد مغذی سالم تیروئید هستند. آووکادو یک منبع عالی از چربی های غیراشباع تک و آنتی اکسیدان ها است که تیروئیدهای ما برای حفظ آن ها در بدن ما به آن نیاز دارند.

آووکادو

آووکادو

تخم مرغ کامل

تخم مرغ ممکن است یکی از قوی ترین مواد غذایی برای سلامت تیروئید باشد. آن ها منبع خوبی از ید و سلنیوم هستند و آن ها را به صبحانه مورد علاقه تیروئید تبدیل می کند. برای به دست آوردن همه مزایا، مطمئن شوید که از زرده لذت می برید و نه فقط از سفیده تخم مرغ.

ماهی سالمون

ماهی منبع عالی دیگری از ید برای تیروئیدهای ما است، اما هیچ کدام از آن ها نمی توانند مزایای ماهی قزل آلا را تحمل کنند. التهاب می تواند باعث اختلال عملکرد تیروئید کم کار شود،

ماهی سالمون

ماهی سالمون

اما سطح بالای اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی قزل آلا می تواند این التهاب را آرام کرده تا تیروئیدهای ما بدون مشکل کار کنند.

ادامه مقاله چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه را از دست ندهید.

ماهی سالمون

ماهی سالمون

کینوا

این دانه کوچک است، اما سرشار از مواد مغذی سالم است که تیروئیدهای ما به آن احتیاج دارند. کینوا سرشار از آنتی اکسیدان است که به کاهش تیروئید کمک می کند. همچنین فوق العاده همه کاره است. سعی کنید ناهار روزانه خود را با این سالاد رنگارنگ کینوا جایگزین کنید.

ماست

تیروئید خود را با ماست تقویت کنید! این یکی دیگر از منابع عالی ید برای حمایت از تیروئید کم کار است. محصولات لبنی دارای ید بالایی هستند و اغلب بیشتر از یک بشقاب جلبک دریایی سودمند هستند.

ماست

ماست

۵ مورد که می تواند با داروهای تیروئیدی شما مشکل ایجاد کند

آیا احساس خستگی و درد یا افزایش وزن کرده اید و نمی توانید دلیل آن را بفهمید؟ این می تواند نشانه تیروئید کم کار باشد. تیروئید شما، یک غده پروانه ای شکل در گردن شما است که رشد و متابولیسم تقریباً هر قسمت از بدن شما را کنترل می کند.

هنگامی که تعادل وجود ندارد، حتی کارهای روزمره ساده نیز ممکن است یک کار عظیم به نظر برسد. اگر به تازگی متوجه شده اید که کم کاری تیروئید دارید، ممکن است مجبور باشید تا آخر عمر دارو مصرف کنید.

این به معنای سازگاری با روال روزانه و شیوه زندگی شما است. به لطف تداخلات دارویی تیروئید، برنامه درمانی شما می تواند در قهوه روزانه، بشقاب پنیر بعد از کار یا ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید، تداخل ایجاد کند. نیازهای خاص شما چیزی است که می خواهید با پزشک خود در میان بگذارید تا به شما کمک کند که احساس بهتری داشته باشید و زندگی را ادامه دهید.

5 مورد که می تواند با داروهای تیروئیدی شما مشکل ایجاد کند

5 مورد که می تواند با داروهای تیروئیدی شما مشکل ایجاد کند

کم کاری تیروئید با چه داروهایی درمان می شود

لووتیروکسین رایج ترین نسخه ای است که برای درمان تیروئید کم کار استفاده می شود. این دارو همچنین با چندین نام تجاری شناخته می شود، از جمله:

لووکسیل

Synthroid

تیروسینت

یونیتروئید

این که آیا پزشک نام تجاری عمومی داروی شما را تجویز می کند، این داروها به جایگزینی هورمون تیروئید که بدن شما به طور طبیعی در خون شما تولید نمی کند، کمک می کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا داروی مناسب یا دوز مناسب شما را بیابید و هنگامی که برنامه درمانی خود را مشخص کردید، برخی از موارد می تواند نحوه عملکرد نسخه را برای شما دچار مشکل کند.

اگر در مصرف داروهای تجویزی روزانه تازه کار هستید، ممکن است تعجب کنید که برخی داروهای تیروئید با داروهای متداول، مکمل ها و حتی غذاها تداخل دارند. در اینجا، ارائه دهندگان خدمات اولیه، تداخلات دارویی تیروئید را که باید در مورد آن ها بدانید، ارزیابی می کنند.

تغییر نام های تجاری

از آنجا که اکثر داروهای تیروئید کم کار حاوی همان ماده فعال (لووتیروکسین) هستند، تغییر نام تجاری می تواند بی ضرر به نظر برسد. اما دلیلی وجود دارد که معتقد باشیم تغییر بین مارک ها یا ژنریک ها می تواند بر واکنش بدن شما یا جذب هورمون مصنوعی تأثیر بگذارد. انجمن تیروئید آمریکا توصیه ثبات در درمان است. به عبارت دیگر، مصرف همان ژنریک (یعنی از همان داروخانه) یا همان نام تجاری را ادامه دهید، مگر این که ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای خاص و این که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه؟

سعی کنید داروهای تیروئید کم کار را به طور ایده آل با معده خالی، حداقل ۳۰ دقیقه قبل از غذا مصرف کنید. مصرف آن با وعده های غذایی باعث کاهش جذب آن از روده شده است. خوردن غذاهای خاص بسیار نزدیک به دوز روزانه شما می تواند با نحوه عملکرد دارو تداخل داشته باشد، از جمله:

غذاها یا آردهای مبتنی بر سویا

کنجاله

گریپ فروت یا آب گریپ فروت

گردو

غذاهای حاوی کلسیم بالا، مانند شیر، ماست یا پنیر

غذاهای پر فیبر مانند کلم بروکلی، کلم یا کلم پیچ

غذاهای چرب، سرخ شده یا شیرین نیز می توانند متابولیسم شما را کند کرده و جذب دارو را سخت تر کنند. اگر در به خاطر سپردن مصرف دارو قبل از غذا مشکل دارید، گزینه های خود را با پزشک خود برای پیدا کردن روتین موثر بررسی کنید.

غذاهای خاص و این که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه؟

غذاهای خاص و این که چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه؟

قهوه روزانه شما

همه ما فنجان قهوه صبحگاهی خود را دوست داریم. آیا می توانید بعد از مصرف داروهای تیروئید هنوز قهوه بنوشید؟ بله، اما اگر می خواهید دارو به درستی کار کند، زمان بندی آن بسیار مهم است.  قهوه نخورید، حتی یک جرعه؛ مگر این که حداقل یک ساعت از مصرف لووتیروکسین گذشته باشد.

قهوه همچنین میزان داروهای جذب شده توسط بدن شما را کاهش می دهد. صبح ها به اندازه کافی شلوغ هستند، بدون این که به یاد داشته باشید بین مصرف تیروئید و گرفتن استاتارباکس لاته ۶۰ دقیقه صبر کنید.

قهوه روزانه شما

قهوه روزانه شما

خوشبختانه مصرف لووتیروکسین و قهوه مشکلی ایجاد نمی کنند، در حقیقت لووتیروکسین را می توان با شکم خالی به تنهایی با یک لیوان کامل آب در شب مصرف کرد. فقط به یاد داشته باشید که آن را هر شب در زمان مشخص مصرف کنید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

رژیم متعادل پیش نیاز کمک به علائم تیروئید کم کار است. رژیم غذایی کم کار تیروئید باید شامل تمام مواد مغذی لازم برای بهبود عملکرد کل بدن و مبارزه با علائم کم کاری تیروئید باشد. مهمتر از همه، رژیم غذایی باید طبیعی و بدون غذاها یا مواد فرآوری شده، کنسرو شده و حفظ شده باشد. روغن های هیدروژنه، آرد سفید و رنگ ها و طعم های مصنوعی باید از رژیم غذایی حذف شوند. مصرف غذاهای ارگانیک بیشتر توصیه می شود. رژیم غذایی طبیعی با غلات کامل، سبزیجات و میوه ها به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش اثرات کم کاری تیروئید کمک می کند.

از مصرف سویا اجتناب کنید، محصولات سویا و دانه های سویا حاوی ترکیبات گواترژنیک هستند که سطح هورمون های تیروئید را در بدن تداخل می دهند و برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بدتر می کنند. سویا تولید تیروئید را کاهش می دهد و باعث عدم تعادل هورمونی در بدن می شود و باعث ایجاد گواتر می شود. این ممکن است علائم کم کاری تیروئید را تشدید کند و باعث کمبود بیشتر سطح هورمون های تیروئید شود.

روغن های ضروری، روغن های طبیعی و اسیدهای چرب

روغن های ضروری و اسیدهای چرب در سلامت غده تیروئید مهم هستند. روغن ماهی منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به تولید هورمون تیروئید کمک می کند. آن ها ایمنی بدن را افزایش می دهند و التهاب را کاهش می دهند که ممکن است علت اصلی کاهش فعالیت تیروئید کم کار باشد.

روغن های ضروری، روغن های طبیعی و اسیدهای چرب

روغن های ضروری، روغن های طبیعی و اسیدهای چرب

نتیجه گیری

به انتهای مطلب چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه رسیدیم. تیروئید کم کار، یک اختلال غدد درون ریز شایع است که منجر به تولید ناکافی هورمون تیروئید می شود. تیروئید یک غدد درون ریز پروانه ای شکل است که در قسمت جلویی گردن وجود دارد و نقش مهمی در متابولیسم و ​​رشد دارد. کم کاری تیروئید در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما افراد بالای ۴۵ سال آسیب پذیرتر هستند، زنان مسن تر از ۶۰ سال و بالاتر در معرض افزایش کم کاری تیروئید هستند.

کم کاری تیروئید منجر به خستگی، ایمنی پایین، صورت پف کرده، ورم بدن، خشکی پوست، نامنظم شدن قاعدگی، گرفتگی عضلات و زیاد شدن ناگهانی وزن می شود. کم کاری تیروئید می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله جراحی تیروئید، بیماری های خود ایمنی، داروها، کمبود ید، عوارض بارداری و رژیم غذایی نامناسب.

علل دیگر می تواند ناهنجاری ارثی یا مادرزادی داشتن غده تیروئید در هنگام تولد باشد

علل دیگر می تواند ناهنجاری ارثی یا مادرزادی داشتن غده تیروئید در هنگام تولد باشد. اگر چه داروهای کم کاری تیروئید می توانند به از بین بردن بیشتر علائم کمک کنند، اما بهتر است درمان های طبیعی برای این بیماری پیدا شود. این داروهای طبیعی کم کاری تیروئید همراه با مصرف روزانه داروها می تواند به کاهش علائم و درمان بیماری کمک کند.

می توانید به منظور مصرف غذاها و داروهای موثر در بهبود بیماری تیروئید کم کار از متخصصان و کارشناسان تغذیه سوال کنید تا به راحتی شما را راهنمایی کنند و بتوانید به راحتی و بدون هیچ گونه تداخلی مواد غذایی خود را مصرف کنید.

امیدواریم نوشتار چه چیزهایی برای تیروئید کم کار خوبه مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع:

/https://b2n.ir

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید