رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی

رژیم لاغری انگور چگونه است
رژیم لاغری انگور چگونه است
2021/12/30
پرطرفدارترین رژیم لاغری
2022/01/01
رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی

رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی

در این مقاله به موضوع رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی می پردازیم. لطفا تا انتها، ما را همراهی نمایید.

در این مقاله سعی داریم تا در خصوص رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین درباره خواص لوبیا چیتی، ویژگی های لوبیا چیتی، مهمترین دلایل مصرف لوبیا چیتی در کاهش وزن، اهمیت فیبر در رژیم لاغری، مهمترین نکات در پیروی از رژیم لاغری، مزایای رژیم لاغری و هر سوال دیگری که ممکن است در این راستا برای شما مطرح شود، مطالب کاملی را ارائه نماییم. در این راستا، از مشورت های دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه نیز بهره مند خواهیم شد. با ما همراه باشید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی با ما در تماس باشید.

۰۲۱۲۲۸۷۹۴۰۹

رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی

رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی

عناوین مقاله:

خواص موجود در لوبیا چیتی را نام ببرید.

تاثیر لوبیا چیتی در کاهش وزن به چه صورت است؟

مهمترین دلایل مصرف لوبیا چیتی

اهمیت مصرف فیبر در رژیم لاغری چیست؟

در خصوص ارزش غذایی لوبیا چیتی توضیح دهید.

مهمترین مشخصه های پروتئین را بیان نمایید.

نکاتی که در رژیم لاغری بایستی به آن دقت بسیار داشته باشیم را نام ببرید.

از چه مواد غذایی سالمی می توان در برنامه رژیم لاغری استفاده کرد؟

کاهش وزن چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟ توضیح دهید.

نتیجه گیری

 

خاصیت لوبیا چیتی در کاهش وزن

یکی از انواع لوبیا که از پرمصرف ترین و بهترین حبوبات معرفی شده و به وفور در کشورمان یافت می شود، لوبیا چیتی نام دارد. اشکال متنوع لوبیا از محصولات غذایی مملو از فیبر به حساب می آیند که در بین آن ها بیشترین مقدار فیبر به لوبیا چیتی اختصاص دارد.

خاصیت لوبیا چیتی در کاهش وزن

خاصیت لوبیا چیتی در کاهش وزن

طبق گزارش WHO (سازمان بهداشت جهانی)، این حبوبات شامل مقادیر بسیار زیادی کلسیم، ویتامین B، فسفر، آهن، پتاسیم است. این محصول پرطرفدار به میزان اندکی نمک و مقدار ناچیز کالری را در بر دارد. بهتر است بدانید که صد گرم این حبوبات معادل صد و چهل و سه کالری است.

CDC (مرکز جهانی پیشگیری و کنترل بیماری) پیشنهاد کرده است که در زمان مصرف انواع لوبیا، بایستی آب فراوان میل کنید، به این علت که دانه های موجود در لوبیا حاوی مقادیر فراوانی فیبر هستند. با توجه به این که فیبرها ویژگی سیرکنندگی بسیاری دارند، این محصول پرخاصیت با برخورداری از بیشترین میزان فیبر ممکن، به تقلیل وزن فرد کمک زیادی می کند.

ویژگی های لوبیا چیتی و تاثیر آن در لاغری

همچون کلیه حبوبات، لوبیا چیتی حاوی خواص فراوانی است که هر یک روی حفظ سلامتی شخص تاثیر زیادی را به همراه دارد. با تمرکز روی  تقلیل BMI در این بخش، سعی داریم تا به اصلی ترین ویژگی های لوبیا چیتی بپردازیم:

ویژگی های لوبیا چیتی و تاثیر آن در لاغری

ویژگی های لوبیا چیتی و تاثیر آن در لاغری

کالری پایین:

در حقیقت مهمترین علت عارضه اضافه وزن، ایجاد اعتدال انرژی منفی در شخص است. به این معنا که میزان کالری دریافتی به بدن به مراتب زیباتر از انرژی مصرفی و یا از دست رفته از بدن است. این میزان انرژی مازاد پس از این در بدن شخص به شکل چربی انباشته می شود و در نتیجه سبب اضافه وزن می شود.

به این ترتیب شما برای غلبه بر این انرژی منفی بایستی با تقلیل میزان انرژی های ورودی به بدن و بالا بردن مصرف انرژی، اقدامات لازم را در دریافت کمترین کالری و کاهش وزن انجام دهید.

در این راستا محصولات غذایی که دارای کمترین انرژی هستند را بایستی اولویت نخست برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید. به همین منظور رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی به دلیل کالری پایین و فاقد چربی بودن، گزینه مناسبی برای افراد دارای بی ام آی بالا در نظر گرفته می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست تجربه شخصی رژیم لاغری دیدن کنید.

سرشار از فیبر:

میزان فیبر موجود در لوبیا چیتی سبب گردیده که به عنوان یکی از مهمترین خواص این حبوبات برای تقلیل وزن به بیماران مبتلا به عارضه چاقی معرفی شود. در میان انواع حبوبات ها، لوبیا چیتی بیشترین مقدار فیبر را به خود اختصاص می دهد.

فیبرها با اثربخشی روی حس سیری مضاعف در شخص که می تواند موثرترین و مهمترین عامل در از دست دادن وزن شناخته شود، در کاهش شاخص توده بدنی به فرد کمک می کند.

این ماده انحلال پذیر با ورود به معده به ماده ای به نام ویسکوز و یا گرانول تبدیل می شود که این امر سبب حس سیری در شخص می شود و در نتیجه با کاهش دریافت مواد غذایی، نقش مهمی را در از دست دادن شاخص توده بدنی بالا ایفا می کند.

برای گرفتن نتیجه بهتر از رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی، با دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه تماس بگیرید.

سرشار از فیبر:

سرشار از فیبر:

محققین با انجام آزمایشاتی روی تاثیر استفاده از فیبر برای تقلیل وزن، تحقیقات گسترده ای را انجام دادند، به این صورت که به یک گروه تنها مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر را توصیه کردند و به گروه دیگر، رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی را پیشنهاد نمودند.

پس از پایان تحقیقات، معلوم شد کلیه افرادی که در برنامه غذایی خود از حبوبات استفاده کرده اند، به مراتب وزن چشمگیری را در پی این رژیم لاغری از دست داده اند. نتیجه آزمایش بیانگر عملکرد صددرصدی تاثیر فیبر در این حبوبات و راندمان مثبت آن در از دست دادن وزن است.

مملو از پروتئین:

از دیگر خواص موجود در لوبیا چیتی را می توان به میزان پروتئین موجود در آن و تاثیر آن روی تقلیل وزن متذکر شد. در مجموع کلیه انواع لوبیاها و همچنین لوبیا چیتی حاوی پروتئین بسیار زیادی هستند.

معمولاً هر ۱۰۰ گرم لوبیا شامل ۹ گرم پروتئین است. پروتئین ها همچون فیبر از طرق متعدد سبب حس سیری مضاعف در شخص می شود. تاثیر ترموژنیک و یا همان کالری سوزی پروتئین ها نیز نسبت به فیبر بسیار بالا بوده و در نتیجه میزان بالای ترموژنیک با حس سیری مضاعف در شخص رابطه مستقیمی دارد.

پروتئین ها با جلوگیری از ترشح هورمون گرلین (گرسنگی) به از دست دادن وزن در فرد کمک زیادی می کنند. به این ترتیب افرادی که به دنبال رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی هستند، می توانند با مصرف آن به عنوان وعده های اصلی غذایی، کنترل بیشتری روی اشتهای کاذب خود داشته باشند.

حاوی نشاسته مقاوم:

از دیگر خواص موجود در این حبوبات را می توان به محتوای نشاسته مقاوم آن اشاره کرد. در انواع لوبیاها میزان نشاسته مقاوم متفاوت است. این پارامتر موجود در حبوبات فوق نقش زیادی در مهار اشتها و کاهش وزن به همراه دارد.

نشاسته مقاوم در روده و معده گوارش می شود و فقط در روده بزرگ این هضم انجام خواهد شد. میکروبیوتای موجود در این روده با اثر روی نشاسته، سبب فرآیند تخمیر خواهند شد. اسیدهای چرب که به عنوان محصولات فرعی پروسه تخمیر هستند، وظیفه حس سیری را در شخص مصرف کننده بر عهده دارند.

حاوی نشاسته مقاوم:

حاوی نشاسته مقاوم:

کلیه موارد ذکر شده از ویژگی های موجود در لوبیا چیتی است که شما با مصرف آن در رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

بهبود دستگاه گوارش:

این حبوبات پرخاصیت در حفظ کارکرد دستگاه گوارش نیز بسیار موثر است. به علت فیبر بسیار زیاد موجود در لوبیا چیتی، افرادی که با مشکل یبوست همراه هستند، می توانند با انجام رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی، به نرم شدن روده ها کمک کنند.

این عمل سبب گردیده که مواد زائدی مانند چربی، کلسترول و غیره به راحتی از بدن دفع شود. طبق نظر بهترین متخصصین تغذیه همچون دکتر کوهدانی، حذف این مواد از بدن از افزایش وزن در فرد جلوگیری می کند. همچنین با روان شدن روده ها، کمترین فشار به آن ها وارد شده و در نتیجه معده قدرت بیشتری برای گوارش مواد غذایی پیدا خواهد کرد.

تقویت حافظه همزمان با رژیم لاغری:

لوبیا چیتی علاوه بر تقویت حافظه، از ابتلا به عارضه آلزایمر در فرد مبتلا به اضافه وزن بالا پیشگیری می کند. به دلیل مقادیر بسیار زیاد منیزیم موجود در این حبوبات، مصرف آن به عنوان یک برنامه رژیم لاغری گزینه مناسبی به شمار می آید.

چنان چه از یک برنامه رژیم لاغری به منظور تقلیل وزن استفاده می کنید، بهتر است این حبوبات پرخاصیت و مفید را برای تقلیل منیزیم موجود در بدن و پیشگیری از فراموشی استفاده کنید.

مهمترین دلایل مصرف لوبیا چیتی

امروزه اغلب افراد اهمیت زیادی به تناسب اندام و داشتن وزن ایده آل خود می دهند. در بعضی از مواقع، افراد بدون آگاهی از خاصیت موجود در مواد غذایی، آن ها را از رژیم لاغری خود حذف می کنند. تحقیقات صورت گرفته روی انواع حبوبات حاکی از آن است که این ماده غذایی مملو از مواد مغذی است که برای سلامتی فرد بسیار مفید است.

مهمترین دلایل مصرف لوبیا چیتی

مهمترین دلایل مصرف لوبیا چیتی

بهترین متخصصین تغذیه به ویژه دکتر کوهدانی، به بیماران توصیه می کنند که حتماً از حبوباتی نظیر عدس، لوبیا و یا نخود فرنگی تا سه فنجان در طی هفته استفاده کنند.

در این بخش از نوشتار رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی، قصد داریم تا از مهمترین دلایلی که سبب گردیده تا متخصصین تغذیه همچون دکتر کوهدانی، این ماده غذایی سریع و خوش طعم را در برنامه رژیم لاغری شما توصیه کنند، مواردی را متذکر شویم.

افزایش بهبود قلب:

رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی به دلیل فیبر بسیار بالا موثرترین ماده غذایی برای حفظ سلامتی قلب است. با اضافه کردن این حبوبات پرخاصیت و پیروی از یک رژیم لاغری متعادل، ریسک بروز مشکلات قلبی عروقی را تا حد بسیار زیاد کاهش دهید.

چنان چه لوبیا را به صورت کنسروی مصرف می کنید، به دلیل حذف چهل درصدی سدیم موجود در آن ها که همچون نگهدارنده به این محصولات غذایی افزوده می شود، پیش از مصرف، حتما آن ها را آبکشی کنید. بهتر است از محصولات کنسروی فاقد سدیم استفاده کنید.

کمک به مهار وزن:

طبق نظر دکتر کوهدانی، تقلیل وزن در افرادی که در برنامه رژیم غذایی خود از لوبیا بیشتر استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که از سایر محصولات غذایی استفاده می کنند، به مراتب بیشتر بوده است.

در واقع شما با مصرف لوبیا چیتی، پروتئین کافی مورد نیاز بدن خود را تامین می کنید. البته رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی به دلیل فیبر بسیار بالا سبب حس سیری مضاعف و در نتیجه کاهش شاخص توده بدنی در فرد خواهد شد. همچنین به دلیل خرد شدن فیبر و عدم جذب آن در خون، به شکل چربی در بدن انباشته نخواهد شد.

به همین منظور مصرف آن ها برای تقلیل شاخص توده بدنی بی نظیر است. این سری از حبوبات با تقلیل بی ام آی و میان تنه و همچنین تنظیم هورمون گرلین رابطه مستقیمی دارد. زیرا کلیه موارد ذکر شده به دلیل وجود پروتئین و فیبر موجود در آن ها است.

کمک به مهار وزن:

کمک به مهار وزن:

بی اشتهایی:

خاصیت فیبر، حس سیری سریعتر در طولانی مدت است. دکتر کوهدانی بهترین متخصص تغذیه، پیشنهاد می کند که آقایان سی و هشت گرم و بانوان حداقل بیست و پنج گرم فیبر را روزانه همراه با وعده های غذایی خود استفاده کنند. با این وجود اغلب افراد از میزان توصیه شده مورد نیاز بدن هم کمتر استفاده می کنند و ممکن است تنها روزی پانزده گرم فیبر دریافت کنند.

اما بعضی دیگر به دلیل رعایت رژیم لاغری شاید از مقدار ذکر شده نیز در طی روز بیشتر استفاده کنند. به طور کلی مواد غذایی حاوی فیبر به دلیل حجم بسیار بالای گوارش و جویدن آن ها، به زمان بیشتری نیاز دارد.

مدت زمان فوق این امکان را برای معده ایجاد می کند که با ارسال پیام سیری به مرکز بدن یعنی مغز، فرد کالری کمتری را در طی روز دریافت کند. فیبر موجود در کلیه لوبیاها، بسیار بالا بوده و تنها بعضی از آن ها از دیگر حبوبات، فیبر بیشتری دارند. باید گفت که کلیه لوبیاها دارای ارزش غذایی بسیار بالایی هستند.

بسیار با صرفه:

یکی از باصرفه ترین منابع پروتئینی، به لوبیاها اختصاص دارد که می توان بیان کرد از کره بادام زمینی هم مقرون به صرفه تر می باشند. به این ترتیب برای تهیه و مصرف آن، هیچ مشکلی نخواهید داشت و به راحتی می توانید از آن به عنوان یک وعده غذایی کامل استفاده کنید. شما با انواع لوبیاها می توانید مواد غذایی متنوعی را تهیه و طبخ کنید.

مطابق با برنامه غذایی:

یک رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی به عنوان یک وعده اصلی غذایی و یا میان وعده بی نظیر است که اغلب متخصصین تغذیه مانند دکتر کوهدانی، به بیماران دارای اضافه وزن بالا توصیه می کنند.

مطابق با برنامه غذایی:

مطابق با برنامه غذایی:

طعم ملایم لوبیا سبب گردیده که به راحتی با سایر مواد غذایی قابل تطبیق باشد و به همین منظور برای تهیه یک رژیم لاغری مناسب بتوان از انواع متعددی غذا برای تقلیل وزن استفاده کرد. شما می توانید مطابق میلتان با افزودن ادویه و چاشنی های متنوع، طعم این ماده غذایی را که حاوی لوبیا چیتی است، تغییر دهید.

تقلیل ریسک سرطان:

یکی از متداول ترین مشکلات که اغلب افراد به آن درگیر هستند و می توان بیان کرد که دومین دلیل مرگ و میر در بین بیماران گزارش شده است، ابتلا به عارضه سرطان است.

لوبیا چیتی به علت دارا بودن مقادیر بسیار زیادی مواد شیمیایی گیاهی و آنتی اکسیدان، ریسک ابتلا به عارضه سرطان را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که مصرف این حبوبات پرخاصیت در ابتلای شخص به سرطان کولورکتال، سینه و یا پروستات مثمر ثمر بوده است.

تنظیم گلوکز خون:

همان طور که متذکر شدیم، لوبیا چیتی شامل ترکیباتی نظیر کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین و فیبر بسیار بالا است که همین امر سبب عدم افزایش گلوکز خون به شکل ناگهانی در بیماران می شود. بیماران مبتلا به نوع دو دیابت که در برنامه رژیم غذایی خود از لوبیا چیتی استفاده می کنند، علاوه بر کنترل میزان گلوکز خون، از پرفشاری خون نیز پیشگیری می کنند.

افزایش انرژی:

به دلیل ویتامین های گروه (B) موجود در لوبیاها، این حبوبات به تبدیل مواد غذایی به انرژی کمک زیادی می کند.

پیشگیری از کم خونی:

این حبوبات مملو از آهن است که به فقدان آهن که از رایج ترین کمبودها در بین بیماران به خصوص بانوان است، بسیار توصیه می شود. افراد مبتلا به عارضه کم خونی، پیوسته با خستگی بسیار همراه هستند به همین منظور پیشنهاد می شود تا با پیروی از رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی، این مشکل را برطرف کنند. توصیه می شود به منظور جذب بیشتر آهن موجود در این حبوبات، آن ها را به همراه مواد غذایی که حاوی ویتامین (C) بسیار بالایی هستند، مصرف کنید.

کلیه موارد نامبرده از مهمترین دلایلی است که مصرف لوبیا چیتی به عنوان یک رژیم لاغری متعادل و مناسب به اغلب بیماران دارای اضافه وزن بالا توصیه می شود.

اهمیت فیبر در رژیم لاغری

یکی از دلایلی که رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی بسیار به بیماران توصیه می شود، فیبر فراوان موجود در آن ها است. به این صورت که فضای ژله مانند بعد از تجزیه فیبر در درون سیستم گوارش شخص به وجود می آید که به هضم آسان تر محصولات غذایی کمک زیادی می کند. این امر در راندمان بهتر سیستم گوارش موثر است و سبب می گردد که نشاسته و گلوکز کمتری جذب روده گشته و در نتیجه ریسک ابتلا به عارضه دیابت و کلسترول خون تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

اهمیت فیبر در رژیم لاغری

اهمیت فیبر در رژیم لاغری

به دلیل حرکت روان تر روده بزرگ، فیبر از ابتلای شخص به عارضه یبوست نیز پیشگیری می کند. شما با مصرف یک رژیم لاغری حاوی فیبر در طولانی مدت، می توانید از اختلالات گوارشی به خصوص هموروئید و مشکلات التهابی روده نظیر سرطان کولون راست روده و همچنین سندروم روده تحریک پذیر تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنید.

حس سیری مضاعف در شخص و پیشگیری از افزایش، وزن یکی از مهمترین پارامترهایی است که سبب گردیده تا این ماده غذایی به عنوان یک وعده اصلی به بیماران مبتلا به عارضه چاقی پیشنهاد شود.

میزان کالری در رژیم لاغری

علاوه  بر آن که یک رژیم لاغری بایستی تمامی گروه های غذایی را در برداشته باشد و تحمل گرسنگی را در شخص افزایش دهد، میزان کالری دریافتی نیز مهمترین پارامتری است که در رژیم لاغری بسیار حائز اهمیت است.

در واقع میزان کالری موجود در مواد غذایی، انرژی انباشته در آن غذا است که می تواند در کاهش و یا افزایش وزن در فرد تاثیرگذار باشد. به این ترتیب بدن هر فرد، کالری دریافتی از مواد غذایی را صرف نفس کشیدن، راه رفتن، فکر کردن و سایر فعالیت های اصلی خواهد کرد.

یک شخص عادی برای تثبیت وزن تنها مجاز به مصرف دو هزار کالری است. البته جنسیت، قد، سن، وزن و میزان فعالیت های بدنی شخص در طی روز از جمله مواردی است که تعیین کننده میزان کالری دریافتی است.

به عبارتی آقایان در مقایسه با بانوان به کالری بیشتری نیاز دارند. همچنین اشخاصی که هیچ گونه فعالیت ورزشی ندارند، در برابر افرادی که روزانه تمرینات فیزیکی بسیاری را انجام می دهند، بایستی کالری محدودتری را در طی روز دریافت کنند.

میزان کالری در رژیم لاغری

میزان کالری در رژیم لاغری

اهمیت رعایت رژیم لاغری در کاهش وزن

بدن همه افراد به منظور حذف بافت های چربی، عضله سازی، راندمان مطلوب تر و جلوگیری از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا به یک برنامه غذایی مفید برای لاغری کل بدن و از همه مهمتر ناحیه شکم نیاز دارد. غیر از محصولات غذایی استاندارد، بدن در معرض بیشترین ریسک ابتلا به عفونت ها، مشکلات و صدمات قرار می گیرد.

به طور مثال کودکانی که از محصولات غذایی استاندارد استفاده نمی کنند، نسبت به سایر کودکان بیشتر با مشکلاتی مانند ضعف تحصیلی، سوء تغذیه و اختلالات رشد همراه می شوند و از همه بدتر آن است که این گروه از کودکان تا پایان عمر با عادات بد غذایی همراه هستند که می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بدن وارد کند.

افزایش آمار اضافه وزن بالا و مشکلات وابسته به آن مانند سرطان، کبد چرب، دیابت، پرفشاری، سکته قلبی و چربی خون از اختلالاتی محسوب می شود که رعایت یک رژیم لاغری متعادل می تواند در معالجه آن ها تاثیرگذار باشد.

مهمترین نکات در رژیم لاغری

با توجه به موضوع رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی، لازم است مهمترین نکاتی که فرد ملزم به رعایت آن در رژیم غذایی است را متذکر شویم:

حذف نکردن وعده های غذایی:

اغلب افراد بر این باورند که با عدم مصرف میان وعده های سالم و نخوردن یک وعده غذایی می توانند مهمترین اقدامات را برای از دست دادن وزن انجام دهند. شما با این اشتباه بزرگ در واقع دو فرآیند منفی را در بدن خود ایجاد خواهید کرد؛

نخست این که تمامی مواد غذایی از لحاظ شما بسیار خوشمزه و دلپذیر هستند و دوم آن که برای بالا بردن حس سیری، به مواد غذایی بیشتری نیاز دارید. به این ترتیب شما نسبت به قبل، مواد غذایی بیشتری را میل خواهید کرد که می تواند انتخاب سالمی برای دریافت مواد غذایی مورد نیاز بدن نباشد.

استفاده از یک میان وعده سالم و مغذی در بین روز از پرخوری شما جلوگیری خواهد کرد زیرا شما با این کار می توانید گلوکز خون خود را تثبیت نموده و میزان متابولیسم بدن را افزایش دهید. برای این که وعده غذایی شما سرشار از پروتئین، فیبر و یا چربی های سالم باشد، توصیه می کنیم از رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی که می تواند در این پروسه موثر باشد، استفاده کنید.

عدم زیاده روی در مصرف مواد غذایی سالم:

زمانی که عنوان سالم بودن به یک خوراکی را می دهیم، به آن مفهوم نیست که به هر میزان که دوست دارید در طی روز از آن استفاده کنید. در مصرف مواد غذایی سالمی مانند شکلات تلخ، آجیل، روغن زیتون و غیره نیز بایستی تعادل برقرار کنید و براساس کالری مورد نیاز دریافتی، آن ها را در طی روز مصرف کنید. مثلا مصرف بسیار زیاد روغن زیتون با وجود مزیت های متعدد، علاوه بر افزایش کالری دریافتی، سبب اضافه وزن خواهد شد.

حذف گلوتن:

در غلاتی نظیر چاودار، گندم و یا جو، گلوتن یافت می شود. حذف این پروتئین تنها در مواردی جایز است که شخص به عارضه سلیاک گرفتار بوده و یا با عدم تحمل گلوتن (پروتئین) همراه است. ممکن است کلیه رژیم های لاغری از طریق حذف پروتئین ها در بدن پیش رود و این امر سبب تقلیل وزن آن ها شود. اما بایستی متذکر شویم که نبایستی این ماده اصلی مورد نیاز بدن را از برنامه رژیم غذایی خود حذف کنید.

درست است که شما با حذف بیسکویت، نان و یا کیک از فهرست رژیم غذایی خود با دریافت کمترین کالری، وزن قابل توجهی را از دست خواهید داد، اما تقلیل وزن شما ارتباطی به حذف این پروتئین (گلوتن) از رژیم لاغری شما ندارد.

شما با حذف بی علت گروه های غذایی، سبب فقدان مواد غذایی و در نتیجه سایر اختلالات سلامتی خواهید شد. چنان چه مایلید وزن قابل توجهی را از دست بدهید، بهتر است به جای حذف آن ها، روی میزان کالری دریافتی مورد نیاز تمرکز کنید.

حذف گلوتن:

حذف گلوتن:

حذف کردن چربی ها:

بدن به منظور چربی سوزی به مناسب ترین منبع آنها نیاز دارد. دقت کنید مقداری چربی های غیراشباع و سالم موجود در دانه ها، آجیل ها، روغن زیتون و بادام زمینی را در برنامه رژیم لاغری خود قرار دهید.

این سری از چربی ها علاوه بر فواید بسیار برای حفظ سلامتی بدن به حس سیری سریعتر شخص نیز کمک می کنند. چربی های غیراشباع و سالم به تقلیل ریسک اختلالات قلبی عروقی و جذب مواد معدنی و ویتامین های موجود در بدن نیز کمک زیادی می کنند.

با قرار دادن میزان متعادل چربی ها در برنامه غذایی خود از فواید و حس سیری مضاعف نهایت بهره را ببرید. این امر به شما کمک خواهد کرد که در تثبیت و کاهش وزن، گام های موثرتری را بردارید.

انجام فعالیت های ورزشی:

انجام تمرینات فیزیکی مناسب، موثرترین شیوه برای تقلیل وزن است. اما نکته حائز اهمیت این است که به منظور دستیابی به وزن ایده آل و مناسب در کنار ورزش، از یک رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی به دلیل کاملترین مواد مغذی موجود در آن نیز استفاده کنید. انجام فعالیت های ورزشی سبب افزایش اشتهای شما می شود. لذا بایستی پس از هر فعالیتی، بهترین و سالم ترین سوخت رسانی بدن را انجام دهید.

عدم حذف کربوهیدرات ها:

ممکن است حذف تمامی کربوهیدرات ها از فهرست غذایی شما نخست سبب تقلیل وزن شما شود اما بایستی بیان کرد که این فرآیند پایدار و دائمی نخواهد بود. پیروی از این رژیم لاغری به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

زیرا با حس زودرنجی، خستگی، بدخلقی و یا سستی در فرد نمایان خواهد شد. همچنین خیلی سریع پس از برگشت به مصرف مواد غذایی معمولی، شخص با افزایش وزن مجدد همراه خواهد شد.

بهتر است به جای حذف کامل کربوهیدرات ها، مناسب ترین رژیم لاغری را انتخاب کنید. هدف از مصرف کربوهیدرات ها، انواع کامل و تصفیه نشده آن ها است که می تواند برای حفظ سلامتی موثر باشد. علاوه بر لوبیا چیتی، مواد غذایی دیگری از جمله پاستا، نان سبوس دار و برنج قهوه ای حاوی مقادیر بسیار زیادی فیبر است که در آن ها سایر مواد معدنی و ویتامین ها نیز یافت می شود.

عدم حذف کربوهیدرات ها:

عدم حذف کربوهیدرات ها:

تغییر در عادات غذایی مصرفی:

شیوه های دیگری مثل حس بهتر و ظاهری زیباتر، سایز لباس ها، بهبود خلق و خو، افزایش میزان انرژی و استقامت بدن در این امر به شما کمک خواهد کرد که برای دستیابی به تناسب اندام، تغییراتی را در عادات غذایی خود ایجاد کنید.

تغییرات ماندگار در شیوه زندگی و رسیدن به بهترین عملکرد، چند هفته زمان نیاز دارد. تلاش کنید برای حفظ آرامش و عادات جدید و سالم از مجرب ترین متخصصین تغذیه مانند دکتر کوهدانی کمک بگیرید تا بتوانید موفقیت های بسیاری را در این مسیر کسب کنید. در انتها بایستی متذکر شویم که بدن شما روزانه از کلیه تغییراتی که به منظور وزن ایده آل ایجاد کرده اید، نهایت بهره را خواهد برد.

کلیه موارد نامبرده از مهمترین نکات در پیروی از دستورالعمل های رژیم لاغری است که می تواند به همراه یک رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی در اهداف کلی شما که دستیابی به تناسب اندام است، مثمر ثمر واقع شود.

ارزش غذایی لوبیا چیتی

یکی دیگر از مواردی که سبب گردیده تا دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه، رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی را به بیماران دارای شاخص توده بدنی بالا توصیه کنند، ارزش غذایی این حبوبات پرخاصیت و مفید است.

این لوبیا مملو از ویتامین های مفید و عناصر غذایی مورد نیاز بدن است. آهن، منگنز، مس، فسفر، مولیبدن، منیزیم و پتاسیم از عناصر معدنی موجود در لوبیا چیتی است. تریپتوفان، ویتامین K، فولات، فیبر غذایی و فیتیک اسید از سایر ترکیبات مفید و مواد موثر در لوبیا چیتی است که در حفظ سلامتی و بهبود سیستم گوارش حائز اهمیت است.

مهمترین مشخصه های پروتئین

همان طور که اشاره کردیم، یکی از خواص موجود در لوبیا چیتی که در کاهش وزن نقش زیادی را ایفا می کند، پروتئین است. با توجه به این که لوبیا چیتی مملو از پروتئین است، بهتر است در این بخش اشاره ای به مهمترین ویژگی پروتئین ها داشته باشیم:

بی اشتهایی:

اصلی ترین مشخصه رژیم لاغری که حاوی پروتئین است، عدم اشتها در شخص و در نهایت تقلیل کالری دریافتی روزانه است. ریزمغذی فوق این امکان را برای بدن شما ایجاد می کند که نسبت به زمان دیگری که کربوهیدرات و یا چربی استفاده می کنید، با حس سیری همراه شوید.

طبق تحقیقات صورت گرفته روی آقایانی که با شاخص توده بدنی بالا مواجه هستند، نشان می دهد که با رعایت رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی که حاوی مقادیر بسیار زیادی پروتئین در این حبوبات است، حس سیری مضاعف در آن ها بیشتر خواهد شد

و در نتیجه میل آن ها برای استفاده از میان وعده و یا غذاها به مراتب تا شصت درصد تقلیل می یابد. ریزمغذی های فوق یعنی پروتئین موجود در این لوبیا، به تنهایی به تقلیل وزن در فرد مبتلا به عارضه اضافه وزن بالا کمک نمی کند، بلکه از افزایش وزن بیشتر در فرد پیشگیری می کند.

تقلیل هوس غذایی:

پروتئین موجود در این لوبیا سبب گردیده که از هوس های غذایی متعدد در فرد خودداری کند و در نتیجه سبب از دست دادن وزن در یک بازه زمانی کوتاه شود.

بالا رفتن کالری سوزی:

رعایت رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی که سرشار از پروتئین می باشد، سبب افزایش کالری سوزی روزانه در شخص می شود. البته به منظور تاثیر کالری سوزی بیشتر، شخص بایستی در کنار این رژیم غذایی از فعالیت های ورزشی مناسب نیز استفاده کند.

شیوه های کاربردی برای از بین بردن نفخ لوبیا چیتی

از موثرترین شیوه به منظور از بین بردن نفخ لوبیا، خیس کردن آن در آب به مدت یک تا دو روز است. نکته مهم دیگری که در این بخش بایستی متذکر شویم، به این موضوع اختصاص دارد که چنان چه فرد برای تهیه این رژیم غذایی زمان کافی به منظور خیس کردن این حبوبات را ندارد، با افزودن مقداری ادویه که دارای خواص گرم هستند، می توانند نفخ موجود در لوبیا چیتی را از بین ببرند.

البته افزودن یک تا دو برش خیار به خیس کرده این حبوبات می تواند سبب تسریع در از بین بردن نفخ موجود در لوبیا چیتی شود و در نتیجه شخص با خیال راحت این غذای پرخاصیت و مفید را مصرف کند.

شیوه های کاربردی برای از بین بردن نفخ لوبیا چیتی

شیوه های کاربردی برای از بین بردن نفخ لوبیا چیتی

طرز تهیه خوراک لوبیا چیتی

لوبیا رومی (لوبیا چیتی) از جمله گیاهان دولپه ای است که در میان مردم کشورهایی چون ترکیه، پرتغال و ایتالیا بسیار پرطرفدار است. اغلب مردم معتقدند که این لوبیا در مقایسه با دیگر انواع لوبیاها از طعم بی نظیری برخوردار است که با مصرف آن به عنوان یک رژیم لاغری کمتر، دچار نفخ خواهید شد. لوبیا چیتی از لحاظ پروتئین و فیبر موجود نسبت به دیگر لوبیاها ارجحیت بسیار دارد.

به همین منظور منبع مناسبی برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات پوکی استخوان و یا کلیوی محسوب می شود. آمینو اسیدهای فراوان و مهم موجود در این حبوبات سبب گردیده که لوبیا چیتی به بهترین منبع برای جذب پروتئین و همچنین مناسب ترین جایگزین به منظور انواع گوشت ها در نظر گرفته شود.

رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی به عنوان یکی از مناسب ترین مواد غذایی مغذی به شمار می آید که بهترین متخصصین تغذیه همچون دکتر کوهدانی آن را به شکل رژیمی همراه با سیب زمینی، قارچ، قلم و گوشت توصیه می کنند.

این ترکیبات همراه با لوبیا چیتی به عنوان یک وعده غذایی پرکالری به حساب می آید که می تواند برای صرف شام در شخصی که از رژیم لاغری پیروی می کند کمی سنگین باشد. این رژیم غذایی برای آن گروه از افرادی که از رژیم گیاهخواری نیز پیروی می کنند، گزینه مناسبی در نظر گرفته می شود.

دستور طبخ خوراک لوبیا چیتی رژیمی

۱)    مواد لازم برای تهیه خوراک رژیمی لوبیا چیتی

لوبیا چیتی، رب گوجه فرنگی، آب، گوجه فرنگی رنده شده، روغن زیتون، پیاز، فلفل و نمک

برای تهیه این غذای رژیمی بهتر است به منظور گرفتن نفخ موجود در لوبیا، آن را از یک روز قبل در آب خیسانده و سپس با یک لیتر آب روی حرارت ملایم قرار دهیم. برای طعم دار کردن این خوراک رژیمی بهتر است به پیاز سرخ شده کمی گوجه فرنگی رنده شده، فلفل سیاه و نمک بیفزاییم و در انتها نیز آب لیموی تازه به همراه کمی روغن زیتون به آن اضافه کنید و آن را گرم میل کنید.

۲)  مواد لازم برای تهیه خوراک رژیمی لوبیا چیتی با سیب زمینی و قارچ

لوبیا چیتی، پیاز، قارچ، یک عدد سیب زمینی متوسط ، رب گوجه فرنگی، روغن زیتون، فلفل و نمک

نخست لوبیایی که از شب قبل خیس کردیم را همراه با یک لیتر آب روی حرارت ملایم قرار می دهیم. برای گرفتن آب موجود در قارچ های ورقه ای، آن ها را با کمی روغن تفت می دهیم. سیب زمینی ها را به صورت نگینی خرد می کنیم.

کمی رب گوجه فرنگی، فلفل و نمک را به پیاز طبخ شده اضافه می کنیم

کمی رب گوجه فرنگی، فلفل و نمک را به پیاز طبخ شده اضافه می کنیم تا کاملاً تغییر رنگ دهند. سپس به لوبیا چیتی در حال طبخ، سیب زمینی، قارچ و مایع سس آماده شده را اضافه می کنیم و روی شعله ملایم می گذاریم. در انتها برای لذیذتر شدن این خوراک رژیمی به آن کمی لیموی تازه اضافه می کنیم.

۳)    مواد لازم برای تهیه خوراک رژیمی لوبیا چیتی با گوشت

لوبیا چیتی، سیب زمینی متوسط یک عدد، پیاز بزرگ یک عدد، گوشت ماهیچه به همراه قلم، رب گوجه فرنگی، روغن، فلفل و نمک

پیاز خرد شده را با دو الی سه قاشق غذاخوری روغن سرخ می کنیم. بعد از طلایی شدن پیازها، قلم و گوشت ماهیچه را به آن می افزاییم و چند ثانیه به آن زمان می دهیم تا گوشت تغییر رنگ دهد.

کمی فلفل، زردچوبه و رب را به این مخلوط اضافه می کنیم تا کاملاً با هم ترکیب شوند. برای طبخ این خوراک به چهار الی پنج پیمانه آب جوش نیاز دارید تا تمامی این مواد به همراه لوبیا چیتی کاملاً طبخ شوند.

سیب زمینی را به تکه های بزرگ تقسیم کرده و به آن می افزاییم

بعد از این که لوبیا و گوشت کمی نیم پز شدند، سیب زمینی را به تکه های بزرگ تقسیم کرده و به آن می افزاییم. در انتها نمک و لیموی تازه را برای طعم دار کردن این خوراک رژیمی به آن اضافه می کنیم.

این سه نوع دستور طبخ خوراک رژیمی لوبیا چیتی از رایج ترین غذاهایی است که در اغلب شهرهای کشورمان آن را تهیه و طبخ می کنند. صد و نود و سه گرم لوبیا چیتی حاوی ششصد و هفتاد کالری است که این مقدار به:

چربی (بیست و یک کالری) کربوهیدرات (چهارصد و هشتاد و سه کالری) پروتئین (صد و شصت و پنج کالری) اختصاص دارد. به دلیل عدم کلسترول موجود در لوبیا چیتی و پایین بودن گلوکز موجود در این ماده غذایی، دکتر کوهدانی این رژیم لاغری را مناسب ترین گزینه برای تقلیل وزن و تامین مواد مورد نیاز بدن معرفی می کنند.

سیب زمینی را به تکه های بزرگ تقسیم کرده و به آن می افزاییم

سیب زمینی را به تکه های بزرگ تقسیم کرده و به آن می افزاییم

مواد غذایی ضروری در برنامه رژیم لاغری

در ادامه مقاله باید سایر مواد غذایی که می تواند در تقلیل وزن موثر باشد نیز متذکر شویم. با توجه به این که یک رژیم لاغری اصولی و متعادل تمامی گروه های غذایی را شامل می شود، دیگر نیاز نیست تا شخص بدون تجویز پزشک معالج اقدام به حذف و یا محدود کردن مواد غذایی مورد نیاز بدن کند. زیرا برای حفظ سلامتی بدن، فرد به تمامی محصولات غذایی احتیاج دارد و فقدان هر یک از آن ها می تواند صدمات جدی را به بدن وارد کند.

انواع اختلالات، سوء تغذیه، مشکلات پوستی، ریزش مو، کمبود ویتامین از جمله بیماری هایی است که ممکن است بر اثر عدم پیروی شخص از دستورالعمل های پزشکی و یا استفاده از برنامه غذایی غیراستاندارد به آن دچار شوند.

به این ترتیب چنان چه مایلید که علاوه بر کاهش وزن هیچ گونه صدمه ای به بدن شما وارد نشود، بهتر است تا ضمن مشاوره با دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه در کشور، در کنار رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی از سایر محصولات غذایی که در زیر متذکر می شویم نیز غافل نشوید:

مصرف میوه ها در برنامه رژیم لاغری:

علاوه بر آن که میوه ها به عنوان یک میان وعده سالم و خوشمزه در نظر گرفته می شوند، از نظر دکتر کوهدانی، بمب مغذی برای تامین تمامی مواد غذایی مورد نیاز بدن نیز محسوب می شوند. برای تامین بیشترین مواد مغذی لازم بدن بهتر است از میوه های نوبرانه و تازه در برنامه رژیم غذایی خود بیشتر استفاده کنید.

گلوکز موجود در میوه ها کاملاً طبیعی بوده و می توان بیان کرد که در مقایسه با دیگر خوراکی های شیرین کننده، مناسب ترین گزینه محسوب می شوند. چنان چه به عارضه دیابت مبتلا هستید، باید میوه هایی را مصرف کنید که دارای گلوکز پایینی هستند.

افرادی که به دلیل حفظ تناسب اندام به میزان کالری موجود در قندها و یا همان کربوهیدرات ها تمرکز بیشتری دارند، می توانند از میوه هایی مانند آووکادو و یا ملون ها در رژیم لاغری خود استفاده کنند.

مصرف میوه ها در برنامه رژیم لاغری:

مصرف میوه ها در برنامه رژیم لاغری:

مصرف سبزیجات در برنامه رژیم لاغری:

سبزیجات یکی از مهمترین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن هستند که شما می توانید برخی از آن ها را به خوراک لوبیا چیتی خود برای طعم دار کردن و یا تامین مواد مغذی ضروری بدن اضافه کنید. بیشترین درصد مواد مغذی موجود در این گروه از مواد غذایی به سبزیجات برگدار که تیره رنگ هستند، اختصاص دارد.

استفاده آن ها به همراه مواد غذایی سبب گردیده که جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین گردد. اسفناج، کلم بروکلی، کلم و لوبیا سبز از جمله سبزیجات برگداری هستند که اضافه کردن آن ها به مواد غذایی سبب حفظ سلامتی بدن و تناسب اندام می شود.

مصرف غلات در برنامه رژیم لاغری:

اغلب افراد آرد سفید بسیاری را در وعده های غذایی خود استفاده می کنند. غافل از این که این آرد تصفیه شده دارای کمترین ارزش غذایی است که به غیر از افزایش وزن، خاصیت دیگری ندارد. دلیل پایین بودن ارزش غذایی این غلات، جدا شدن قشر خارجی آن در طی پروسه تصفیه است.

پوسته فوق بالاترین درصد مواد مغذی را به خود اختصاص می دهد. با این وجود غلات کامل حاوی کلیه بخش ها نظیر پوسته می باشند. بیشترین مواد مغذی بدن از طریق غلات کامل تامین می شود. بهتر است پاستا و یا نان سفید سبوس دار که برای تهیه آن ها از غلات کامل استفاده می شود را به برنامه رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مصرف پروتئین در برنامه رژیم لاغری:

پروتئین یکی از مهمترین مواد مغذی است که برای کارکرد بهتر مغز و عضله سازی، به آن احتیاج داریم. به همین منظور شما با مصرف لوبیا چیتی به عنوان یک رژیم لاغری موثر می توانید پروتئین بدن را تامین کنید.

علاوه بر لوبیا چیتی، گوشت های فاقد چربی نظیر ماهی، تخم مرغ، مرغ و گوشت قرمز مهمترین منبع پروتئین محسوب می شوند که در برنامه رژیم لاغری به میزان استاندارد و براساس کالری مورد نیاز بدن می توانند از آن استفاده کنند.

به غیر از محصولات غذایی نامبرده، آجیل ها نیز به علت پروتئین و فیبر بسیار بالا سبب حس سیری مضاعف در فرد می شود و در نتیجه در تقلیل وزن موثر است. البته توصیه می شود از مواد غذایی دیگری مانند فندق، عدس، دانه های آفتابگردان، نخود، بادام و همچنین لوبیا چیتی بیشتر در برنامه رژیم لاغری خود استفاده کنید.

مصرف پروتئین در برنامه رژیم لاغری:

مصرف پروتئین در برنامه رژیم لاغری:

مصرف لبنیات در برنامه رژیم لاغری:

لبنیات حاوی کلسیم، ویتامین D و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند که بایستی در برنامه رژیم لاغری به میزان استاندارد و کالری مورد نیاز بدن از آن ها استفاده کرد. با توجه به این که این گروه از مواد غذایی از اصلی ترین منابع چربی محسوب می شوند،

اما چربی های موجود در آن ها به حس سیری مضاعف در شخص کمک زیادی می کنند. چنان چه به دریافت چربی از طریق لبنیات علاقه  دارید، می توانید شیر سویا و یا شیر بادام غنی شده از کلسیم که به عنوان شیر گیاهی در نظر گرفته می شوند را مصرف کنید.

مصرف روغن ها در برنامه رژیم لاغری:

این گروه از مواد غذایی را بایستی محتاطانه استفاده کنید. محصولات غذایی مانند مایونز و سس سالاد که حاوی چربی بسیاری هستند را بهتر است از نوع کم قند و یا فاقد چربی انتخاب کنید.

از سرخ کردن بسیار مواد غذایی در روغن به دلیل بیشتر شدن کالری موجود در آن ها و دریافت کالری غیر استاندارد خودداری کنید. روغن کنجد، زیتون، نارگیل و غیره از سالم ترین روغن های مفید هستند که جایگزین مناسبی برای روغن های گیاهی می باشد.

به این ترتیب، بهتر است مناسب ترین مواد غذایی را در برنامه رژیم لاغری خود که فاقد چربی و گلوکز اضافی هستند، استفاده کنید و در کنار آن ها از مواد معدنی، ویتامین ها و سایر مواد مغذی به میزان متعادل مصرف کنید.

رژیم لاغری بایستی به گونه ای باشد که در پیشگیری از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا تاثیرگذار باشد

در انتها بایستی متذکر شویم که رژیم لاغری بایستی به گونه ای باشد که در پیشگیری از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا تاثیرگذار باشد و مطابق سلیقه شخص بیمار بوده تا از این طریق در فرایند تقلیل وزن موفق تر باشید.

حذف تجمع چربی های انباشته موجود در بدن بدون پیروی از رژیم غذایی متعادل و عدم فعالیت های ورزشی، امری امکان ناپذیر است. هدف کلی از رژیم غذایی استاندارد، استفاده کلیه مواد غذایی به شکل منظم، دقت به تمامی میان وعده های سالم و مصرف کلیه گروه های غذایی مطلوب و مفید بر اساس کالری دریافتی ضروری روزانه بدن است.

مزایای تقلیل وزن

با توجه به مبحث رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی، بهتر است شما را با فواید لاغری و رعایت یک برنامه غذایی استاندارد و متعادل که در تناسب اندام و تقلیل وزن موثر است، بیشتر آشنا کنیم. باید بیان کرد که لاغری دلیل بارزی برای تهیه بهتر لباس مورد نظر است.

در واقع شما با از دست دادن پنج الی ده درصد از شاخص توده بدنی خود، به بهبود سلامت بدن کمک به سزایی می کنید. تقلیل وزن، ریسک اختلالات دیابت، آپنه خواب، مشکلات قلبی عروقی و غیره را تا حد زیادی تقلیل می دهد،

اما در برخی موارد تقلیل های سریع و ناگهانیريال تاثیرات منفی را روی بدن فرد به همراه دارد که به وضوح قابل مشاهده نیستند. براساس این که حفظ سلامتی در تمامی افراد امری حائز اهمیت است، در این بخش از مقاله سعی داریم تا در خصوص تاثیرات مثبت کاهش وزن مطالب مهمی را متذکر شویم.

افزایش انرژی: به طور معمول اغلب افراد با از دست دادن وزن با حس افزایش انرژی مضاعف در بدن همراه خواهند شد. بنابراین با کاهش فعالیت های بدن، شخص انرژی محدودتری را در طی روز از دست خواهد داد. در حقیقت با کاهش وزن، دیگر همچون گذشته دویدن و یا بالا و یا پایین آمدن از پله ها برای شما امری سخت و طاقت فرسا نیست، بلکه می توانید مانند سایر افراد این امر را به راحتی انجام دهید.

مزایای تقلیل وزن

مزایای تقلیل وزن

بهبود حافظه:

تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که اغلب بانوان پس از گذشت شش ماه از تقلیل وزن، راندمان بهتری را در آزمایش حافظه به دست خواهند آورد. اسکن مغزی حاکی از آن است که فعالیت های مغزی و یا بهبود حافظه بعد از تقلیل وزن تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. فعالیت فوق در زمان ذخیره کردن اطلاعات به مراتب افزایش می یابد و در نهایت توان حافظه را بهبود می بخشد.

باید خاطر نشان شد که میان حافظه ضعیف و اضافه وزن رابطه مستقیمی وجود دارد. به خصوص در بانوانی که با فرم گلابی شکل بدن همراه هستند و بیشترین تجمع چربی های انباشته در ناحیه باسن و یا ران آن هاست.

بهبود روابط:

شما با از دست دادن وزن قابل ملاحظه، حس جذابیت بیشتری را تجربه خواهید کرد. تقلیل وزن سی کیلوگرم و یا بیشتر در مدت بیست و چهار ماه و یا کمتر، به طور معمول سبب بهبود روابط شما با شریک زندگیتان خواهد شد.

البته در برخی موارد این امر منجر به حس حسادت همسرتان خواهد شد به این علت که تغییرات کلی ایجاد شده در فرم بدن شما شاید شریکتان را در رابطه با انتخاب های سالم کمی دچار نگرانی و یا تشویش کند. شاید نگرانی همسرتان بیشتر به دلیل تغییرات شخصیتی شما باشد.

لذا، شما علاوه بر افزایش اعتماد به نفس با حس بهتری از جذاب شدن همراه خواهید شد که شاید سبب تغییر در تعادل رابطه شود. احتمال دارد همسرتان با عدم اعتماد به نفس همراه شود و بر این باور باشد که دیگر همچون گذشته، شما فردی مهم برای شریک زندگی او نیستید.

بهبود روابط:

بهبود روابط:

تقلیل ریسک ابتلا به سرطان:

قرار گرفتن طولانی مدت شخص در برابر اشعه خورشید و یا سیگار کشیدن منجر به عارضه سرطان در شخص می شود. اما بایستی بگوییمکه اضافه وزن بالا با چندین نوع از این عارضه رابطه مستقیمی دارد. بالا بودن بی ام آی منجر به التهابات بدن و در نهایت تغییر بافت های موجود در بدن خواهد شد. با تقلیل فقط پنج درصد از اضافه وزن خود التهاباتی که می تواند بسیار خطرناک باشد را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهید.

مطالعات صورت گرفته روی آقایان و بانوانی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند، مشخص کرد که پس از تقلیل وزن، ریسک ابتلا به این بیماری همچون سایر افرادی که دارای وزن نرمال و طبیعی هستند، تا حد بسیاری کاهش می یابد.

بهبود حالات روحی و معالجه افسردگی:

با توجه به این که افزایش وزن منجر به افسردگی بسیار زیاد در شخص می شود، پیروی از یک رژیم لاغری استاندارد، امری مهم تلقی می شود. اغلب بیماران پس از کاهش وزن، با حس خوشحالی مضاعف همراه خواهند شد که در برخی دیگر این چنین تغییری ایجاد نخواهد شد.

در بیماران کمتری مشاهده شده است که پس از تقلیل وزن چهل و پنج کیلوگرمی، هیچ گونه تغییراتی در خلق و خوی آن ها صورت نگرفته است که در واقع می توان بیان کرد که بالا بودن شاخص توده بدنی در آن ها مهمترین مشکل محسوب نمی شود، بلکه بایستی از سایر متدهای درمانی برای رفع افسردگی خود استفاده کنند.

تغییر طعم مواد غذایی:

از دست دادن چشمگیر وزن در یک بازه زمانی کوتاه شاید منجر به تغییر حس چشایی در شخص شود. تحقیقات صورت گرفته بیانگر این است که هشتاد و هفت درصد از افرادی که تحت جراحی لاغری قرار گرفته اند، بعد از بهره مندی از مزیت های عمل جراحی، با تغییر در طعم مواد غذایی همراه خواهند شد. نیمی از بیماران طعم کمتری از مواد غذایی را حس خواهند کرد اما در برخی دیگر ممکن است چنین حالتی رخ ندهد.

در نهایت افرادی که بر این باور بودند که طعم مواد غذایی بعد از جراحی برای آن ها بسیار تغییر کرده است، در طی سه ماه بیست درصد از سایر بیماران تحت عمل جراحی وزن بیشتری را از دست خواهند داد. طبق نظر پژوهشگران، تحقیقات گسترده بسیاری نیاز است تا معلوم گردد که علت اصلی تغییر این حس چشایی در بیماران تحت عمل جراحی لاغری در چیست.

تغییر طعم مواد غذایی:

تغییر طعم مواد غذایی:

در برخی از تحقیقات دیگر به این نتیجه دست یافتند که بیش از سه چهارم از افرادی که تحت جراحی های چاقی مورد تایید جهانی قرار گرفته اند، پس از جراحی دیگر میلی به مصرف لبنیات و یا گوشت نخواهند داشت.

لذت از انجام فعالیت های ورزشی:

بالا بودن BMI منجر به سوزش ریه و درد مفاصل در شخص می شود. این در حالی است که شخصی با بی ام آی طبیعی و نرمال با چنین مشکلاتی مواجه نخواهد شد. با توجه به اراده شما در تقلیل وزن، انجام تمرینات فیزیکی مناسب به تدریج به عنوان یکی از امور لذتبخش روزانه و انرژی مضاعف تبدیل خواهد شد.

همچنین از دست دادن وزن با قوی تر و سریع تر شدن شما در انجام امور روزانه و ورزشی رابطه مستقیمی دارد. بیمارانی که حتی نیم کیلو کاهش وزن را تجربه می کنند، می توانند تغییرات بسیاری را در فعالیت های ورزشی خود مشاهده کنند.

تقلیل نشانه های آرتروز:

از دست دادن وزن با کاهش ظرفیت استخوان ها در فرد همراه است. اما این موضوع در مواقعی قابل مشاهده است که از یک رژیم لاغری غیراستاندارد و ناسالمی پیروی کنید و یا وزن بسیار زیادی را از دست دهید. تقلیل وزن صحیح و اصولی فواید بسیاری را برای شخص در پی دارد.

ممکن است افزایش وزن سبب قوی تر شدن استخوان های شما شود اما می تواند صدمات جدی را به مفاصل شما وارد کند. اخیراً تحقیقات صورت گرفته بیانگر این است که چربی های احشایی موجود در نواحی شکم در آقایان و بانوان می تواند برای استخوان ها بسیار مضر و زیان آور باشند. تقلیل وزن بر اساس یک رژیم لاغری استاندارد به کاهش نشانه های آرتروز در فرد مبتلا به اضافه وزن بالا کمک زیادی می کند.

کاهش هزینه ها:

آمار صورت گرفته بیانگر این است که اشخاصی که دارای وزن نرمال و طبیعی هستند، هزینه های پایین تری را در مقایسه با اشخاصی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند، بایستی برای مراقبت های سلامتی پرداخت کنند.

بیشتر هزینه ها به منظور تهیه نسخه ها و شیوه های معالجه اختلالات مزمن برآورد می شود. براساس تحقیقات صورت گرفته، مخارج سالانه معالجه یک شخص مبتلا به چاقی مفرط بالغ بر نود درصد از افرادی که وزن نرمال و ایده آلی دارند، بیشتر است.

کاهش هزینه ها:

کاهش هزینه ها:

موفقیت در کار:

از دیگر مزیت های کاهش وزن بر اساس رژیم لاغری موثر تحت نظر متخصص تغذیه را می توان به موفقیت در کار متذکر شد. علاوه بر سایر افراد، کارفرمایان شما نیز بعد از دستیابی به وزن ایده آل با شما رفتاری مناسب تر و برازنده خواهند داشت.

همچنین بانوانی که از نظر شاخص توده بدنی در شرایط مطلوب و نرمال قرار دارند، در حوزه شغلی خود گام های موفق تری را خواهند برداشت. بایستی خاطر نشان شویم که تقلیل وزن حتی در رسیدن فرد به جدیدترین و بهترین فرصت های شغلی هم تاثیرگذار خواهد بود.

معالجه اختلالات:

حفظ تناسب اندام در شخص از عارضه اختلالات قلبی عروقی و یا دیابت در فرد مبتلا به اضافه وزن محافظت می کند. لازم به توضیح است که ممکن است شرایط بهبودی کمی متفاوت تر باشد اما میزان داروها و نشانه های بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

به عنوان مثال داروهای فشار خون و یا چربی خون کمتری را نسبت به گذشته مصرف خواهید کرد و از همه مهمتر می توانید روی دیابت نوع دو کنترل بیشتری داشته باشید طوری که دیگر نیازی به تزریق روزانه انسولین نباشد.

دکتر کوهدانی بهترین متخصص تغذیه، خاطر نشان می شوند که تقلیل وزن می تواند در بهبود و کنترل مشکلات مزمن نظیر سوزش معده و یا آسم نیز موثر باشد و فرد دوران بازیابی خود را بدون دارو سپری کند.

معالجه اختلالات:

معالجه اختلالات:

بهبود خواب:

بیمارانی که در مدت شش ماه تقریباً در حدود پنج درصد از وزن خود را از دست می دهند، براساس تحقیقات صورت گرفته نسبت به گذشته بیست و دو دقیقه بیشتر می خوابند.

این در حالی است که علائم خواب در این گروه از بیماران تا حد بسیار زیادی بهبود می یابد. تقلیل وزن با رعایت یک رژیم لاغری مناسب و متعادل سبب می گردد که شخص تنفس بهتری در خواب داشته باشد و در نتیجه کمترین بافت های نرم سبب مسدود شدن راه تنفسی شود. اگر مایلید چربی سوزی موثرتری را تجربه کنید، بایستی خواب مفید و بهتری را در طی روز داشته باشید.

افزایش باروری:

مهمترین موردی که بایستی پیش از بارداری به کلیه بانوان متذکر شویم، کاهش وزن است. تحقیقات حاکی از آن است که شاخص توده بدنی بالا در بانوان سبب بروز PCOS (سندروم تخمدان پلی کیستیک) و ناباروری می شود.

از نظر متخصص زنان و زایمان، هر چند بانوان برای بارداری جوانتر باشند، اما اضافه وزن بالا سبب اخلال و سخت تر شدن باروری در آن ها می شود. کاهش وزن به بانوان کمک خواهد کرد که حاملگی لذتبخش و جنین سالم تری را در این دوره حساس تجربه کنند زیرا وزن مادر در طی این دوران با نشانه های سلامت جنین در ارتباط است.

تقویت بینایی:

افرادی که از رژیم های لاغری غیراستاندارد و محدود در برنامه رژیم غذایی خود استفاده می کنند، ممکن است به علت کاهش کالری دریافتی از سایر مواد غذایی و یا فقدان تغذیه با آسیب های جدی در بینایی همراه شوند.

اما برای اغلب بیمارانی که برای کاهش وزن از رژیم های لاغری اصولی و مفید استفاده می کنند، بینایی آن ها با صدماتی حاصل از اضافه وزن بالا که ممکن است بر اثر عارضه دیابت نوع دو به آن ها وارد شده است، محفوظ و ایمن  می ماند.

افزایش چربی خون بدن می تواند سبب کاهش زئاگزانتین و آنتی اکسیدان لوتئین در ساختار شبکیه شود و در نتیجه شخص با تاری دید و یا مشکلات بینایی همراه شود. از نظر متخصصین، اضافه وزن بالا تاثیرات منفی را بر روی شبکیه چشم بر جای می گذارد.

کلیه موارد ذکر شده تنها بخشی از مزیت های رژیم لاغری به منظور دستیابی به وزن ایده آل و طبیعی است که افراد می توانند از آن بهره مند شوند.

تقویت بینایی:

تقویت بینایی:

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با مهمترین خواص موجود در لوبیا چیتی که می تواند در کاهش اشتها و تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن موثر باشد، بیشتر آشنا کنیم. رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی مزیت های متعددی را شامل می شود که یکی از مهمترین آن ها به تقلیل وزن و عدم بی اشتهایی در فرد اختصاص دارد.

شما می توانید در کنار این رژیم لاغری مطلوب و استاندارد از انواع میوه ها و سبزیجاتی که حاوی مواد ضروری بدن هستند نیز استفاده کنید. همچنین برای دریافت راهکارهای اصولی تر، به دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه مراجعه نمایید.

منبع:

b2n.ir

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید