پرطرفدارترین رژیم لاغری

رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی
رژیم لاغری با خوراک لوبیا چیتی
2021/12/30
اثر تغذیه بر پوکی استخوان
اثر تغذیه بر پوکی استخوان
2022/01/01

در این مقاله می خواهیم موضوع پرطرفدارترین رژیم لاغری را مورد ارزیابی قرار دهیم. لطفا همراه ما بمانید.

امروزه چاقی به یکی از معضلات مردم تبدیل شده است. با توجه به ناسالم بودن برنامه های غذایی بسیاری از افراد، شاهد افزایش آمار چاقی در جهان هستیم. البته ناگفته نماند که دلایل دیگری نیز مانند مصرف برخی داروها بر چاقی موثرند.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد رژیم لاغری با ما در تماس باشید.

۰۲۱۲۲۸۷۹۴۰۹

از این رو افراد چاق و افراد دارای اضافه وزن همواره به دنبال بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری هستند. رژیم های لاغری بسیار زیادی توسط متخصصان تغذیه ارائه می شود. همچنین شما در اینترنت و سایت های مختلف، رژیم های لاغری زیادی را ملاحظه می کنید.

اما سوال اینجاست که کدام یک از این رژیم ها موثر عمل می کنند؟ کدام رژیم ها سبب حفظ سلامت بدن می شوند؟ یک رژیم لاغری سالم باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری چه رژیمی است؟

پرطرفدارترین رژیم لاغری

پرطرفدارترین رژیم لاغری

این ها سوالاتی هستند که افراد چاق همواره به دنبال پاسخ آن می گردند. دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه در ایران، در این مقاله اطلاعات کاملی را در خصوص رژیم های لاغری در اختیارتان قرار می دهد. در این مقاله همچنین به معرفی بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عناوین مقاله:

مناسبترین رژیم لاغری چه رژیمی است؟

ویژگی های یک رژیم لاغری سالم چیست؟

مزایای بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری چیست؟

چرا استفاده از رژیم لاغری ضروری است؟

عوارض چاقی

پرطرفدارترین رژیم لاغری کدام است؟

رژیم کتوژنیک

رژیم لوکارب

رژیم اتکینز

رژیم سواحل جنوبی

رژیم وگان

رژیم پالئو

رژیم زون

رژیم دوکان

رتبه بندی بهترین برنامه های رژیم لاغری

نقش گروه های غذایی در پرطرفدارترین رژیم لاغری چیست؟

چرا پیدا کردن بهترین رژیم لاغری اهمیت دارد؟

عوارض رژیم لاغری نادرست

نکات مهم در مورد کاهش وزن

کاهش وزن چه زمانی اتفاق می افتد؟

آیا محاسبه کالری روزانه برای رژیم لاغری ضروری است؟

آیا در برنامه های رژیم لاغری، پوست و مو به مراقبت احتیاج دارند؟

سخن پایانی

 

مناسبترین رژیم لاغری چه رژیمی است؟

در دنیا برنامه های رژیم لاغری زیادی طراحی شده است که هر کدام تاثیرات خاص خود را دارند. از این رو نمی توان تنها یک رژیم لاغری را به عنوان بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری معرفی کرد.

معمولا رژیم های لاغری روی کاهش اشتها یا کاهش مصرف کربوهیدرات ها تمرکز دارند و سعی می کنند با در نظر گرفتن این دو مبحث، سبب چربی سوزی و کاهش وزن در افراد بشوند.

یک رژیم لاغری سالم رژیمی است که در حین کاهش وزن، سبب حفظ سلامتی بدن نیز بشود. برخی رژیم های لاغری علاوه بر حفظ سلامت بدن، روی درمان برخی از بیماری ها مانند فشارخون و قند خون نیز تاثیر می گذارند.

در این مقاله به معرفی چند نوع رژیم لاغری استاندارد می پردازیم که توسط بهترین متخصصان تغذیه همچون دکتر کوهدانی مورد تایید قرار گرفته است. شما با توجه به سبک زندگی و نوع تغذیه تان می توانید یکی از این برنامه ها را انتخاب کنید و برای خود هدفی تعیین نمایید. اما قبل از معرفی این رژیم ها ابتدا به معرفی ویژگی های یک برنامه رژیم لاغری سالم می پردازیم.

مناسبترین رژیم لاغری چه رژیمی است؟

مناسبترین رژیم لاغری چه رژیمی است؟

ویژگی های یک رژیم لاغری سالم چیست؟

برای انتخاب یک رژیم لاغری سالم باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. در صورتی که یک رژیم لاغری نا مناسب را انتخاب کنید، انگیزه شما برای ادامه دادن رژیم از بین می رود. در واقع مشکلاتی که یک رژیم لاغری دارد، شما را از ادامه دادن مسیر خسته می کند.

از این رو توصیه می شود قبل از شروع، تمام ویژگی های برنامه مورد نظر را بررسی کنید. رژیم لاغری مورد نظر باید تمام گروه های غذایی را دارا باشد تا بدن با کمبود ویتامین مواجه نگردد. در این بخش به معرفی ویژگی های یک برنامه رژیم لاغری سالم می پردازیم.

حفظ سلامت بدن

قبل از هر چیز باید بررسی کنید که دستورالعمل های موجود در برنامه رژیم لاغری سبب حفظ سلامت بدن گردد و عوارضی را در پی نداشته باشد. بسیاری از رژیم های ناسالم توجهی به سلامت بدن و تحلیل عضلات ندارند. هدف از رژیم لاغری فقط آب کردن چربی ها نیست، بلکه حفظ سلامت بدن نیز در اولویت قرار دارد.

حفظ سلامت بدن

حفظ سلامت بدن

مطابق با عادات غذایی

رژیم لاغری باید متناسب با عادات غذایی و سبک زندگی افراد باشد. در غیر این صورت فرد به زودی از برنامه غذایی خود خسته شده و آن را رها می کند. در صورتی که برنامه رژیم لاغری مطابق با عادات غذایی و سبک زندگیتان باشد، انگیزه برای ادامه دادن بیشتر می شود. هر کشور و هر شهری عادات غذایی مخصوص به خودشان را دارند. ضمن این که میل افراد هر شهر نیز با یکدیگر متفاوت است. بنابراین به این موضوع باید اهمیت زیادی داده شود.

دارا بودن تمام مواد مغذی

یک برنامه غذایی سالم باید تمام گروه های غذایی و مواد مغذی را دارا باشد. بدن برای ادامه حیات به تمام مواد مغذی احتیاج دارد. در واقع هر بخشی از بدن به یک نوع ماده معدنی احتیاج دارد. بنابراین برای حفظ سلامت بدن باید تمامی مواد معدنی و مغذی دریافت شود.

برنامه رژیم لاغری شما باید انواع ویتامین ها، اسیدهای چرب، کروبوهیدرات، پروتئین، مواد معدنی و میزان کالری روزانه مورد نیاز بدن را داشته باشد. با کاهش این مواد در بدن، شاهد تحلیل عضلات و ضعف و بی حالی خواهیم بود.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم لاغری برای نوجوانان ۱۶ تا ۱۹ سال دیدن کنید.

سیری طولانی مدت

یک رژیم لاغری ایده آل باید به گونه ای باشد که به فرد احساس سیری طولانی مدتی بدهد. در صورتی که فرد رژیم گیرنده دائم احساس گرسنگی کند، بعد از مدت کوتاهی برنامه رژیم لاغری خود را رها می کند. برنامه غذایی شما باید دارای میوه ها و سبزیجاتی باشد که سرشار از فیبر باشند.

در این صورت شما احساس سیری طولانی مدتی خواهید داشت. یکی از اهداف برنامه های رژیم لاغری، کاهش اشتها می باشد تا کاهش وزن اتفاق بیفتد. یک برنامه رژیم لاغری ایده آل باید به این نکته توجه زیادی داشته باشد.

راحت و بدون دردسر

راحت و بی دردسر بودن رژیم لاغری بسیار مهم است. بسیاری از افراد به دلیل مشغله های شغلی که دارند، زیاد نمی توانند روی برنامه خود تمرکز کنند و موادغذایی توصیه شده را تهیه کنند. اگر برنامه غذایی سخت و غیر معمول باشد، افراد کمی آن را دنبال می کنند.

بنابراین افراد ترجیح می دهند از یک برنامه ای استفاده کنند که راحت و بی دردسر باشد و وقت زیادی را از آن ها نگیرد. در غیر این صورت فرد خیلی زود به عادات غذایی قبلی خود برمی گردد. به همین دلیل برنامه ای را انتخاب کنید که مطمئن هستید از پس آن بر می آیید.

تمرکز روی دریافت آب بدن

غذاهای موجود در برنامه رژیم لاغری باید به گونه ای باشد که آب مورد نیاز بدن را تامین کند. متخصص تغذیه باید روی دریافت میزان آب مورد نیاز بدن در هر روز تمرکز ویژه ای داشته باشد. زیرا کمبود آب در دوره درمان باعث بروز بسیاری از مشکلات می گردد. خود شما نیز سعی کنید تا روزانه حداقل ۸ لیوان آب مصرف نمایید تا بدن با مشکلات کم آبی مواجه نشود.

عدم ایجاد محدودیت و محرومیت

یک برنامه رژیم ایده آل، برنامه ای است که مواد غذایی را زیاد محدود نکند. در صورتی که فرد دائما حواسش به مواد غذایی که می خورد باشد، نوعی وسواس می گیرد و فکر او دائم درگیر میزان کالری هر ماده غذایی می شود. در برنامه های غذایی نباید فرد از مصرف غذاهای مورد علاقه اش محروم گردد.

در این صورت تمایل به خوردن غذا و پرخوری در او بیشتر می شود. در برنامه های رژیم لاغری باید روی میزان غذا و میزان کالری دریافتی در هر وعده تمرکز گردد. در غیر این صورت شاهد برعکس شدن نتایج خواهیم بود.

عدم ایجاد محدودیت و محرومیت

عدم ایجاد محدودیت و محرومیت

برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزیجات

یکی از ویژگی های بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری، وجود انواع میوه ها و سبزیجات در آن است. زیرا دستگاه گوارش زمان زیادی را صرف هضم میوه ها و سبزیجات می کند. از این رو احساس سیری طولانی مدتی را به فرد می دهد.

علاوه بر این میوه ها و سبزیجات سرشار از انواع مغذی می باشند و نیاز بدن را تامین می کنند. فیبر زیاد موجود در میوه ها و سبزیجات، حجم معده را پر می کنند. از این رو وجود آن ها در برنامه های رژیم لاغری ضروری می باشد.

عدم حذف وعده های غذایی

در هیچ یک از برنامه های رژیم لاغری سالم، هیچ کدام از وعده های اصلی حذف نمی شوند، بلکه میان وعده ها نیز در طول روز اضافه می گردند. دکتر کوهدانی معتقدند که با حذف وعده های اصلی، بدن دچار مشکلات زیادی می شود.

از جمله این که مقاوت به انسولین افزایش می یابد و قدرت سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می گردد. از این رو زمینه برای ایجاد بیماری های مختلف به وجود می آید. در رژیم های غذایی ایده آل، سه وعده اصلی و دو میان وعده حتما وجود دارند.

عدم حذف وعده های غذایی

عدم حذف وعده های غذایی

اهمیت میان وعده ها

برخلاف تصور بسیاری از افراد که با گرسنگی کشیدن چربی ها آب می شوند، باید گفت که در رژیم های لاغری، گرسنگی کشیدن ممنوع است. گرسنگی کشیدن باعث می شود تا اشتهای فرد در وعده بعدی بیشتر گردد و به دلیل سختی که کشیده است، برای خود جایزه تعیین می کند و زیاد می خورد. مصرف میان وعده ها باعث می شود تا در وعده های اصلی اشتهای کمی برای خوردن داشته باشید. از این رو مصرف مغزیجات و میوه ها در بین وعده های اصلی توصیه می شود.

به صرفه بودن از نظر اقتصادی

پرطرفدارترین رژیم لاغری رژیمی است که از نظر اقتصادی به صرفه باشد و خوردن غذاها و قرص های گران قیمت را توصیه نکند. از طرفی متخصص تغذیه نباید توصیه به مراجعه مکرر فرد به مطب داشته باشد. زیرا هزینه های ویزیت می تواند فرد را از ادامه مسیر مایوس کند.

عدم استفاده از غذاهای رژیمی

برخی از برنامه های رژیم لاغری توصیه می کنند که از غذاهای رژیمی موجود در بازار استفاده کنید. غذاهای رژیمی، فریبنده و گمراه کننده هستند. این محصولات غالبا بر اساس کاهش چربی و کاهش کالری ساخته می شوند.

اما برای جبران طعم از دست رفته آن، از شکر و سایر مواد افزودنی استفاده می کنند. در واقع بیشتر غذاها و خوراکی های رژیمی موجود در بازار، دارای قند و دیگر مواد افزودنی می باشند. به همین دلیل برنامه های رژیم لاغری سالم مصرف این مواد را توصیه نمی کنند.

خواب خوب

کم خوابی و خواب بی کیفیت به طور مستقیم روی چاقی اثر می گذارد. متخصصان تغذیه روی خواب خوب و با کیفیت متقاضیان رژیم های لاغری تاکید دارند. کم خوابی به خصوص در شب ها سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن می گردد.

البته باید گفت که کم خوابی روی دیگر بخش های بدن نیز تاثیر منفی می گذارد و سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می کند. از این رو شما را به خواب کافی و با کیفیت دعوت می کنیم.

مزایای بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری چیست؟

پیروی کردن از یک رژیم لاغری سالم مزایای زیادی دارد و باعث می شود تا افراد یک زندگی سالم و پر از آرامش داشته باشند. از مزایای یک برنامه رژیم لاغری سالم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش خطرابتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی، دیابت و …
 • افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن
 • رسیدن به وزن ایده آل و حفظ آن
 • افزایش انرژی در طول روز
 • افزایش کیفیت خواب
 • افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • حفظ سلامت پوست و مو و ناخن
 • افزایش انگیزه
 • کمک به محیط زیست
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود روابط اجتماعی
مزایای بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری چیست؟

مزایای بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری چیست؟

چرا استفاده از رژیم لاغری ضروری است؟

عوامل مختلف زیادی بر افزایش وزن و چاقی دخیل هستند. در صورتی که نتوانیم وزن خودمان را در یک عدد مناسب حفظ کنیم، باید منتظر عوارض چاقی بمانیم. خود چاقی نوعی بیماری است که بسیاری از بیماری های دیگر را به دنبال خود می آورد.

درمان چاقی بسیار راحت تر از درمان بیماری هایی است که بر اثر چاقی ایجاد می شوند و عوارض کمتری دارد. چاقی را می توان با استفاده از اصلاح رژیم غذایی و ورزش درمان نمود.

اما برای بیماری های ناشی از چاقی، لازم است که مدت خیلی طولانی یا تا آخر عمر خود از داروهای شیمیایی استفاده کنیم که خود داروهای شیمیایی عوارضی برای بدن دارند. در نتیجه بهتر است برای پیشگیری از بروز بیماری های مختلف، با کاهش وزن اقدام کنیم. مشاوره با دکتر کوهدانی، بسیار کمک کننده است.

عوارض چاقی

در ادامه نوشتار، عوارض چاقی که در صورت عدم درمان به سراغ شما نیز خواهند آمد را بیان می نماییم.

فشار خون بالا

هنگامی که میزان چربی های بدن زیاد است، برون ده قلبی افزایش می یابد. همچنین از سلول های چربی نوعی هورمون ترشح می شود که سبب انقباضات عروق می گردد. در اثر این دو عامل، شاهد افزایش فشار خون در افراد چاق خواهیم بود. افزایش فشار خون سبب بروز بسیاری از مشکلات جدی نظیر سکته مغزی خواهد شد.

دیابت

چاقی سبب افزایش مقاومت بدن به هورمون انسولین می گردد. هورمون انسولین برای جذب قند خون ضروری است. در صورتی که بدن به انسولین مقاومت نشان دهد، بیماری دیابت ایجاد می شود. در نتیجه بسیاری از افراد چاق در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشند. دیابت در افرادی که دارای اضافه وزن می باشند نیز دیده شده است.

بیماری های قلبی

در افراد چاق، سلول های چربی، دیواره عروق خونرسانی به قلب را احاطه کرده و سبب اختلال در خونرسانی می شوند. در این صورت انواع بیماری های قلبی عروقی در فرد بروز پیدا می کند. در بدترین حالت به دلیل اختلال در خونرسانی به قلب، فرد دچار سکته قلبی می گردد.

مشکلات مفاصل

یکی از آسیب هایی که چاقی به بدن وارد می کند، آسیب مفاصل به خصوص زانو است. آرتروز یکی از بیماری های شایعی است که در اثر چاقی ایجاد می شود و این افراد کاندیدای مناسبی برای تعویض مفصل زانو نخواهند بود. تنها راه درمان آرتروز در این افراد، کاهش وزن می باشد.

مشکلات مفاصل

مشکلات مفاصل

آپنه خواب

آپنه خواب یا همان تنگی نفس در خواب از جمله مشکلات افراد چاق می باشد. در این افراد در ناحیه اطراف مری، چربی های زیادی تجمع می یابند که سبب ایجاد تنگی نفس برای فرد می گردند. با وجود این چربی ها، فرد زمانی که خواب است با مشکل قطع و وصل شدن تنفس روبرو می شود. در نتیجه خوابی بی کیفیت خواهد داشت.

سرطان

چاقی عاملی برای افزایش خطر احتمال به انواع سرطان است. چاقی سبب بروز سرطان های دیواره رحم و سینه در زنان می گردد و در مردان نیز خطر بروز به سرطان پروستات را افزایش می دهد. چاقی همچنین عاملی بر بروز سرطان روده بزرگ می باشد.

عوارض روانی چاقی

بسیاری از افراد چاق دارای اعتماد به نفس کمتری هستند و از حضور در اجتماع فرار می کنند. این افراد همواره مورد سرزنش دیگران قرار می گیرند زیرا تصور می شود که افراد چاق تنبل بوده و اراده ضعیفی دارند.

در این صورت چاقی می تواند جلوی پیشرفت شغلی افراد را بگیرد یا حتی سبب ایجاد مشکلاتی در روابط جنسی گردد. افسردگی موضوعی شایع در افراد چاق می باشد و تنها راه از بین بردن این مشکلات، کاهش وزن و لاغری است.

عوارض روانی چاقی

عوارض روانی چاقی

پرطرفدارترین رژیم لاغری کدام است؟

برای تعیین بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری، معیارهای مختلفی را باید بررسی کرد. همچنین سبک کاهش وزن در هر فردی متفاوت است. به همین دلیل نمی توان تنها یک رژیم را به عنوان پرطرفدارترین رژیم لاغری معرفی نمود.

در این بخش به معرفی استانداردترین رژیم های لاغری خواهیم پرداخت که توسط بهترین متخصصان تغذیه مانند دکتر کوهدانی مورد تایید قرار گرفته اند و برای بدن هیچ گونه ضرری ندارد.

برخی از این رژیم ها شهرت زیادی در دنیا دارند. به همین دلیل، بسیار مورد توجه افراد چاق قرار گرفته اند. میزان مصرف مواد غذایی در این رژیم ها باید توسط پزشک تعیین گردد. زیرا در هر سن و با هر جنسیتی، میزان دریافت کالری متفاوت است.

در صورتی که هر یک از رژیم های زیر را انتخاب کردید، توصیه می شود که طبق برنامه پیش بروید و مواد غذایی توصیه شده را به درستی مصرف کنید تا بدن دچار آسیب نگردد و بافت ها دچار کمبود مواد مغذی و ویتامین نشوند.

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک علاوه بر کاهش وزن، سبب بهبود عملکرد متابولیسم نیز می گردد. رژیم کتوژنیک سطح انسولین را در بدن کاهش می دهد و با تغییر سوخت اصلی بدن از قند به کتون سبب کاهش وزن می گردد. کتون ها از اسیدهای چرب تشکیل شده اند و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند.

از این رژیم در زمان گذشته برای درمان بیماری صرع نیز استفاده می شد. با ورود داروهای مختلف، درمان صرع راحت تر شد اما با این حال هنوز این شیوه درمان برای افرادی که بدن آن ها به داروهای صرع مقاومت نشان می دهد، مورد استفاده قرار می گیرد.

در این رژیم روی کاهش میزان مصرف کربوهیدرات تمرکز شده است. به طوری که میزان مصرف آن به حدود ۵% می رسد. در این روش مصرف چربی های سالم جایگزین کربوهیدرات می شود. همچنین میزان مصرف پروتئین در وعده های غذایی حفظ می گردد. هرم غذایی در برنامه کتوژنیک تقریبا برعکس هرم غذایی عادی می باشد.

در این رژیم، وعده های غذایی حذف نمی شوند، بلکه روی نوع غذا تغییراتی ایجاد می گردد تا عملکرد سیستم متابولیسم بهبود یابد. رژیم کتوژنیک چهار نوع دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک

انواع رژیم کتوژنیک

کتوژنیک استاندارد: رایج ترین نوع کتوژنیک، کتوژنیک استاندارد می باشد که میزان مصرف کربوهیدارت در آن ۵%، پروتئین ۲۰% و چربی ۷۵% می باشد.

رژیم کتوژنیک دوره ای: در این روش، دوره هایی برای مصرف بیشتر کروبوهیدرات در نظر گرفته می شود.

رژیم کتوژنیک هدفمند: این نوع رژیم برای افرادی در نظر گرفته شده است که در کنار رژیم به ورزش می پردازند. در رژیم هدفمند در زمان ورزش کردن، کربوهیدرات بیشتری مصرف می گردد.

کتوژنیک با پروتئین بالا: در این روش، میزان مصرف چربی کاهش می یابد (۶۰%) و در مقابل میزان مصرف پروتئین (۳۵%) بیشتر می گردد.

با رژیم کتوژنیک چند کیلوگرم وزن می توان کم کرد؟

بهترین متخصصان تغذیه از جمله دکتر کوهدانی معتقدند که این نوع رژیم منجربه کاهش وزن نسبتا سریعی خواهد شد. از این رو رژیم کتوژنیک را می توان جزء پرطرفدارترین رژیم لاغری دانست.

چگونه می توان از رژیم کتوژنیک پیروی کرد؟

همان طور که گفته شد، اساس کار کتوژنیک کاهش کربوهیدرات است. شما با کاهش کربوهیدارت و افزایش چربی سالم می توانید از مزایای این رژیم بهره ببرید. البته باید مصرف پروتئین را در حد متوسط حفظ کنید.

در رژیم کتوژنیک چه غذاهایی نخوریم؟

·        انوع غذاهای شیرین و حاوی قند

·        غلات

·        مواد غذایی دارای نشاسته

·        حبوبات

·        برخی میوه های دارای کربوهیدرات

·        سبزیجاتی مانند سیب زمینی و هویج

·        انواع سس ها

·        الکل

·        چربی های ناسالم

در رژیم کتوژنیک چه غذاهایی بخوریم؟

·        انواع گوشت های پر چرب

·        تخم مرغ

·        خامه

·        کره

·        روغن

·        برخی از میوه ها

رژیم لوکارب

رژیم لوکارب در دسته پرطرفدارترین رژیم لاغری قرار دارد. در این نوع رژیم نیز تمرکز روی کاهش کربوهیدرات و افزایش پروتئین و چربی می باشد. اما تفاوت هایی با رژیم کتوژنیک دارد. متخصصان معتقدند که رژیم لوکارب سبب بهبود عملکرد بافت های مختلف بدن و در نتیجه لاغری می گردد.

کاهش میزان مصرف کوبوهیدرات در رژیم لوکارب مزایایی از جمله کاهش وزن، کاهش ذخایر چربی، کاهش فشار خون، جلوگیری از میگرن، کاهش قند خون و بهبود عملکرد دستگاه گوارش دارد. همچنین سبب جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی نیز می گردد.

رژیم لوکارب

رژیم لوکارب

در رژیم لوکارب چه غذایی نخوریم؟

·        قندها و شیرینی جات

·        مواد غذایی نگهدارنده

·        آرد سفید

·        روغن دانه ها

·        چربی های ترانس

·        محصولات غذایی کم چرب و فراوری شده

در رژیم لوکارب چه غذاهایی بخوریم؟

·        گوشت

·        ماکیان

·        ماهی

·        انواع میوه های بدون کربوهیدرات

·        سبزیجات

·        آجیل

·        دانه ها

·        محصولات لبنی پر چرب

·        انواع چربی های سالم

·        ماهی

·        تخم مرغ

رژیم اتکینز

در رژیم اتکینز نیز از مواد غذایی کم کربوهیدرات استفاده می شود و در مقابل، میزان مصرف چربی و پروتئین افزایش می یابد. این رژیم را پزشکی به نام رابرت اتکینز طراحی کرد و بیش از ۴۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. این پزشک تحقیقات زیادی را روی کاهش مصرف کربوهیدرات انجام داد و به نتایج خوبی دست یافت.

از آن زمان کتاب های زیادی در مورد رژیم کم کربوهیدرات اتکینز نوشته و منتشر شد که در سراسر جهان فروش خوبی داشت. بهترین متخصصان تغذیه مانند دکتر کوهدانی، برنامه های غذایی متفاوتی بر اساس این رژیم طراحی کردند که بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

رژیم اتکینز

رژیم اتکینز

مراحل رژیم اتکینز

رژیم اتکینز دارای ۴ مرحله می باشد که در مراحل اولیه ،میزان مصرف کربوهیدرات به شدت کاهش یافته است و در مراحل بعدی بیشتر می شود. در هر یک از مراحل، فرد می تواند غذاهای مجاز را هرچقدر که بخواهد مصرف کند. در برخی از رژیم های اتکینز، مرحله القا حذف می شود و بسیاری از میوه ها و سبزیجات از همان ابتدا مصرف می گردند.

مرحله اول القا: مرحله اول شامل ۲ هفته می باشد و فرد باید در این ۲ هفته روزانه ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف نماید. در این مرحله مصرف غذاهای دارای پروتئین، چربی و سبزیجات بدون کربوهیدرات مجاز می باشد.

مرحله دوم متعادل سازی: در این مرحله به تدریج مصرف کربوهیدارت افزایش می یابد. مصرف غذاهایی مانند سبزیجات کم کربوهیدرات، آجیل و میوه آغاز می گردد.

مرحله سوم تنظیم دقیق: زمانی که کاهش وزن اتفاق افتاد، با افزایش تدریجی کربوهیدارت سعی می شود از سرعت فرایند کاهش وزن کاسته گردد.

مرحله چهارم حفظ وزن: در این مرحله امکان مصرف کربوهیدرات ها به اندازه ای که دیگر باعث افزایش وزن نشوند، وجود دارد.

در رژیم اتکینز چه غذاهایی نخوریم؟

 • قند و شیرینی جات مانند نوشابه، آب‌میوه، کیک، آب‌نبات، بستنی و …
 • غلات مانندگندم، جو، برنج، چاودار
 • روغن های نباتی مانند انواعروغن سویا، روغن ذرت، روغن بذر کتان، روغن کلزا
 • چربی‌های ترانس کهمعمولاً در غذاهای فرآوری شده وجود دارد.
 • مواد غذایی کم‌چرب
 • سبزیجات سرشار از کربوهیدرات مانندهویج، شلغم و سیب زمینی (ممنوع فقط برای مرحله اول)
 • میوه‌های سرشار از کربوهیدرات مانندموز، سیب، پرتقال، گلابی، انگور (ممنوع فقط برای مرحله اول)
 • مواد غذایی نشاسته‌ دار (ممنوع فقط برای مرحله اول)
 • حبوبات (ممنوع فقط برای مرحله اول)

در رژیم اتکینز چه غذاهایی باید بخوریم؟

 • گوشت مانندگوشت گاو، گوسفند، مرغ و سایر گوشت‌ها
 • ماهی و غذاهای دریایی مانندماهی قزل‌آلا، ماهی سالمون، ساردین و …
 • تخم‌ مرغ
 • سبزیجات کم کربوهیدرات مانندکلم، اسفناج، کلم بروکلی، مارچوبه و …
 • لبنیات پرچرب مانندکره، پنیر، خامه، ماست پرچرب
 • آجیل و مغزیجات
 • چربی‌های سالم مانندروغن‌ زیتون، روغن نارگیل و روغن آووکادو

برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کوهدانی در ارتباط باشید.

رژیم سواحل جنوبی

هدف از این نوع رژیم لاغری که نامش از منطقه میامی گرفته شده است، برقراری یک تعادل کلی در غذاهایی که می خورید می باشد تا سبک زندگی شما تغییر کرده و کاهش وزن اتفاق بیفتد. در این رژیم، میزان مصرف کربوهیدرات کاهش یافته و میزان مصرف پروتئین کنترل می گردد.

در این نوع رژیم غذایی، هدف حذف کربوهیدات ها و چربی های بد و جایگزین کردن کربوهیدرات ها و چربی های خوب است. کربوهیدرات های بد بسیار زود هضم شده و احساس گرسنگی سریعی ایجاد می کند.

علاوه بر این سبب افزایش تولید هورمون انسولین می گردد. با افزایش این هورمون در بدن، میزان سطح قند خون کاهش یافته و در نتیجه بدن کالری بیشتری طلب می کند. از جمله کربوهیدرات بد می توان به برنج، نان سفید، انواع شیرینی جات و قندها اشاره کرده و موادی مانند حبوبات، سبزیجات، نان و برنج قهوه ای در دسته کربوهیدرات های خوب قرار دارند.

رژیم سواحل جنوبی

رژیم سواحل جنوبی

مراحل رژیم سواحل جنوب

رژیم لاغری سواحل جنوب دارای ۳ مرحله می باشد که در دو مرحله اول، هدف کاهش وزن و در مرحله آخر، هدف ثبات وزن کاهش یافته می باشد.

مرحله اول رژیم سواحل جنوب

مرحله اول این نوع رژیم ۲ هفته است و در این ۲ هفته فرد باید مصرف میوه ها، غلات و دیگر مواد غذایی با کربوهیدرات بالا را بسیار محدود کند. در این مرحله روی کاهش اشتها و کاهش میل به خوردن مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات کار می شود و سعی می شود تا این مرحله به یک عادت و سبک زندگی تبدیل گردد.

در این مرحله بایستی از مواد غذایی حاوی پروتئین بدون چربی، سبزیجات بدون نشاسته، حبوبات و مقدار کمی چربی سالم تغذیه کنید. همچنین باید برای کاهش اشتها، دو میان وعده در طول روز مصرف نمایید.

مرحله دوم رژیم سواحل جنوب

مرحله دوم بعد از گذشت ۲ هفته از شروع رژیم آغاز شده و تا زمان رسیدن به وزن ایده آل ادامه دارد. در این مرحله، فرد هر هفته حدود نیم تا یک کیلوگرم از وزن خود را از دست می دهد. در این مرحله، مقداری از کربوهیدرات های خوب به برنامه غذایی شما اضافه می گردد.

مرحله سوم رژیم سواحل جنوب

زمانی که شما به وزن ایده آل خود رسیدید، وارد مرحله سوم از رژیم سواحل جنوب خواهید شد. در این مرحله منع مصرف هیچ گونه ماده غذایی وجود دارد و تنها روی میزان مصرف تمرکز شده است.

در مرحله سوم، لازم است تا برنامه غذایی مرحله دوم را دنبال کنید با این تفاوت که می توانید هر چند وقت یک بار در وعده های غذایی خود تقلب کنید. هدف از دنبال کردن رژیم سواحل جنوب، تغییر سبک زندگی می باشد. از این رو لازم است تامرحله دوم ادامه داشته باشد.

در صورتی که در این مرحله وزن شما افزایش یافت، با تکرار کردن مرحله اول به مدت یک الی دو هفته، وزن شما مجددا کاهش می یابد. در غیر این صورت، حتما با دکتر کوهدانی تماس بگیرید.

رژیم وگان

رژیم وگان در لیست پرطرفدارترین رژیم لاغری قرار دارد. این رژیم روی کاهش چربی های شکم تاثیر زیادی دارد و همچنین باعث بهبود وضعیت قند خون در بدن می گردد. بسیاری از افراد بنا به دلایل اخلاقی، سلامتی و محیط زیستی، تمایل به دنبال کردن این رژیم دارند.

در رژیم وگان تنها از مواد غذایی سبزیجات استفاده می گردد و مصرف گوشت و فراورده های آن حذف می شود. این برنامه لاغری مناسب افراد گیاهخوار است زیرا در آن تمام محصولات حیوانی از برنامه رژیمی حذف شده است. گاهی دنبال کردن رژیم غذایی سبزیجات، خطر کمبود مواد مغذی و ویتامین ها را در بدن افزایش می دهد.

رژیم وگان

رژیم وگان

در رژیم وگان چه غذاهایی نباید بخوریم؟

·        انواع گوشت شامل مرغ، گوسفند، گوساله، گاو، بره و …

·        ماهی و غذاهای دریایی شامل انواع ماهی ها، میگو و …

·        فراورده های گوشتی مانند سوسیس، تن ماهی و …

·        لبنیات

·        تخم مرغ

·        محصولات زنبور عسل

·        تمامی موادی که از محصولات حیوانی به دست می آید مانند ژلاتین، ژله، اسیدهای چرب امگا ۳ ، کشک، لاکتوز و …

در رژیم وگان چه غذاهایی باید بخوریم؟

·        سویا

·        گندم

·        بنشن ها

·        آجیل و مغزیجات

·        انواع بذرها

·        کلسیم

·        مخمر غذایی

·        غلات سبوس دار

·        انواع میوه ها و سبزیجات

مصرف مکمل ها در رژیم وگان

همان طور که گفته شد، با عدم مصرف انواع گوشت ها و محصولات حیوانی، افراد ممکن است با کمبود برخی ویتامین ها و مواد مغذی روبرو شوند. از این رو لازم است تا افراد رژیم گیرنده برنامه وگان از مکمل های زیر استفاده نمایند. تجویز و میزان دوز هر یک از این مکمل ها را پزشک باید تعیین کند. زیرا مصرف زیاد یا کم آن مشکلاتی را به وجود می آورد.

·        ویتامین B12 به شکل سیانوکبالامبن

·        ویتامین D2 وD3

·        آهن

·        ید

·        کلسیم

·        روی به شکل گلوکنیک یاسیترات

 

رژیم پالئو

رژیم پالئو نیز از جمله پرطرفدارترین رژیم لاغری می باشد که اجداد ما هزاران سال پیش از آن به عنوان برنامه غذایی عادی استفاده می کردند. اما امروزه به عنوان یک رژیم لاغری شناخته می شود و بهترین متخصصان تغذیه همچون دکتر کوهدانی نیز آن را برای کاهش وزن توصیه می کنند.

در این برنامه رژیمی، مواد غذایی زیادی مانند لبنیات، حبوبات و غلات وجود دارد. در این رژیم بر خلاف برنامه های رژیم لاغری، دیگر کالری شمارش نمی گردد. در این نوع رژیم، تمرکز روی مصرف غذاهای ارگانیک می باشد و مصرف غذاهای فراوری شده، شکر و غلات حذف می گردد.

دنبال کردن رژیم لاغری پالئو بهترین راه برای تغییر سبک زندگی و پیش گرفتن یک برنامه غذایی سالم می باشد. رژیم پالئو به سوختن چربی های اطراف شکم و کبد کمک می کند و باعث می شود تا علاوه بر کاهش وزن، تنی سالم داشته باشیم. شما با دنبال کردن این رژیم لاغری به طور خودکار روزانه ۳۰۰ تا ۹۰۰ کالری کمتر دریافت می کنید.

رژیم پالئو

رژیم پالئو

در رژیم لاغری پالئو چه باید بخوریم؟

·        انواع میوه ها

·        سبزیجات

·        آجیل ها و مغزیجات

·        گوشت های بدون چربی

·        ماهی های دارای امگا ۳

·        روغن انواع میوه ها مانند روغن نارگیل و آووکادو

·        روغن انواع آجیل ها مانند روغن زیتون و گردو

در رژیم لاغری پالئو چه چیزهایی نباید بخوریم؟

·        غلاتی مانند گندم، بلغور و جو

·        حبوبات شامل لوبیا، عدس و نخود فرنگی

·        لبنیات

·        قند تصفیه شده

·        نمک

·        سیب زمینی

·        تمام غذاهای فراوری شده

رژیم زون

رژیم زون را دکتر سیزر، شیمی دان آمریکایی در دهه نود میلادی طراحی کرد. در این رژیم میزان دقیق مصرف چربی، پروتئین و کربوهیدرات تعیین می گردد تا علاوه بر حفظ سلامت بدن، کاهش وزن و لاغری اتفاق بیفتد.

در رژیم لاغری زون، میزان کالری دریافتی در هر روز باید شامل ۳۰% پروتئین بدون چربی، ۳۰% چربی سالم و ۴۰% کربوهیدرات باشد. رژیم زون روی کاهش قند خون بدن موثر است و مقاومت انسولین و التهابات را از بین می برد. با کاهش التهابات بدن، کاهش وزن رخ می دهد.

در برنامه های رژیمی لاغری زون، از کربوهیدرات هایی استفاده می گردد که شاخص گلایسمیک پایینی دارند. این امر سبب می شود تا میزان قند خون به تدریج افزایش یابد و فرد مدت بیشتری را احساس سیری کند. پروتئین های مورد استفاده در این برنامه لاغری باید بدون چربی باشند.

در برنامه رژیم لاغری زون، میانگین واحدهای غذایی برای آقایان ۱۴ واحد در روز و برای زنان ۱۱ واحد در روز است. وعده های اصلی شامل ۳ تا ۵ واحد غذایی و میان وعده ها ۱ واحد غذایی می باشند. درهر یک واحد از این برنامه رژیم لاغری، یک واحد پروتئین، چربی و کربوهیدارت وجود دارد.

رژیم زون

رژیم زون

هر واحد از این ۳ گروه غذایی شامل مقادیر زیر می باشد:

یک واحد پروتئین: ۷ گرم پروتئین

یک واحد کربوهیدرات: ۹ گرم کربوهیدرات

یک واحد چربی: ۱٫۵ گرم چربی

در رژیم زون چه غذاهایی نباید بخوریم؟

در رژیم لاغری زون هیچ گونه محدودیت غذایی وجود ندارد. با این حال مصرف غذاهای زیر باید محدود گردند:

·        میوه های قند دار مانند موز، انگور، هندوانه، انبه و میوه های خشک

·        سبزیجات دارای نشاسته مانند سیب زمینی، ذرت، هویج و نخود سبز

·        غذاهای فراوری شده دارای کربوهیدرات شامل نان سفید، نودل و پاستا

·        غذاهای با شکر افزودنی مانند کیک و شکلات

·        قهوه و چای

 

رژیم دوکان

در رژیم دوکان تمرکز روی کاهش کربوهیدرات و افزایش پروتئین می باشد. این رژیم لاغری را دکتر پیر دوکان پزشک فرانسوی طراحی کرده است. انگیزه او از طراحی چنین برنامه ای عدم حذف گوشت بود زیرا بیمار چاقی به او گفته بود به جز گوشت می تواند از خوردن هر غذای دیگری بگذرد.

بعد از طراحی این رژیم، بیماران زیادی از آن استقبال کردند. از این رو دکتر پیر دوکان در سال ۲۰۰۰ کتابی تحت عنوان رژیم لاغری دوکان را منتشر کرد که به یکی از کتاب های پر فروش در سراسر دنیا تبدیل شد. یکی از فواید این رژیم، کاهش وزن سریع بدون گرسنگی کشیدن می باشد.

رژیم دوکان

رژیم دوکان

رژیم دوکان ۴ مرحله دارد. دو مرحله شامل کاهش وزن و ۲ مرحله شامل تثبیت وزن است که در زیر به معرفی مراحل آن ها اشاره خواهیم داشت. مدت زمان هر مرحله بستگی به عواملی مانند وزن، سن و سابقه کاهش وزن دارد که مدت آن را دکتر کوهدانی تعیین می کند.

مرحله اول ( ۷ روز اول )

در مرحله اول، فرد رژیم گیرنده باید مصرف نامحدود پروتئین بدون چربی را آغاز می کند. علاوه بر این لازم است تا فرد، روزانه ۱٫۵ قاشق چای خوری سبوس جو دو سر میل کند.

مرحله کروز (۱ تا ۱۲ ماه )

در مرحله دوم فرد باید روزانه مقدار زیادی سبزیجات غیر نشاسته ای مصرف نماید. علاوه بر این لازم است که روزانه دو قاشق چای خوری سبوس جو دو سر میل کند.

مرحله تقویت (متغیر)

بعد از گذر از مرحله دوم، فرد لازم است تا روزانه مقدار زیادی پروتئین و سبزی مصرف نماید و هفته ای یک بار پروتئین کم چرب میل کند. علاوه بر این فرد باید روزانه ۲٫۵ قاشق چای خوری سبوس جو دو سر بخورد. در این مرحله لازم است تا رژیم لاغری را به ازای هر نیم کیلو در مرحله ۱ و ۲ ، ۵ روز ادامه دهید.

مرحله تثبیت وزن (نامحدود)

در این مرحله باید طبق مرحله سوم عمل نمایید اما می توانید کمی آن را آسان تر کنید. در این مرحله مصرف سبوس جو دو سر باید به ۳ قاشق در روز افزایش یابد. در این مرحله از آدامس های بدون شکر، ادویه، قهوه و چای تلخ نیز می توانید استفاده کنید.

رژیم فستینگ

این رژیم همان طور که از نامش پیداست، سرعت کاهش وزن بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد. از این رو می توان از آن به عنوان پرطرفدارترین رژیم لاغری یاد کرد. اساس کار این رژیم عدم مصرف مواد غذایی در چند ساعت از روز است و به این گونه کاهش وزن اتفاق می افتد.

در این رژیم لاغری، عدم مصرف مواد غذایی به صورت متناوب با دوره های مختلف تنظیم می شود. بر اساس رژیم فستینگ، گرسنگی کشدن در ساعات خاصی از روز سبب چربی سوزی می گردد.

به همین دلیل زمان انجام رژیم تعیین شده است. طبق گفته متخصصان، پیروی کردن از این رژیم به درمان برخی بیماری ها نیز کمک می کند. از این رژیم به عنوان رژیم روزه داری نیز یاد می شود. رژیم فستینگ برای افرادی که فشار خون بالا و کلسترول بالایی دارند، بسیار مناسب است تا از این طریق سلامت بدن خود را حفظ کنند و در کنار آن کاهش وزن داشته باشند.

رژیم فستینگ

رژیم فستینگ

دکتر کوهدانی با توجه به شرایط بدنی افراد، مناسبترین رژیم غذایی را ارائه می دهد.

روش های کاهش وزن از طریق رژیم فستینگ شامل موارد زیر می باشد:

روش ۱۶/۸ : در این روش، غذا خوردن به ۸ ساعت در روز محدود می شود و ۱۶ ساعت باقیمانده باید چیزی نخورید.

روش ۲۴ ساعته: این روش را باید ۱ الی ۲ بار در هفته انجام دهید و طی آن ۲۴ ساعت نباید چیزی بخورید. این دو روز نباید پشت سرهم باشد.

روش ۵ به ۲: در این روش، لازم است که ۲ روز پشت سر هم در هفته میزان کالری دریافتی خود را به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روز کاهش دهید. در روزهای دیگر هفته محدودیتی برای مصرف غذا وجود ندارد. با این حال بهتر است تا در روزهای دیگر نیز کمی میزان دریافت کالری رعایت شود.

رژیم جنگجو: در این روش شما باید در طی روز مقدار کمی میوه و سبزیجات خام میل کنید. اما وعده شام را بزرگ و کامل میل می کنید.

رتبه بندی بهترین برنامه های رژیم لاغری

در سال ۲۰۲۰ برای سومین بار پشت سرهم، رژیم لاغری سواحل جنوب به عنوان پرطرفدارترین رژیم لاغری معرفی شد. اما کتوژنیک نیز به عنوان سریع ترین روش برای کاهش وزن، در لیست پرطرفدارترین رژیم لاغری قرار دارد. در این بررسی ها معیارهای زیادی نظیر درجه آسانی، داشتن تمام گروه های غذایی، داشتن تمام ویتامین های لازم بدن، حفظ ایمنی و پتانسیل بدن و کنترل برخی از بیماری ها در نظر گرفته شده است.

باید گفت که تمام رژیم های مطرح شده در بخش های قبلی مورد تایید متخصصان تغذیه قرار گرفته اند و از لحاظ ایمنی بدن بررسی شده اند. از این رو شما می توانید هر یک از برنامه های بالا را برای کاهش وزن انتخاب کنید.

اما برای تعیین غذاها و میزان مصرف آن ها بهتر است به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. دکتر کوهدانی طبق برنامه های رژیم لاغری یاد شده، برای شما برنامه غذایی مخصوص و متناسب با سن، وزن و سیستم متابولیسم بدنتان طراحی می کند.

رتبه بندی بهترین برنامه های رژیم لاغری

رتبه بندی بهترین برنامه های رژیم لاغری

نقش گروه های غذایی در پرطرفدارترین رژیم لاغری چیست؟

نقش سبزیجات در برنامه رژیم لاغری

سبزیجات منبع تمام ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند. از این رو حضور آن ها در برنامه های مختلف رژیم لاغری ضروری است تا بدن دچار کمبود مواد مغذی مختلف نگردد. سبزیجات با برگ های تیره تر، مواد مغذی بیشتری دارند. پس سعی کنید از سبزیجاتی استفاده کنید که برگ های تیره تری دارند.

نقش میوه ها در برنامه رژیم لاغری

حتی در پرطرفدارترین رژیم لاغری نیز از میوه ها به عنوان منابع مهم ویتامین ها استفاده می شود. میوه ها گزینه بسیار خوبی برای میان وعده ها هستند. اما بهتر است در مورد نوع میوه مصرفی با پزشک تغذیه مشورت کنید. زیرا برخی از میوه ها قند زیادی دارند و برای لاغری مناسب نیستند.

نقش پروتئین در برنامه رژیم لاغری

پروتئین ها نیز نقش اساسی در برنامه های رژیم لاغری دارند که آن را می توانید در انواع گوشت های قرمز، مرغ، ماهی و تخم مرغ بیابید. پروتئین برای حیات مغز و رشد عضلات ضروری است. از این رو در هیچ یک از برنامه های رژیم لاغری حذف نمی گردد. بهتر است در دوره رژیم لاغری، چربی های متصل به پروتئین را جدا کنید. علاوه بر انواع گوشت ها، از موادی مانند آجیل و لوبیا نیز که سرشار از پروتئین هستند، استفاده کنید.

نقش روغن در برنامه رژیم لاغری

به صورت کلی چربی یکی از مواد ضروری برای بدن می باشد اما در مصرف آن به خصوص در دوره رژیم لاغری باید احتیاط شود. از مصرف غذاهای سرخ شدنی اجتناب کنید و روغن های سالم مانند روغن دانه ها را جایگزین روغن های دیگر کنید. همچنین از چربی سالم برای پخت و پز استفاده نمایید.

نقش روغن در برنامه رژیم لاغری

نقش روغن در برنامه رژیم لاغری

نقش لبنیات در برنامه رژیم لاغری

لبنیات در اکثر رژیم های لاغری محدود شده است. با این حال منبع غنی از کلسیم و ویتامین D می باشد. به همین دلیل لازم است تا برای تامین مواد مورد نیاز بدن، از لبنیات کم چربی مانند ماست، شیر و انواع پنیر استفاده کنید.

چرا پیدا کردن بهترین رژیم لاغری اهمیت دارد؟

بسیار مهم است که در برنامه رژیم لاغری تعادل برقرار باشد. یعنی تمام اعضای بدن، مواد مورد نیاز خود را بتوانند دریافت کنند. از این رو متخصصان تغذیه توصیه می کنند تا رژیمی را انتخاب کنید که تمام مواد مغذی و ویتامین ها را دارا باشد.

در صورتی که رژیم لاغری سالمی انتخاب نشود، مشکلات زیادی برای افراد به وجود می آید. این مشکلات ممکن است حتی از عوارض چاقی بدتر باشد و زندگی افراد را تا آخر عمر دچار اختلال کند.

عدم اطلاع از عوارض رژیم لاغری ناسالم برای بدن مشکلاتی نظیر سکته قلبی، سکته مغزی، دیابت و انواع سرطان را به وجود می آورد. همیشه پرطرفدارترین رژیم لاغری، بهترین رژیم لاغری نمی باشد و شما باید در مورد سالم بودن رژیمی که انتخاب کرده اید، با بهترین متخصص تغذیه، دکتر کوهدانی مشورت نمایید.

اغلب افراد چاق نمی دانند که باید در روز به مقدار مشخصی چربی از دست بدهند. از این رو سعی می کنند تا با دنبال کردن یک رژیم لاغری سنگین، غذای کمتری در روز بخورند و ورزش های زیادی انجام دهند. باید گفت که دنبال کردن این روش ها بسیار اشتباه است.

چرا پیدا کردن بهترین رژیم لاغری اهمیت دارد؟

چرا پیدا کردن بهترین رژیم لاغری اهمیت دارد؟

عوارض رژیم لاغری نادرست

عوارض انتخاب رژیم لاغری اشتباه را در زیر بیان کرده ایم.

از دست دادن عضله

در صورتی که در روز کالری بسیار کمی دریافت کنید، بدن برای تامین انرژی علاوه بر چربی ها از بافت عضلات نیز استفاده می کند. زمانی که شما انرژی کمتری دریافت می کنید، بدن تصور می کند که عضلات کمتری برای انجام حرکات نیاز دارید.

در این صورت عضلات برای تامین انرژی بدن تحلیل می روند. در این صورت عملکرد بسیاری از عضلات داخلی بدن نیز دچار اختلال می گردد و به صورت کلی، بدن دچار مشکلاتی می شود.

تضعیف جسم

بدن برای تامین انرژی مورد نیاز به کالری احتیاج دارد و درست است که از چربی ها و عضلات انرژی خود را تامین می کند، با این حال تمام انرژی از این بافت ها تامین نمی گردد. از این رو اجزای مختلف بدن دچار ضعف خواهد شد.

کمبود انرژی در بدن باعث می شود تا فرد در طی روز پرخاشگر و افسرده گردد. توان انجام فعالیت های روزمره با تضعیف بافت های بدن از فرد گرفته می شود. با کاهش توان حرکتی، فرد دیگر قادر به انجام ورزش و حفظ سلامت بدن نیست. خستگی، بی حالی و بی حوصلگی از علائم شایع کاهش انرژی در بدن می باشد. چنین علائمی در واقع برای نیاز بدن به کالری به وجود می آیند.

مشکلات گوارشی

یکی از عوارض جدی رژیم های لاغری نامعتبر، بروز مشکلات دستگاه گوارش می باشد. برخی از رژیم های لاغری نادرست روی کاهش کربوهیدرات و فیبر تمرکز دارند. برای لاغری باید مصرف این مواد کاهش یابد اما کاهش بیش از حد سبب بروز مشکلات گوارشی در افراد می گردد. در واقع کاهش شدید و ناگهانی کربوهیدرات و فیبر در بدن، سبب بروز عوارضی مانند یبوست و اسهال به صورت پایدار می گردد.

اختلالات روانی در غذا خوردن

بسیاری از افراد با دنبال کردن برنامه های رژیمی لاغری ناسالم، با مواد غذایی مختلف رابطه نامناسب برقرار می کنند. وجود سیستم دو قطبی در غذاهای خوب و بد باعث می شود تا افراد دچار اختلال روانی در انتخاب غذاها بشوند. این نوع تاثیرات باعث می شود که فرد به بیماری اختلال غذایی مثل آرتورکسیا مبتلا شود. طی این بیماری، افراد به خوردن غذاهای سالم وسواس می گیرند.

مشکلات هورمونی

کاهش شدید کالری و کمبود مواد مغذی ناشی از برنامه های رژیم لاغری نا سالم باعث می شود تا در بدن، اختلالات جدی هورمونی به وجود بیاید. به طور مثال در برنامه هایی که روی کاهش شدید کربروهیدرات تاکید دارند، باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول (استرس) در بدن می گردند. زیاد شدن این هورمون در بدن مشکلاتی نظیر افسردگی، اختلال در عملکرد غده تیروئید، اضافه وزن و اختلال در قاعدگی را به وجود می آورد.

عدم ثبات وزن

پیروی از برنامه های رژیم لاغری سریع باعث کاهش وزن زیادی می گردد. اما باید گفت که این کاهش وزن دوام زیادی نداشته و به سرعت دوباره چربی ها بازخواهند گشت. در این صورت هیچوقت به هدفتان از کاهش وزن دست نخواهید یافت.

کاهش وزن در صورتی ثبات دارد که تدریجی اتفاق افتاده باشد. رژیم های غذایی سریع بیشتر با تحلیل عضلات و کم آبی، کاهش وزن را به وجود می آورند که پس از مدت کوتاهی، وزن از دست رفته دوباره برخواهد گشت.

عدم ثبات وزن

عدم ثبات وزن

دکتر کوهدانی پس از بررسی وضعیت  و شرایط شما، بهترین راهکارها را ارائه می نماید.

آسیب های پوست و مو

هر چند برخی از برنامه های رژیمی میزان کالری مورد نیاز بدن را تامین می کنند، با این حال پوست و مو برای ادامه حیات به موادی احتیاج دارند که با این نوع رژیم ها این مواد به بدن نمی رسد.

گاهی نیز عواملی باعث می شود تا در جذب مواد مورد نیاز پوست و مو جلوگیری گردد. یعنی افراد با این که در برنامه لاغری خود انواع میوه و سبزیجات را مصرف می کنند، با این حال بعد از مدتی دچار ریزش مو خواهند شد.

در صورتی که فرد در زمان کوتاهی وزن بسیار زیادی را از دست بدهد، پوست نمی تواند خودش را با کاهش شدید چربی وفق دهد. در این صورت پوست دچار شل شدگی و چین و چروک می گردد. پزشک متخصص زمانی که برنامه رژیم لاغری را طراحی می کند باید سلامت پوست و مو را نیز در نظر بگیرد.

آسیب دیدگی ناخن ها

سلامت ناخن ها به طور مستقیم با تغذیه در ارتباط است. کمبود برخی ویتامین ها مانند روی، بیوتین و آهن باعث آسیب دیدگی ناخن ها می گردد. مشکلاتی نظیر شکنندگی و کاهش رشد در اثر کمبود چنین ویتامین هایی در بدن رخ می دهد. در صورتی که شما یک برنامه رژیم لاغری ناسالم را دنبال کنید، ناخن ها ممکن است دچار افتادگی یا شکنندگی گردند. بنابراین سلامت و زیبایی ناخن ها از بین می رود.

نکات مهم در مورد کاهش وزن

بهتر است در کنار استفاده از بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری به توصیه های زیر که توسط دکتر کوهدانی ارائه شده است، عمل کنید. عمل به این توصیه ها در کنار رژیم لاغری، نتایج را برای شما مطلوب تر می کند و سبب ثبات نتایج درمان چاقی خواهد شد.

تحرک بیشتر

انجام فعالیت های بیشتر در طول روز در کنار ورزش به کاهش وزن بیشتر کمک می کند. شما در هر حالتی که هستید، سعی کنید تا تحرک بیشتری داشته باشید و از بدن خود بیشتر کار بکشید. تحقیقات نشان داده است افرادی که در طی روز جنب و جوش بیشتری دارند، روزانه ۳۵۰ کالری نسبت به افراد کم تحرک انرژی صرف می کنند. پس اگر شما تحرک خود را در طی روز بیشتر کنید، چند گام از برنامه خود جلوتر خواهید بود.

تحرک بیشتر

تحرک بیشتر

وعده هایی با کمتر از ۴۰۰ کالری

سعی کنید در هر وعده، کمتر از ۴۰۰ کالری غذا بخورید. مصرف غذا در وعده ها به میزان کمتر از ۴۰۰ کالری و افزایش تعداد وعده ها باعث می شود تا دستگاه گوارش عملکرد بهتری داشته باشد و کالری بیشتری سوزانده گردد. علاوه بر این با کاهش حجم غذاها، میزان انسولین و سطح کلسترول در بدن تنظیم می گردد. با کاهش حجم وعده های غذایی، احساس گرسنگی کمتری به سراغ شما خواهد آمد.

مصرف منظم آب

حتی بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری نیز روی مصرف آب تاکید دارند. مصرف روزانه ۸ لیوان آب فقط برای رفع عطش نیست، بلکه سرعت سوخت و ساز بدن را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، مصرف آب قبل از وعده های غذایی میزان اشتها را کاهش می دهد.

نوشیدن آب سرد برای کاهش وزن مفید است. نوشیدن دو لیوان آب سرد در طی روز سوخت و ساز را در بدن تا ۳۰ درصد افزایش می دهد. این افزایش سوخت و ساز تا حدودی برای گرم کردن آب دریافتی می باشد. آب تنها ماده در جهان است که میزان کالری آن صفر است.

مصرف فیبر

شما به عنوان یک فردی که قصد کاهش وزن را دارد، باید در هر وعده حدود ۴ گرم فیبر دریافت کنید. فیبر به شما احساس سیری طولانی مدتی می دهد. از این رو در بسیاری از برنامه های رژیم لاغری سالم، فیبر را به وفور یافت می کنید.

فیبرها سبب می شود تا هورمون های سیری بیشتری در معده تولید گردد. از طرفی برای جویدن غذاهای فیبردار، باید انرژی بیشتری صرف گردد. به این ترتیب سرعت غذا خوردن را نیز کاهش می دهد. بهتر است برای کاش وزن روزانه بیشتر از ۲۵ گرم فیبر دریافت کنید. فیبر را، هم در وعده های اصلی و هم در میان وعده ها مصرف نمایید تا در طی روز احساس سیری داشته باشید. انواع میوه ها سرشار از فیبر هستند.

مصرف فیبر

مصرف فیبر

اهمیت صبحانه

وعده صبحانه در بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری نقش حیاتی دارد. با مصرف صبحانه در طی روز، احساس سیری طولانی مدتی خواهید داشت. برعکس اگر وعده صبحانه را حذف کنید، در وعده ناهار اشتهایتان چند برابر خواهد شد. با مصرف صبحانه، سلامت بدن نیز حفظ می گردد و میزان تری گلیسیرید نیز کاهش می یابد. پس اگر به دنبال کاهش وزن هستید، وعده صبحانه خود را حذف نکنید و از لبنیات کم چرب استفاده نمایید.

برای دریافت رژیم غذایی سالم، با دکتر کوهدانی در ارتباط باشید.

کاهش وزن چه زمانی اتفاق می افتد؟

کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که میزان دریافت کالری شما در طی روز کمتر از نیاز بدن باشد. در این صورت بدن برای تامین انرژی مجبور است که از بافت های چربی استفاده نماید. اما اگر میزان کالری دریافتی بسیار کم باشد، بدن از بافت عضلات نیز تغذیه می کند و سلامت بدن را به خطر می اندازد. به همین دلیل است که متخصصان، شما را از پیروی کردن رژیم های سریع و سنگین منع می کنند.

میزان کالری مورد نیاز بدن در سنین مختلف را در زیر بیان کرده ایم. شما اگر قصد کاهش وزن را دارید، باید کمتر از این میزان کالری دریافت کنید:

 • کودکان ۲ تا ۸ سال: ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری
 • دختران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ کالری
 • پسران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری
 • زنان با فعالیت های بیشتر در سنین بین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۴۰۰ کالری
 • خانم بدون تحرک در سنین بین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری
 • مردان فعال در سنین بین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری
 • مردان بدون تحرک در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری
 • زنان و مردان فعال بالای ۳۰ سال: ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری
 • زنان و مردان بدون تحرک بالای ۳۰ سال: ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری

آیا محاسبه کالری روزانه برای رژیم لاغری ضروری است؟

در بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری، میزان کالری دریافتی بدن به طور دقیق محاسبه می گردد. میزان کالری در نظر گرفته شده در رژیم های لاغری سالم به گونه ای است که کمتر از نیاز بدن باشد. میزان آن طوری تنظیم می گردد که بافت های بدن آسیب نبینند و بدن برای تامین انرژی از عضلات استفاده نکند.

دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه، برنامه مورد نظر برای لاغری را با توجه به سن، جنسیت و شرایط بدنی افراد طراحی می کند. در این صورت اگر شما از یک برنامه رژیم لاغری سالم استفاده می کنید، احتیاجی نیست تا کالری هر وعده و میان وعده خود را محاسبه کنید.

آیا محاسبه کالری روزانه برای رژیم لاغری ضروری است؟

آیا محاسبه کالری روزانه برای رژیم لاغری ضروری است؟

آیا در برنامه های رژیم لاغری، پوست و مو به مراقبت احتیاج دارند؟

اگر بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری را دنبال می کنید، نباید نگران سلامت پوست و موی خود باشید. با این حال اگر برای سلامت پوست و مویتان نگران هستید، توصیه می شود تا به متخصص مراجعه کنید تا مکمل های مورد نیاز پوست و مو را برای شما تجویز کند.

اما باید گفت که با توجه به این که رژیم های لاغری استاندارد مطابق با هرم غذایی طراحی می شوند، مواد مورد نیاز پوست و مو نیز تامین می گردد. در نتیجه فرد با مشکلات پوست و مو مواجه نمی شود.

سخن پایانی

پرطرفدارترین رژیم لاغری رژیمی است که تمام استانداردهای لازم برای کاهش وزن را داشته باشد. از این رو در انتخاب خود دقت داشته باشید. با مراجعه به دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه، برنامه ای مطابق با سن، وزن، ذائقه و سیستم متابولسیم بدن خود دریافت می کنید.

حفظ سلامت بدن در اولویت کار دکتر کوهدانی قرار دارد.  بهتر است برای موثر بودن برنامه های رژیم لاغری، از ورزش های هوازی نیز استفاده کنید. روزانه نیم تا یک ساعت ورزش سبب تسریع روند کاهش وزن شما خواهد شد. پیاده روی تند تاثیر خوبی روی چربی سوزی و حفظ سلامت بدن دارد.

منبع:

b2n.ir

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید