عسل برای روده تحریک پذیر

رژیم ضد التهابی چیست؟
رژیم ضد التهابی چیست؟
2022/01/29
رژیم dash و فشار خون بالا
رژیم dash و فشار خون بالا
2022/02/15
عسل برای روده تحریک پذیر

عسل برای روده تحریک پذیر

آیا می‌توان از عسل برای روده تحریک پذیر استفاده کرد؟ برای پرسش به این پاسخ، با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا در این‌ باره توضیحات مفصلی داشته باشیم.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

۰۲۱۲۲۸۷۹۴۰۹

از زمانی که انسان عسل را شناخت و به فواید عسل پی برد، فهمید که کاربرد دارویی بسیار زیادی دارد. اغلب افراد دنیا همچون مردمان مسلمان، مسیحیان، مصری‌ها، چینی‌ها و هندی‌ها به فواید و مزایای عسل آگاه هستند.

اما به ‌مرور زمان، عصر مدرن راهکارهای مختلفی را برای درمان بیماری‌ها به وجود آورد. با تغییراتی در راهکارهای سنتی گذشته، امکان دارد نظر برخی از افراد برای مصرف عسل در هنگام روده تحریک ‌پذیر مساعد نباشد. اما برخی دیگر به باورهای قدیمی خود پای‌بند هستند و عسل را برای روده تحریک‌پذیر مناسب می‌دانند.

عسل برای روده تحریک پذیر

عسل برای روده تحریک پذیر

هنگامی‌ که مواد غذایی مصرف می‌کنید، این غذا فوراً از طریق دهان به معده وارد خواهد شد و سپس وارد روده کوچک و در آخر وارد روده‌ بزرگ می‌گردد. حال اگر در شرایطی بعد از استفاده از غذاها مواردی همچون گرفتگی نفس، درد، پیچش در نواحی شکم و یا مشکلات دیگر داشته باشید، باید به وجود بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر در بدن خود مشکوک شوید.

در درمان روده تحریک ‌پذیر، عسل می‌تواند نقش بسیار زیادی ایفا کند

نظر دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین متخصص تغذیه این است که در درمان روده تحریک ‌پذیر، عسل می‌تواند نقش بسیار زیادی ایفا کند. همچنان خوراکی های مفید دیگری وجود دارد که اگر در رژیم‌های غذایی افراد گنجانده شود، تاثیر بسیاری روی روده تحریک ‌پذیر دارند.

به ‌غیر از این ‌که عسل به‌ تنهایی کاربرد دارد، ترکیب کردن آن با مواردی همچون دارچین می‌تواند تاثیر آن را دو چندان کند. پس اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با فواید و مزایای عسل برای روده تحریک ‌پذیر داشته باشید، در ادامه این مطلب با ما باشید تا براساس تخصص‌های دکتر کوهدانی، از تاثیر مصرف عسل در برابر روده‌ تحریک ‌پذیر بیشتر بگوییم.

در درمان روده تحریک ‌پذیر، عسل می‌تواند نقش بسیار زیادی ایفا کند

در درمان روده تحریک ‌پذیر، عسل می‌تواند نقش بسیار زیادی ایفا کند

مطالبی که در ادامه این مبحث درباره آن‌ها می‌خوانید، عبارتند از:

دلیل شکل‌گیری بیماری­های دستگاه گوارش چیست؟

تغذیه درست و اصولی در زمان گذشته

سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) چیست؟

عوامل شدت روده تحریک ‌پذیر

درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رابطه‌ لاغری و سندروم روده تحریک ‌پذیر

نشانه سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

تشخیص سندروم روده تحریک ‌پذیر چگونه انجام می‌گیرد؟

راه‌های جلوگیری از سندروم روده تحریک ‌پذیر

بهبود علائم روده تحریک ‌پذیر با تغییر سبک زندگی

درمان روده تحریک پذیر با طب سنتی چگونه اتفاق می­افتد؟

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با دمنوش‌های گیاهی

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با زنجبیل

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با آلوئه‌ورا

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با کلم

درمان سندروم روده تحریک‌ پذیر با کنگر فرنگی

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با زردچوبه

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با هویج

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با جودوسر

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با دارچین

دلیل استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر چیست؟

نکات مفید مصرف عسل برای روده تحریک پذیر

دلیل استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

روش استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

مزایای درمان با عسل برای روده تحریک پذیر چیست؟

زمان مراجعه به دکتر کوهدانی

چه مواد غذایی برای مبتلایان به روده تحریک‌پذیر مضر می‌باشد؟

چه رژیم غذایی  برای افراد مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر مناسب است؟

اهمیت استفاده از فیبرهای خوراکی

اهمیت استفاده از مکمل‌های پروبیوتیک

یادداشت کردن عادات غذایی مداوم

درمان بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر چگونه انجام می‌شود؟

مدیریت رژیم غذایی

کنترل اضطراب و استرس

مصرف داروهای لازم

اهمیت درمان روانشناختی

بررسی موارد مختلف

جمع‌بندی مطالب

 

دلیل شکل‌گیری بیماری­های دستگاه گوارش چیست؟

امروزه تعداد بسیاری از افراد، دچار سندروم روده تحریک‌پذیر، عدم تحمل فروکتوز در رژیم‌های غذایی، بیماری‌های التهابی روده ، سوء جذب فروکتوز و بیماری‌های متابولیک می­شوند. از نظر دکتر کوهدانی علت اصلی شکل‌گیری تمامی این بیماری‌ها رابطه مستقیمی با فروکتوز دارد. فروکتوز اغلب در میوه‌ها یافت می‌گردد. اما سوال ذهنی افراد این است که آیا در گذشته افراد از میوه‌ها استفاده نداشتند؟

دلیل شکل‌گیری بیماری­های دستگاه گوارش چیست؟

دلیل شکل‌گیری بیماری­های دستگاه گوارش چیست؟

برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم که دلیل اصلی سلامت افراد در گذشته بر اثر مصرف فروکتوز زیاد در میزان مصرف آن نهفته می‌باشد. مردم در گذشته و در حدود ۵۰ سال قبل فقط میوه‌هایی را میل می‌کردند که در فصل مربوط به آن برداشت می‌شد. اگر مروری بر گذشته کشور خود داشته ‌باشیم، در ۵۰ سال گذشته هیچ فردی به دلیل تغذیه ناسالم دچار چاقی و اضافه ‌وزن نمی‌شد.

زیرا ذهنیت افراد بر این باور بود که میوه‌ها و سبزیجات برای بدن مفید هستند و از تغذیه سالم پیروی می کردند. بنابراین ما باید به سبک مردمان گذشته خود باز گردیم و مصرف میوه‌ها و سبزیجات را در رژیم‌های غذایی خود افزایش دهیم.

اتفاق بدی که در جامعه امروز افتاده،‌ این است که تولیدکنندگان مواد غذایی چربی‌های حاصل از غذاها را جایگزین قند کرده‌اند. همین موضوع باعث شده تا غذاهای امروز خوشمزه‌تر باشد، اما گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی افراد باعث به وجود آمدن اختلالات بسیار زیادی خواهد شد.

تغذیه درست و اصولی در زمان گذشته

در گذشته تنها نکته‌ای که مردم به آن پای‌بند بوده‌اند، خوردن گوشت‌های بدون چربی، آجیل، حبوبات، غلات، سبزیجات، میوه‌ها و قندها بود. همه ما می‌دانیم که دشمن اصلی سلامتی انسان قند می‌باشد، اما اگر در مقدار بسیار بالایی استفاده شود، برای بدن مشکل‌ساز خواهد بود.

تغذیه درست و اصولی در زمان گذشته

تغذیه درست و اصولی در زمان گذشته

زیرا اگر دقت کنید؛ در مواردی همچون کالباس، نان، سوسیس، پنیر، ماست، شیر و دیگر موارد هیچ‌گونه شیرینی احساس نخواهد شد، اما اساس امر بر این است که در آن‌ها قند وجود دارد تا بتواند عدم وجود چربی را برای مصرف این قبیل موارد جبران کند و به آن طعم بهتری بدهد.

با توجه به این ‌که مواد غذایی همچون کیک‌ها، شکلات‌ها، بستنی‌ها، کلوچه‌ها و دیگر موارد بسیار خوشمزه هستند و می­توان دسترسی خوبی به آن‌ها داشت، در گوارش ما مشکلاتی به وجود خواهند آورد که به ‌مرور باعث افزایش وزن خواهد شد.

پس، بعد از ذکر تمامی این موارد می‌توانیم به یاد استفاده از میوه‌ها بیفتیم. به دلیل این ‌که تغذیه‌ای سالم بر اثر مصرف میوه‌ها اتفاق می‌افتد. میوه‌های متنوع از نظر ژنتیکی اصلاح شده‌اند و این باعث شده تا در هر زمان در سرتاسر جهان میوه‌های مختلف نه ‌فقط در فصل مربوطه خود، بلکه در هر زمان مختلف دیگری در دسترس باشند. البته نباید از اهمیت عسل و بهبود شرایط و اوضاع با استفاده از آن غافل شد.

اغلب افراد، به مصرف این ‌همه فروکتوز در طول روز آگاه نیستند

اغلب افراد، به مصرف این ‌همه فروکتوز در طول روز آگاه نیستند. کاملاً مشخص است که یکی از دلایل پدید آمدن بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر براثر عدم مصرف میزان زیادی فروکتوز در دفعات مختلف روز می‌باشد.

چندین سال است که متخصصان تغذیه به خصوص دکتر کوهدانی برای مراجعه‌ کنندگان خود یک رژیم غذایی سالم که دارای دسته ‌بندی چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و غذاهای فرآوری شده می‌باشد، انتخاب می‌کنند. زیرا تمامی این موارد برای عادات تغذیه‌ ای افراد ضروری هستند، اما باید استفاده از آن‌ها کنترل گردد.

اغلب افراد، به مصرف این ‌همه فروکتوز در طول روز آگاه نیستند

اغلب افراد، به مصرف این ‌همه فروکتوز در طول روز آگاه نیستند

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) چیست؟

قبل از این که بگوییم تاثیر عسل برای روده تحیک پذیر چیست، باید در ابتدا شناخت خوبی از این مشکل داشته باشیم. در واقع عدم کارکرد درست روده‌ها باعث می‌شود تا این اختلالات مزمن به وجود آید و با نام سندرم روده تحریک‌ پذیر در بین عموم شناخته شود.

اما هیچ دلیل قانع ‌کننده‌ای برای شکل‌گیری این نوع سندرم وجود ندارد. در زبان انگلیسی با عبارت اختصاری (IBS) می‌توان سندروم روده تحریک‌پذیر را شناخت. علائم موجود شکل‌گیری سندروم روده تحریک ‌پذیر با گذشت سال‌های مختلف تغییر کرده است. اما شرایط مختلفی می‌تواند نشان‌دهنده سندروم روده تحریک ‌پذیر باشند.

هر بیمار با هر سنی می‌تواند درگیر این بیماری شود. معمولاً زنان به نسبت مردان بیشتر تحت تاثیر سندروم روده تحریک‌پذیر قرار می‌گیرند. البته این بیماری آن‌چنان خطرناک به حساب نمی‌آید، اما در صورتی ‌که هیچ‌گونه توجه خاصی به آن نداشته باشید، باعث به وجود آمدن دردهای شکمی بسیار زیادی خواهد بود.

آستری از لایه‌های عضلانی در دیواره‌های روده شکل ‌گرفته است

آستری از لایه‌های عضلانی در دیواره‌های روده شکل ‌گرفته است که با برنامه‌ریزی و هماهنگی خاصی منبسط و منقبض خواهند شد. هنگامی‌ که انتقال غذا از معده به بخش انتهای روده و در نهایت رکتوم شکل می‌گیرد، این ریتم پابرجا می‌باشد.

هنگامی‌ که شخصی درگیر سندروم روده تحریک‌پذیر می‌گردد، انقباض هایی که در روده شکل می‌گیرد، طولانی‌تر و قوی‌تر از حد طبیعی می‌باشد. بنابراین فشار بیشتر و سریع‌تری باعث می‌شود تا غذا از روده عبور کند و در آخر باعث تولید نفخ و گاز بسیار و اسهال خواهد شد.

البته در برخی از مواقع، عکس این حالت شکل می‌گیرد. یعنی روند عبور غذا به‌ آهستگی می‌باشد و در نهایت باعث خشک و سفت شدن مدفوع و یبوست می‌گردد. در چنین عارضه‌ای، نارسایی‌های سیستم عصبی و کولون نقش بسیاری دارند. در واقع عوامل مختلفی باعث می‌شوند که سندرم روده تحریک ‌پذیر شدت پیدا کند که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر خواهد شد.

آستری از لایه‌های عضلانی در دیواره‌های روده شکل ‌گرفته است

آستری از لایه‌های عضلانی در دیواره‌های روده شکل ‌گرفته است

عوامل شدت روده تحریک ‌پذیر

مهم‌ترین مواردی که روی شدت سندروم روده تحریک‌پذیر دخیل هستند، عبارتند از:

 • استرس
 • استفاده از برخی آنتی‌بیوتیک‌ها
 • عفونت در دستگاه گوارش
 • عوامل ژنتیکی
 • تغییرات هورمونی بانوان

در صورتی ‌که احساس می‌کنید دچار بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر شده‌اید، خودتان بهتر می‌توانید آن را تشخیص بدهید. برای این کار بهتر است وعده‌های غذایی که در طول روز مصرف می‌کنید را یادداشت کنید.

با مدیریت ‌که بعد از مصرف چه مواد غذایی مواردی همچون اسهال، یبوست، درد در ناحیه شکم و دیگر مواد را تجربه می‌کنید، باعث می‌شود تا شناخت خوبی از شرایط بدنی خود داشته باشید و دیگر از این دسته از مواد غذایی استفاده نداشته باشید.

البته که عسل برای روده تحریک‌ پذیر یک معجزه به حساب خواهد آمد. به‌ غیر از این ‌که در دفترچه یادداشت خود ناراحتی‌ها و دردها را یادداشت می‌کنید، حالات روحی خود را نیز بنویسید و روی آن تمرکز داشته باشید.

در برخی مواقع امکان دارد با استرس غذا خوردن، با عجله غذا خوردن و مواردی از این ‌دست سبب به وجود آمدن سندرم روده تحریک‌پذیر گردد. عموماً وجود این دردها با مصرف غذا شدت پیدا می‌کند و با تخلیه روده‌ها و دفع گازها، شدت دردهای موجود کاهش پیدا می‌کند.

درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

همان‌طور که متوجه شدیم، دلیل اصلی شکل‌گیری سندروم روده تحریک‌ پذیر عدم کارکرد روده‌ها و در جذب و هضم مواد غذایی می‌باشد. بنابراین اغلب این دردها همانند گرفتگی در پهلوها و پیچ زدن در ناف احساس خواهد شد.

در برخی مواقع امکان دارد که افراد دردهای موجود بر اثر روده تحریک‌پذیر را با درد کلیه یا تخمدان اشتباه بگیرند، اما در واقع هیچ ارتباطی با این نواحی نخواهد داشت. زیرا بعد از استفاده از غذا و تخلیه روده و گاز موجود در آن‌ها، درد مد نظر کاهش پیدا می‌کند.

پس می‌توان متوجه شد که این دردها بر اثر سندرم روده تحریک‌پذیر شکل ‌گرفته است. در اغلب مواقع هنگامی‌که حالت‌های تنش روحی دارید یا دچار استرس شده‌اید، شدت این دردها بیشتر می‌باشد. با توجه به این‌ که اغلب این دردها در بدن بانوان شکل می‌گیرد، در هنگام دوران قاعدگی شدت این دردها بیشتر خواهد شد.

درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رابطه‌ لاغری و سندروم روده تحریک ‌پذیر

اصولاً بعد از گذراندن یک دوره بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر، افراد بلافاصله بعد از استفاده از مواد غذایی مختلف دچار نفخ و درد در نواحی شکم خواهند شد. بنابراین، این افراد نیاز دارند تا از مصرف برخی غذاها خودداری کنند.

این شرایط به ‌خودی‌ خود سبب می‌شود که افراد از برخی مواد غذایی استفاده نداشته باشند که در روند کاهش وزن و لاغری تاثیرگذار می‌باشد. اما از نظر دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین متخصص تغذیه، این کاهش وزن، ایده‌آل به ‌نظر نمی‌رسد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله صبحانه برای روده تحریک پذیر دیدن کنید.

زیرا عدم استفاده از برخی مواد غذایی باعث کاهش پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بدن خواهد شد

زیرا عدم استفاده از برخی مواد غذایی باعث کاهش پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بدن خواهد شد و در راستای کاهش وزن، افراد را دچار سوء تغذیه خواهد کرد. پس به ‌مرور زمان این افراد بروز بیماری‌های دیگر را در بدن خود احساس خواهند کرد.

طی بررسی‌ها دریافتیم اغلب افرادی که دچار بیماری‌های گوارشی می‌باشند، برای درمان اضافه ‌وزن خود و بهره‌ مند شدن از رژیم‌های لاغری با مشکلاتی مواجه خواهند بود. به خصوص اگر فرد دچار سندروم روده تحریک‌پذیر باشد، دچار بی‌اشتهایی و سوء تغذیه نیز خواهد شد.

به ‌همین دلیل است که تخصص دکتر کوهدانی در این زمینه به کمک شما خواهد آمد و با رژیم‌های اصولی و حرفه ‌ای به شما کمک می‌کند که برای کاهش وزن و برطرف نمودن بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر موفق باشید.

رژیم‌های دکتر کوهدانی بر اساس ویژگی‌های فردی اشخاص و بیماری‌های زمینه ‌ای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. پس اگر شما نیز دچار سندروم روده تحریک ‌پذیر هستید، می‌توانید از تخصص دکتر کوهدانی بهره‌ مند شوید. اما باید بدانید که خواص عسل نیز می‌تواند معجزه بسیاری برای درمان این بیماری داشته باشد، پس از وجود آن غافل نشوید.

زیرا عدم استفاده از برخی مواد غذایی باعث کاهش پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بدن خواهد شد

زیرا عدم استفاده از برخی مواد غذایی باعث کاهش پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بدن خواهد شد

نشانه سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

مشکل سندروم روده تحریک ‌پذیر اغلب برای جوانان اتفاق می‌افتد و می‌توان گفت که افراد مبتلا به آن سنین کمتر از ۴۵ سال دارند. اما در برخی مواقع این‌ که این شرایط در افراد مسن اتفاق بیفتد نیز دیده‌ شده است.

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم، نسبت مبتلا شدن زنان به مردان دو برابر می‌باشد. در بخش‌های مختلف شکم می‌توان سندروم روده تحریک‌پذیر را مشاهده کرد. معمولاً دردهای این نواحی دوره ‌ای می‌باشد و امکان دارد که در برخی از مواقع، شدت و یا در برخی از مواقع دردهای خفیفی وجود داشته باشد.

اما در برخی از بیماران، این دسته از دردها به‌ صورت دائمی می‌باشد، پس شدت درد برای هر بیمار بنا بر شرایط او متغیر می‌باشد و نمی‌توان قطع به ‌یقین گفت که میزان درد حاصل‌ شده از سندروم روده تحریک‌پذیر به چه صورت است.

برای شناخت مشکل سندرم روده تحریک ‌پذیر باید به علائم و نشانه‌های آن دقت کرد. البته تفاوت‌های بسیار زیادی بین بروز علائم در افراد مختلف وجود دارد،

در حالت کلی چندین نشانه باعث می‌شود تا بتوان وجود این عارضه را تشخیص داد.

 • اسهال
 • یبوست
 • وجود مخاط در مدفوع
 • تورم شکم
 • احساس ناتمامی دفع
 • دردهای کرانچی در ناحیه معده
 • درد در نواحی پایین شکم
در حالت کلی چندین نشانه باعث می‌شود تا بتوان وجود این عارضه را تشخیص داد.

در حالت کلی چندین نشانه باعث می‌شود تا بتوان وجود این عارضه را تشخیص داد.

تشخیص سندروم روده تحریک ‌پذیر چگونه انجام می‌گیرد؟

برای این ‌که درک کنید عسل برای روده تحریک ‌پذیر مناسب می‌باشد، در ابتدا باید بتوان این بیماری را تشخیص داد. پس برای حدس وجود این بیماری، نیاز به معاینات بالینی و تست‌های آزمایشگاهی احساس خواهد شد.

این دسته از موارد به‌ عنوان مهم‌ترین آزمایشاتی است که برای نمونه‌گیری مدفوع و تشخیص التهابات مختلف آن انجام خواهد گرفت. با استفاده از آن‌ها بررسی وجود خون مخفی انجام می‌گیرد و به تجزیه و تحلیل نمونه مدفوع پرداخته می‌شود.

به ‌غیر از آن در برخی از مواقع برای تشخیص سندروم روده تحریک‌پذیر، آندوسکوپی و تصویر اشعه ایکس می‌تواند کمک‌کننده باشد. اما از نظر دکتر کوهدانی به‌ عنوان بهترین پزشک تغذیه، داشتن یک رژیم غذایی و تغییرات در سبک زندگی کمک می‌کند تا بیمار بتواند از بحران سندروم روده تحریک‌ پذیر خارج شود.

هنگامی‌که به دکتر کوهدانی برای تشخیص سندروم روده تحریک‌پذیر مراجعه می‌کنید، ابتدا سوالاتی از شما پرسیده خواهد شد که برخی از آن‌ها به ‌شرح زیر می‌باشند.

 • آیا در نواحی شکم، درد و ناراحتی دارید؟
 • مدت نفخ در بدن شما هرچند وقت یک ‌بار می‌باشد؟
 • آیا در روده شما شرایطی همچون اسهال یا یبوست دیده می‌شود؟

بعد از پرسش این قبیل سوالات، به منظورتشخیص، برخی از مواقع آزمایش‌هایی انجام می‌گیرد تا از این طریق رد بیماری در بدن فرد مشخص شود.

مهم‌ترین آزمایش‌های شناخت روده تحریک‌ پذیر شامل موارد زیر خواهد شد.

 • آزمایش خون
 • آزمایش مدفوع
 • تست حساسیت به لاکتوز
 • کولونوسکوپی
 • غربالگری سرطان روده

حال اگر فردی درگیر سوابق خانوادگی سرطان روده بزرگ، بیماری‌های التهابی روده یا بیماری سلیاک باشد، امکان دارد که نیاز به آزمایشات و بررسی‌های بیشتری برای شناخت این بیماری در بدن وی احساس شود. همین‌طور علائم افراد بالای ۶۰ سال می‌تواند باعث بروز خطر مبتلا شدن به سرطان باشد. بنابراین برای این دسته از افراد، تشخیص بیشتری صورت خواهد گرفت.

مهم‌ترین آزمایش‌های شناخت روده تحریک‌ پذیر شامل موارد زیر خواهد شد.

مهم‌ترین آزمایش‌های شناخت روده تحریک‌ پذیر شامل موارد زیر خواهد شد.

راه‌های جلوگیری از سندروم روده تحریک ‌پذیر

با توجه به این ‌که نمی‌توان هیچ دلیل مشخص شده‌ای را برای وجود بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر تشخیص داد، قطعاً جلوگیری از آن کاری سخت و دشوار می‌باشد و هیچ مسئله‌ای برای پیشگیری از این ‌موضوع وجود ندارد.

اما در صورتی ‌که کوچک‌ترین علائمی در رابطه با روده تحریک ‌پذیر مشاهده کردید، می‌توانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید. دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین متخصص تغذیه در این شرایط به شما یک برنامه غذایی سالم می‌دهد تا در مدت تعیین‌ شده بتوانید بهبود چشمگیری از این وضعیت داشته باشید.

به غیر از آن، از نظر دکتر کوهدانی عسل برای روده تحریک‌ پذیر یک گیاه بسیار مفید و موثر می‌باشد که می‌توانید از فواید آن بهره‌ مند شوید.

توصیه‌های کلی در رابطه با راه‌های پیشگیری از اسپاسم روده وجود دارد که بهتر است از آن‌ها نیز اطلاعاتی داشته باشید.

 • از مواد غذایی که در هنگام مصرف آن‌ها نشانه‌هایی بروز پیدا می‌کند، پرهیز کنید.
 • مکمل‌های گروه ب می‌تواند بدن شما را به دستگاه گوارش شما ایمن‌تر کند.
 • ماست‌های پروبوتیک به‌ عنوان باکتری‌های مفید روده شناخته می‌شوند که می‌توانید از آن‌ها استفاده داشته باشید.
 • برای جلوگیری از نفخ، استفاده از قرص‌های نعناع یا عرق نعناع مفید می‌باشد.
 • برنامه‌های غذایی که میزان زیادی فیبر در آن‌ها نهفته می‌باشد، به شما کمک خواهد کرد.
 • سعی کنید تا سرعت غذا خوردن خود را کاهش دهید و تعداد بسیار زیادی غذا در یک وعده مصرف نکنید.
 • اگر با مضطرب بودن، دردهای شکمی شما شروع می‌شود، بهتر است از اضطراب خود بکاهید.

بهبود علائم روده تحریک‌پذیر با تغییر سبک زندگی

همان ‌طور که گفتیم، از نظر متخصصین تغذیه به خصوص دکتر کوهدانی، این‌ که بتوان در سبک زندگی و رژیم غذایی خود تغییرات ساده‌ای انجام داد، تأثیر بسیار دارد. پس موارد زیر می‌تواند در این‌ باره به شما کمک کند.

 • افزایش میزان مصرف مایعات امری کاملاً ضروری می‌باشد.
 • میزان فیبر موجود در غذاها را افزایش دهید تا علائم این بیماری کمتر گردد.
 • غذاهای خود را در وعده‌های غذایی کوچک‌تر و تعداد وعده‌های خود را افزایش دهید.
 • در صورتی ‌که دستگاه گوارش شما با لاکتوز ناسازگاری دارد، به‌ جای استفاده از شیر از ماست استفاده کنید.
 • در کاهش شدت درد این بیماری، مصرف نعناع بسیار مهم می‌باشد.
 • مصرف مواد غذایی بیوتین برای کاهش شدت بیماری آن کمک خواهد کرد.
بهبود علائم روده تحریک‌پذیر با تغییر سبک زندگی

بهبود علائم روده تحریک‌پذیر با تغییر سبک زندگی

درمان روده تحریک پذیر با طب سنتی چگونه اتفاق می­افتد؟

بسیاری از افراد دنبال راهکارهای طب سنتی برای درمان روده تحریک‌پذیر می‌باشند. درست است که از نظر دکتر کوهدانی، مهم‌ترین مسئله در راستای تغذیه می‌باشد و عسل نقش بسیار زیادی را روی درمان روده تحریک ‌پذیر خواهد داشت، اما امکان دارد که برخی از گیاهان دارویی دیگر نیز کاربرد خوبی برای درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر داشته باشند؛ پس در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با دمنوش‌های گیاهی

استفاده از دمنوش‌های گیاهی یک شیوه بسیار مؤثر و با کاربردی بسیار راحت برای درمان گیاهی روده تحریک‌پذیر می‌باشد. در طب های سنتی، انواع متفاوتی از دمنوش‌های گیاهی وجود دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت. هر چند که عسل برای روده تحریک ‌پذیر معجزه‌آسا می‌باشد، اما امکان دارد برخی از این موارد به توصیه دکتر کوهدانی برای شما مفید باشد.

درمان با دمنوش بابونه

خاصیت اصلی گیاه بابونه گرم و خشک می‌باشد؛ بنابراین برای آرامش سیستم عصبی و درمان آن بسیار مؤثر می‌باشد. زیرا وجود بابونه به دستگاه گوارش کمک خواهد کرد و برای جلوگیری از تشکیل گاز و نفخ نیز مؤثر می‌باشد.

عطر و طعم بسیار خوبی از این دمنوش حاصل می‌گردد که اغلب با افراد سازگاری دارد. اما در صورتی‌ که از طعم آن لذت نمی‌برید، می‌توانید مقداری نعناع به آن اضافه کنید. درست کردن این دمنوش همانند دم کردن چای می‌باشد و البته بهتر است آن را روی حرارت غیرمستقیم بگذارید.

درمان با دمنوش بابونه

درمان با دمنوش بابونه

درمان با دمنوش نعناع

اغلب مشکلات گوارشی ما به واسطه نعناع درمان خواهد شد. بنابراین نقش نعناع در دردهای شکمی که از طریق سندروم روده تحریک‌پذیر وارد بدن می‌شود، بسیار زیاد است. برای تهیه این دمنوش می‌توانید از نعنای تازه یا خشک ‌شده استفاده داشته باشید.

شرایط درست کردن آن به‌ گونه ‌ای است که می‌توانید چند برگ نعناع را در داخل آب جوشیده سرد بریزید و روی حرارت غیر مستقیم، آن را دم کنید. به‌ غیر از مصرف عسل می‌توان از دمنوش نعناع به مدت ۲ تا ۳ وعده در طول روز بهره ‌مند شد.

اما اگر زمان کافی برای دم کردن این دمنوش را دارید، بهتر است از وعده‌های بیشتری استفاده نمایید. اما باید دقت کنید که مصرف آن را در حد تعادل نگه دارید؛ زیرا استفاده بسیاری از آن می‌تواند باعث تهوع و بی‌اشتهایی شود.

درمان با دمنوش نعناع

درمان با دمنوش نعناع

درمان با دمنوش چای سبز

خاصیت آنتی ‌اکسیدانی، مهم‌ترین مزیت استفاده از چای سبز می‌باشد و می‌تواند میزان زیادی از مواد زائد بدن را از طریق ادرار دفع کند. به ‌همین دلیل برای تقویت دستگاه گوارش و اسپاسم‌های گوارشی، مصرف روزانه چای سبز توصیه می‌گردد.

اگر شما نیز دچار سندروم روده تحریک‌پذیر هستید، پیشنهاد دکتر کوهدانی به ‌جز استفاده از عسل که یک گیاه فوق‌ العاده معجزه‌آسا می‌باشد، استفاده از چای سبز در طول روز است. اما اگر نیازمند اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، می‌توانید با دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه مشاوره داشته باشید.

درمان با دمنوش چای سبز

درمان با دمنوش چای سبز

درمان با دمنوش رازیانه

رازیانه تاثیر بسیار بالایی بر اسپاسم‌های روده، نفخ و تسکین درد دارد. همین‌طور می‌تواند در شل کردن عضلات و برطرف نمودن یبوست بسیار مفید واقع شود. برای تهیه این دمنوش در یک لیوان آب جوش، ۲ قاشق غذاخوری رازیانه بریزید و روی آن یک نعلبکی بگذارید تا دم بکشد.

بعد از گذشت ۱۰ دقیقه، این دمنوش آماده نوشیدن می‌باشد. درست است که راهکارهای طبی و سنتی با استفاده از دمنوش‌ها کارساز می‌باشد، اما تاثیر عسل برای روده تحریک ‌پذیر بسیار زیاد است. بنابراین به ‌غیر از مصرف عسل، می‌توانید روی دمنوش‌های گیاهی نیز حساب باز کنید.

نکات مهم برای تهیه دمنوش‌های گیاهی

در هنگام تهیه انواع دمنوش‌ها برای درمان علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر، به این‌ موضوع دقت کنید که دمنوش فقط دم بکشد و جوش نخورد، زیرا خواص دارویی گیاه بعد از جوش خوردن از بین خواهد رفت. امکان دارد که مصرف برخی از دمنوش‌ها برای بانوان باردار مضر باشد، به ‌همین دلیل باید تحت نظر دکتر کوهدانی از هرگونه درمانی برخوردار شوید.

هیچ‌ گاه برای تهیه دمنوش‌ها، داروهای مختلف را با یکدیگر دم نکنید و از هر کدام از گیاهان به‌ صورت جداگانه مصرف داشته باشید. زیرا امکان دارد بروز عارضه ‌ای در بدن شما شکل بگیرد که تشخیص این که عارضه مربوط به کدام گیاه است، برای شما سخت می‌گردد. در صورتی ‌که از داروهای شیمیایی استفاده می‌کنید، باید در مورد استفاده از داروهای گیاهی دقت عمل به خرج بدهید و حتما از دکتر کوهدانی مشورت بگیرید.

نکات مهم برای تهیه دمنوش‌های گیاهی

نکات مهم برای تهیه دمنوش‌های گیاهی

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با زنجبیل

اثربخشی زنجبیل روی درمان روده تحریک ‌پذیر بسیار بالاست. به دلیل این ‌که زنجبیل گیاهی است که از خاصیت آنتی ‌اکسیدانی پشتیبانی می‌کند و سبب افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن خواهد شد و طبع اصلی زنجبیل گرم می‌باشد.

بنابراین دستگاه گوارش را تقویت خواهد کرد و در برطرف نمودن مشکلات اثر بسیار بالایی خواهد داشت. دو راه ‌حل برای استفاده از زنجبیل در درمان روده تحریک ‌پذیر مشاهده می‌گردد که شامل موارد زیر خواهد شد.

راه اول: زنجبیل و سرکه

راه‌ حل دیگری که برای استفاده از زنجبیل و درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر ارائه می‌گردد، تهیه ترشی زنجبیل می‌باشد. برای این کار نیاز به زنجبیل و سرکه دارید. باید زنجبیل را به ورقه‌های نازک تبدیل کنید و روی آن سرکه بریزید. با گذشت یک هفته می‌توانید هر موقع که دچار مشکلات گوارشی همچون دل‌پیچه و دیگر موارد بر اثر سندرم روده تحریک‌ پذیر شدید، از آن میل کنید.

راه دوم: دمنوش زنجبیل

دمنوش زنجبیل بسیار مؤثر است. برای بهره‌ مندی از آن می‌توانید چندین تکه زنجبیل تازه را داخل آب جوشیده بریزید و بعد از دم کشیدن، از این دمنوش استفاده داشته باشید. اگر بتوانید روزانه ۵ فنجان دمنوش در طول روز میل کنید، هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

البته همچنان قطع به ‌یقین می‌توان گفت که عسل برای روده تحریک‌ پذیر بسیار مؤثر و مفید می‌باشد و می‌توان در دمنوش زنجبیل از عسل نیز استفاده کرد تا تأثیرگذاری آن را دوچندان کند. اما اگر نیاز به راهنمایی‌های بیشتری برای استفاده از آن دارید، می‌توانید روی تخصص‌های دکتر کوهدانی به‌ عنوان بهترین متخصص تغذیه حساب ویژه‌ای باز کنید.

راه دوم: دمنوش زنجبیل

راه دوم: دمنوش زنجبیل

درمان سندروم روده تحریک‌ پذیر با آلوئه‌ ورا

در صورتی‌ که لازم دارید از داروهای گیاهی برای سندرم روده تحریک‌پذیر و درمان آن استفاده داشته باشید، گیاه آلوئه ‌ورا را به شما پیشنهاد می کنیم. مصرف این گیاه باعث می‌شود تا به خواص درمانی بی‌نظیر آن پی ببرید.

این ژل شفاف که از گیاه آلوئه ‌ورا گرفته می‌شود، دارای اثرات درمانی برای بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر می‌باشد. پس برای برطرف نمودن یبوست های شکل‌ گرفته بر اثر این بیماری، درمان از طریق گیاه آلوئه ورا امکان‌پذیر می‌باشد و خاصیت ملین ها را دارد.

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با کلم

درمان روده با کلم نیز یک راهکار اثربخش می‌باشد. برای این ‌که از خواص کلم بهره ‌مند شوید، بهتر است آب آن را تهیه کنید و به ‌جای آب آشامیدنی، روزانه چندین مرتبه از آن بنوشید. البته دقت کنید که در حد تعادل از آن مصرف کنید، زیرا زیاده‌ روی در آن باعث مشکلاتی همچون نفخ خواهد شد.

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با کلم

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با کلم

درمان سندروم روده تحریک‌پذیر با کنگر فرنگی

ترکیبی با نام سیناروپیرکین در کنگر فرنگی وجود دارد که بر اساس تحقیقات بسیار، وجود این ماده می‌تواند در درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر تاثیرگذار باشد. کنگر فرنگی به‌ صورت ترکیب با غذاها به ‌صورت آب‌پز یا به‌ صورت خام نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این ‌که از طریق آن نتیجه خوبی از درمان روده تحریک ‌پذیر بگیرید، بهتر است حدوداً ۴ تا ۶ هفته از آن استفاده داشته باشید.

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با زردچوبه

زردچوبه در کنترل علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر مفید می‌باشند. در تمامی غذاهای ما ایرانیان اغلب از زردچوبه استفاده می‌شود. زیرا نقش بسیار مهمی روی کنترل نفخ و هضم غذا خواهد داشت. خاصیت آنتی ‌اکسیدانی آن باعث بهبود اختلالات گوارشی می‌گردد و باعث بالا رفتن اثربخشی آن می‌گردد.

درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر با هویج

یکی دیگر از درمان‌های گیاهی برای روده تحریک ‌پذیر هویج می‌باشد. اگر در طول روز از هویج استفاده دارید، برای برطرف نمودن یبوست، راهکار مفیدی را پیش گرفته‌ اید. همین‌طور هویج پخته‌ شده در میان وعده‌ها می‌تواند گزینه خوبی برای برطرف نمودن علائم اختلالات گوارشی باشد.

درمان سندرم روده تحریک‌پذیر با جودوسر

در صورت بروز نشانه‌های سندرم روده تحریک‌پذیر می‌توانید آن را با استفاده از بلغور جوی دو سر که در طب سنتی پیشنهاد می‌شود، برطرف کنید. جوی دوسر آماده را با آب یا شیر داغ ترکیب کنید و در وعده‌های صبحانه از آن مصرف کنید و یا می‌توانید به میوه‌ها و ماست ها آن را اضافه کنید.

درمان سندرم روده تحریک‌پذیر با جودوسر

درمان سندرم روده تحریک‌پذیر با جودوسر

درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر با دارچین

میزان زیادی ویتامین و مواد معدنی در دارچین یافت می‌گردد. با توجه به این‌ که طعم تند و طبع گرمی دارد، تاثیر بسیار زیادی روی درمان روده تحریک ‌پذیر خواهد داشت. به ‌غیر از آن از نظر دکتر کوهدانی، دارچین یک آنتی ‌اکسیدان قوی است و می‌تواند باعث درمان سندرم روده تحریک‌پذیر گردد. شرایط مختلفی در هنگام مصرف دارچین پیشنهاد می‌شود که عبارت است از:

راه اول: چای دارچین

نوشیدن چای دارچین و دم کردن آن در کنار این ‌که باعث عدم چاقی می‌شود، در برطرف نمودن اختلالات گوارشی همچون نفخ و دل‌پیچه مؤثر است. البته دمنوش‌های دیگری به سیله دارچین درست خواهند شد.

می‌توانید از چوب دارچین خشک در داخل قوری استفاده کنید و آن را دم کنید. اگر استفاده بیش ‌از اندازه از چای دارچین سبب یبوست در بدن شما شود، بهتر است فورا مصرف آن را قطع کنید.

راه دوم: دارچین و عسل

با توجه به این ‌که عسل برای روده تحریک پذیر نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، ترکیب کردن آن با پودر دارچین برای استفاده روزانه می‌تواند علائم آزاردهنده گوارشی بر اثر بیماری روده تحریک ‌پذیر را به حداقل برساند.

البته دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین متخصص تغذیه پیشنهاد می‌کند که از ترکیب دارچین و عسل به‌ صورت ناشتا نیز استفاده کنید. به دلیل این ‌که باعث تامین قند بدون ضرر بدن خواهد شد و خاصیت سیر کنندگی نیز خواهد داشت.

به‌ غیر از آن در درمان روده تحریک ‌پذیر نقش بسیار عمده و اساسی را ایفا خواهد کرد. عسل به ‌تنهایی کاربرد بسیار بالایی برای درمان روده تحریک‌ پذیر دارد، اما هنگامی‌که دارچین به آن اضافه می‌شود، تأثیرپذیری آن دو چندان خواهد شد. پس ‌از این خاصیت منحصر به ‌فرد آن‌ها برای برطرف نمودن این مشکل بهره ببرید.

راه دوم: دارچین و عسل

راه دوم: دارچین و عسل

دلیل استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر چیست؟

یکی از مهم‌ترین روش‌ها در طب سنتی برای درمان روده تحریک ‌پذیر، استفاده از عسل می‌باشد. خواص عسل ثابت شده‌ است و در علم نوین نیز بسیار کاربرد دارد. عسل به‌ عنوان یک گیاه شفابخش برای درمان بیماری‌های مختلف به خصوص بیماری‌هایی که در حیطه گوارش افراد اتفاق می‌افتد، شناخته می‌شود.

بنابراین فواید بسیار زیادی برای روده تحریک‌پذیر خواهد داشت و در برطرف نمودن اسهال، نفخ و عضلات شکم کاربرد دارد. مصرف عسل می‌تواند وضعیت جسمانی افراد را بهبود ببخشد و سبب افزایش کیفیت زندگی فرد خواهد شد.

می‌توان گفت که ۲۵ نوع قند در عسل وجود دارد که حدود ۳۵ درصد آن فروکتوز می‌باشد. وجود فروکتوز بسیار در عسل کمک می‌کند تا علائم روده تحریک‌پذیر بهبود بخشیده شود.

تأثیرات استفاده از عسل برای روده تحریک‌ پذیر زیاد است

به ‌قدری تأثیرات استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر زیاد است که اگر به تجربیات افرادی که از این شیوه استفاده کرده‌اند گوش فرا بدهید، به این نتیجه خواهید رسید که عسل یک گیاه معجزه‌آسا برای درمان روده تحریک‌ پذیر می‌باشد و از خواص آن در طول این دوره می‌توانید به‌ سادگی بهره‌ مند شوید.

امروزه موم عسل های متفاوتی با کیفیت‌های مختلف تولید خواهد شد. اما اگر بتوانید از عسل‌های سنتی استفاده داشته باشید، مزیت بیشتری برای درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر خواهد داشت.

اما امکان دارد برخی از پزشکان به دلیل جبهه گرفتن برای استفاده از طب سنتی، نظر متفاوتی برای مصرف عسل در هنگام درمان روده تحریک ‌پذیر داشته باشند. لازم است بگوییم که عسل، خاصیت ضد التهابی بسیار قوی دارد که می‌تواند در برطرف نمودن التهابات براثر سندروم روده تحریک ‌پذیر بسیار مفید باشد و آن را به حداقل برساند.

البته ویژگی‌ها و فواید بسیار دیگری برای عسل وجود دارد که می‌تواند در تنظیم سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار باشد و میزان حملات دستگاه ایمنی را در روده کمتر کند.

تأثیرات استفاده از عسل برای روده تحریک‌ پذیر زیاد است

تأثیرات استفاده از عسل برای روده تحریک‌ پذیر زیاد است

نکات مفید مصرف عسل برای روده تحریک پذیر

با توجه به این ‌که عسل برای روده تحریک پذیر مؤثر می‌باشد، برای زخم‌های موجود در روده نیز فواید بسیاری دارد. از نظر پژوهشگران و متخصصان تغذیه همچون دکتر کوهدانی، استفاده از عسل ارگانیک می‌تواند دردهای موجود در روده را التیام ببخشد.

در عسل میزان زیادی فروکتوز وجود دارد. زیرا از شهد گل‌های خوش‌بو به دست می‌آید. بنابراین یک بازتاب گند زدایی و پاک‌کنندگی برای روده‌ها خواهد داشت. ویتامین‌های بسیار زیادی در عسل نهفته ‌است که در برطرف‌سازی نارسایی‌های ناگوار روده مؤثر واقع می‌شود.

اسیدها روی شکوفایی روده‌ها بازتاب بسیاری دارند و کمک می‌کنند تا تخمیر و ترشی روده اتفاق نیفتد. قندهایی که در عسل وجود دارد، طبیعی می‌باشد و برای درمان گندزدایی و پاک‌کنندگی روده نقش دارد.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از عسل برای روده‌ها برطرف نمودن عفونت‌های آن می‌باشد. زیرا عسل‌های ارگانیک دارای خواص میکروبی قوی می‌باشند که در معده و روده می‌توانند تاثیرگذار باشند و باعث تسهیل دفع و اجابت مزاج باشند.

دلیل استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

امکان دارد بگویید که به چه دلیل عسل می‌تواند تاثیر بسیار بالایی بر روده تحریک پذیر داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که تمامی علائم و عوارضی که در بدن اتفاق می‌افتد، به نوعی ارتباط ویژه با سیستم گوارش دارد. مهم‌ترین علائم این بیماری درد در ناحیه شکم، نفخ شدید شکم و خروج گاز از شکم می‌باشد.

همین‌طور در بسیاری از مواقع، مشکلاتی برای دفع مدفوع در بیماران اتفاق خواهد افتاد. استفاده از عسل می‌تواند بر تقویت روده‌ها و برطرف نمودن اختلالات ایجاد شده، نقش بسیاری داشته باشد.

در واقع از عسل برای تنظیم روده استفاده می‌شود. هنگامی‌ که عملکرد روده‌ها به ‌درستی در بدن انجام بگیرد، خود به ‌خود مشکل سندرم روده تحریک ‌پذیر برطرف خواهد شد. اما تمامی این تأثیرگذاری با استفاده از عسل فقط روی سندرم روده تحریک ‌پذیر اتفاق نمی‌افتد.

دلیل اصلی دیگر این است که این ماده‌ طبیعی که از گذشته تا به امروز در درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید بوده ‌است، روی عوارض جانبی سندرم روده تحریک‌ پذیر نیز اثرگذار می‌باشد. مصرف منظم و اصولی آن طبق نظر دکتر کوهدانی می‌تواند تا میزان زیادی در برطرف نمودن عوارض جانبی سندرم روده تحریک ‌پذیر تاثیرگذار باشد.

زیرا عسل در برطرف نمودن مشکل نفخ معده کاربرد دارد و همین‌طور مشکلاتی همچون اجابت مزاج را نیز برطرف خواهد کرد. پس دلیل اصلی کاهش یافتن علائم و عوارض سندرم روده تحریک ‌پذیر، تقویت روده‌ها می‌باشد.

دلیل استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

دلیل استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

روش استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

همان‌طور که گفتیم، عسل برای بیماری‌های زخم روده بزرگ مفید می‌باشد. اما برای این ‌که از درمان با عسل نتیجه فوق ‌العاده‌ای دریافت کنید، بهتر است شرایط مصرف آن را نیز بدانید. بهترین زمان برای استفاده از عسل در بیمارانی که درگیر سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشند، ۲ ساعت قبل ‌از ناهار یا ناشتا می‌باشد.

البته اگر در وعده‌ دوم ۳ ساعت بعد از شام از عسل استفاده داشته باشند، تاثیر بسیار بالایی بر درمان روده تحریک ‌پذیر خواهد داشت. مقدار مصرف عسل به توصیه دکتر کوهدانی به‌ عنوان بهترین متخصص، ۱ قاشق غذاخوری می‌باشد.

حال اگر احساس می‌کنید به ‌تنهایی قادر به مصرف عسل نیستید، می‌توانید آن را با آب گرم که نه خیلی جوش و نه خیلی داغ باشد، میل کنید. ترکیب آن با آب ولرم نتیجه‌ای بهتر برای درمان روده تحریک ‌پذیر را در بر خواهد داشت.

با توجه به این‌ که عسل یک گیاه بسیار قدیمی می‌باشد، در گذشته برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. به گفته‌ رسول اکرم (ص) اگر هر شخصی هر ماه یک ‌بار به قصد شفا عسل طبیعی مصرف کند، از هر گونه خطر و بیماری در امان خواهد بود.

روش استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

روش استفاده از عسل برای روده تحریک پذیر

مزایای درمان با عسل برای روده تحریک پذیر چیست؟

استفاده از عسل برای درمان روده تحریک ‌پذیر مزایای بسیار زیادی را در پی دارد که در ادامه این مطلب به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت. از نظر دکتر کوهدانی برای این ‌که بتوانید از عسل برای روده تحریک پذیر استفاده کنید، نیاز به یک برنامه غذایی درست دارید. بنابراین می‌توانید با تخصص ایشان، عسل را در بین وعده‌های غذایی خود جای دهید.

 • استفاده از عسل به ‌عنوان یک راهکار گیاهی برای درمان روده تحریک‌پذیر بسیار آسان می‌باشد و نیاز به تلاش بسیار ندارد.
 • برای برخی از افراد، هزینه درمان از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. استفاده از عسل به ‌عنوان یک شیوه سنتی در کنترل هزینه‌ها بسیار مؤثر می‌باشد. زیرا هزینه‌های زیادی را به بیمار تحمیل نخواهد کرد و به نوبه خود راهکار درمانی ارزانی می‌باشد.
 • استفاده از عسل به ‌عنوان یک راهکار گیاهی در دسترس می‌باشد و افراد برای تهیه آن نیازی به سختی کشیدن ندارند.
 • هیچ‌گونه عوارضی برای استفاده از عسل در هنگام درمان روده تحریک ‌پذیر اتفاق نمی‌افتد و فرد می‌تواند با خیالی آسوده از این راهکار استفاده داشته باشد.
 • محدودیتی برای مصرف عسل در درمان روده تحریک‌پذیر مشاهده نمی‌شود. فقط بانوان باردار یا افرادی که به برخی از داروهای گیاهی حساس هستند، باید با دکتر کوهدانی در این‌ باره مشورت کنند.
 • به ‌غیر از درمان روده تحریک ‌پذیر، عسل می‌تواند نقش بسیار مفیدی برای دیگر مشکلات بدن ایفا کند.
 • مصرف عسل برای درمان روده تحریک ‌پذیر یک راهکار شناخته‌ شده می‌باشد و با علم به مفید بودن، می‌توان از آن بهره برد.

زمان مراجعه به دکتر کوهدانی

همان‌طور که گفتیم، شیوه‌های مختلف بسیاری برای درمان روده تحریک ‌پذیر با عسل وجود دارد، اما در صورتی ‌که همچنان با استفاده از عسل بهبودی در وضعیت اسهال، یبوست، دل‌پیچه و نفخ شما صورت نگیرد؛ یا شرایط جسمانی شما نتیجه‌ معکوسی داشت، باید از دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین دکتر متخصص تغذیه کمک بگیرید تا شیوه‌های درمانی دیگر را پیش پای شما بگذارد.

زمان مراجعه به دکتر کوهدانی

زمان مراجعه به دکتر کوهدانی

چه مواد غذایی برای مبتلایان به روده تحریک ‌پذیر مضر می‌باشد؟

ازنظر دکتر کوهدانی، یکی از مهم‌ترین مسائل نحوه خورد و خوراک و تغذیه افراد در هنگام مبتلا شدن به روده، سندرم روده تحریک‌پذیر می‌باشد. پس تصحیح رژیم غذایی و سبک زندگی درست می‌تواند افراد را در این ‌موضوع یاری کند. بسیاری از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها محرک اصلی پدید آمدن سندرم روده تحریک‌پذیر می‌باشند.

بنابراین از نظر دکتر کوهدانی، بیمار باید تا جای ممکن از مصرف این دسته از مواد غذایی اجتناب کند و حتما شما نیز علائم مربوط به این بیماری را بعد از مصرف محصولاتی همچون شیر، الکل یا شکلات احساس کرده‌اید.

زیرا وجود این دسته از مواد خوراکی باعث اسهال یا یبوست خواهد شد. در کنار آن مصرف برخی از میوه‌ها و نوشابه‌های گازدار به جای سبزیجات، نفخ و ناراحتی بسیاری را در روده‌ها به وجود خواهد آورد.

برای درمان باید شناخت بیشتری از مواد غذایی مضر در این دوران داشته باشید و تا حد امکان، از این دسته مواد غذایی خودداری کنید. برخی از آن‌ها را در موارد زیر برای شما نام خواهیم برد:

لبنیات: شیر، بستنی، خامه ترش و پنیر کاتیج

محصولات گندم: نان ها و دیگر موارد همچون سس های حاوی گندم برای غلیظ کردن

حبوبات: عدس، لوبیا و نخود

شیرین کننده­ها: شیرین کننده های مصنوعی از جمله سوربیتول ، مالتیتول یا زایلیتول

سبزیجات: کنگر فرنگی، کلم، مارچوبه، گل کلم، سیر، قارچ، پیاز، دانه سویا، ذرت شیرین، نخود سبز، نخود

فیبر نامحلول: سبوس، غلات کامل، مغزها، ذرت و پوست میوه ها و سبزیجات

چه رژیم غذایی  برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر مناسب است؟

این‌ که عسل برای روده تحریک ‌پذیر بسیار مفید می‌باشد، کاملاً به اثبات رسیده ‌است. اما در کنار آن اگر بتوانید تحت نظر یک پزشک متخصص تغذیه همچون دکتر کوهدانی باشید و از یک رژیم غذایی مناسب برخوردار شوید، تا حدود زیادی می‌توانید روی درمان این بیماری حساب باز کنید.

در واقع نقش اصلی این بیماری روی عدم عملکرد درست دستگاه گوارش می‌باشد. در صورتی ‌که از رژیم غذایی مفید بهره‌ مند شوید، این اختلال برطرف خواهد شد. پس مواردی که به ‌عنوان رژیم غذایی از نظر دکتر کوهدانی می‌توانند در این دوره برای شما مفید باشند، شامل موارد زیر خواهند شد.

اهمیت استفاده از فیبرهای خوراکی

اغلب افرادی که دچار سندرم روده تحریک ‌پذیر هستند، نیاز دارند تا مصرف غذاهای فیبری خود را افزایش دهند. با گنجاندن مواد غذایی پرفیبر در رژیم غذایی این دسته از افراد، سطح متعادلی از فیبر به بدن می رسد و برای هضم سالم مواد غذایی، کمک بسیار زیادی خواهد داشت.

فیبرهای موجود در مواد غذایی کمک می کنند تا دردهای ناشی از سندرم روده تحریک پذیر رفع گردد و اجابت مزاج برای بیمار در شرایط خوبی اتفاق خواهد افتاد. پس اگر دچار این مشکل هستید، از اهمیت غذاهای فیبردار غافل نشوید و تا جای ممکن با تشخیص متخصص تغذیه در رژیم غذایی خود از آن ها بهره­ مند شود.

اهمیت استفاده از فیبرهای خوراکی

اهمیت استفاده از فیبرهای خوراکی

اهمیت استفاده از مکمل‌های پروبیوتیک

تجویز مکمل‌های پروبوتیک ازنظر دکتر کوهدانی برای مبتلایان به سندرم روده تحریک ‌پذیر کمک بسیار زیادی خواهد کرد. این دسته از مکمل‌ها دارای باکتری‌های بسیار مفیدی می‌باشند که به‌ مرور زمان برای سلامت روده مؤثر و مفید واقع می‌شوند.

البته امکان دارد اثرات آن بلافاصله بعد از مصرف مکمل‌ها حس نشود و با گذشت زمان و مصرف دوره­ای آن نتیجه حاصل شود. بنابراین باید دوره‌های متعددی از این مکمل‌ها استفاده شود تا در بلند مدت بتواند تاثیر خوبی روی درمان روده تحریک ‌پذیر داشته باشد.

یادداشت کردن عادات غذایی مداوم

برای کنترل علائم موجود سندرم روده تحریک ‌پذیر، تغییر در عادات غذایی کمک بسیار زیادی خواهد کرد. در واقع از نظر دکتر کوهدانی هیچ ‌گونه رژیم ثابتی برای درمان این بیماری وجود ندارد، بلکه با کمک برخی محرک‌ها می‌توان در درمان آن موفق بود. همان‌طور که عسل برای روده‌ تحریک ‌پذیر مفید می‌باشد، یادداشت کردن برخی از عادات غذایی می‌تواند به شما کمک کند.

هنگامی ‌که از مواد غذایی مختلف استفاده می‌کنید و با درد و اختلالات موجود روده تحریک ‌پذیر مواجه می‌شوید، مواظب باشید که برای دفعات بعدی از آن مواد غذایی استفاده نداشته باشید.

در واقع مراحل آزمایش و خطا با یادداشت عادت غذایی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در این امور موفق باشید. برخی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها سبب تحریک این بیماری خواهند شد و برخی از آن‌ها برای این بیماری مفید هستند. در نهایت به‌ سادگی می‌توانید در کنترل وعده‌های غذایی خود موفق باشید و درمان این بیماری را به بهترین نحو ممکن پیش رو داشته باشید.

یادداشت کردن عادات غذایی مداوم

یادداشت کردن عادات غذایی مداوم

درمان بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر چگونه انجام می‌شود؟

طبق بررسی‌های انجام‌ شده، در حال حاضر نمی‌توان قطع به ‌یقین از درمان خاصی برای این بیماری رونمایی کرد. اما در صورتی‌ که بیمار از عوامل محرک اجتناب کند و از رژیم غذایی مناسبی تبعیت کند، به توصیه دکتر کوهدانی به ‌طرز قابل ‌توجهی می‌تواند نشانه‌ها و عوامل محرک این بیماری را به حداقل برساند.

پس این بیماری در حد کنترل‌ شده باقی می‌ماند و از پیشرفت آن جلوگیری خواهد شد. کاملاً مشخص است که استفاده از این راهکارها باعث بهبود سطح کیفی زندگی افراد خواهد شد

و در کاهش علائم نقش دارد. از این‌ رو بنا بر تخصص‌های دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین متخصص تغذیه، برخی از موارد مهم را در ادامه این مطلب به شما معرفی می‌کنیم تا به‌ غیر از استفاده از عسل برای درمان روده تحریک ‌پذیر، بتوانید با رعایت این نکات در درمان این بیماری موفق باشید.

مدیریت رژیم غذایی

با مدیریت رژیم غذایی در درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر موفق خواهید بود. پس بهتر است به توصیه پزشکان، از نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز غافل نشوید. آب نقش مهمی در رژیم غذایی دارد و می‌تواند حرکت مواد غذایی در گوارش و روده‌ها را سرعت ببخشد.

در کنار مصرف آب، استفاده از برخی میوه‌ها و سبزیجات فیبر بدن را فراهم خواهد کرد. اما بهتر است برخی از میوه‌ها و سبزیجات خام که برای روده مشکل‌ ساز می‌شوند را محدود کرد.

برای شناخت بیشتر این سبزیجات، دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین متخصص تغذیه می‌تواند به شما کمک کند. برای تمامی مشکلات سلامتی، استفاده از نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های بسیار شیرین مضر می‌باشد. در مسئله بیماری سندروم روده تحریک‌ پذیر نیز این مسئله صدق می‌کند. زیرا مصرف هرکدام از آن‌ها اختلالاتی در روند روده تحریک‌ پذیر به وجود خواهد آورد و به ‌عنوان یک محرک قوی می‌باشد.

اگر عادت به استفاده از الکل دارید، محدود کردن مصرف الکل می‌تواند شما را به درمان بیماری روده تحریک ‌پذیر نزدیک کند. توجه داشته باشید که اغلب از غذاهایی بهره‌ مند شوید که بر پایه جو دوسر می‌باشد.

وجود جو دوسر می‌تواند برای کاهش نفخ شکم یا گاز آن مفید باشد

زیرا وجود جو دوسر می‌تواند برای کاهش نفخ شکم یا گاز آن مفید باشد. سپس با مصرف آن علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک‌ پذیر به حداقل خواهد رسید. مصرف برخی از آدامس‌ها، شیرینی‌های بدون قند و غذاهای رژیمی باعث به وجود آمدن اسهال خواهد شد. این مسئله نیز به ‌عنوان یک محرک قوی در بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر می‌باشد.

بنابراین بهتر است در دوره درمان خود از این ‌دست موارد دوری کنید و در صورتی‌ که ابهام یا سوالی در رابطه با مصرف هرگونه مواد غذایی دارید، بهتر است از دکتر کوهدانی به ‌عنوان بهترین متخصص تغذیه کمک بگیرید.

اما همچنان لازم است بدانید که عسل برای روده تحریک ‌پذیر می‌تواند به ‌عنوان یک ماده اثربخش باشد. پس، از وجود آن غافل نشوید و در برنامه‌های غذایی خود حتما از آن استفاده داشته باشید.

در نظر داشته باشید که در برنامه غذایی روزانه شما هر ۳ وعده غذای اصلی و ۲ وعده میان وعده میل شود و هیچ کدام از وعده‌ها حذف نگردد. به‌ علاوه تلاش کنید تا غذای مصرفی خود را در یک زمان مشخص ‌شده میل کنید. از مواردی همچون تند خوردن دوری کنید. برای عدم شدت پیدا کردن دردهای سندرم روده تحریک ‌پذیر، بدون عجله و آرام غذا میل کنید.

وجود جو دوسر می‌تواند برای کاهش نفخ شکم یا گاز آن مفید باشد

وجود جو دوسر می‌تواند برای کاهش نفخ شکم یا گاز آن مفید باشد

کنترل اضطراب و استرس

مسئله دیگری که می‌تواند در درمان روده تحریک ‌پذیر نقش داشته باشد، جلوگیری از اضطراب و استرس می‌باشد. برای این کار می‌توانید از تمرینات آرام‌سازی ذهن همانند مدیتیشن و یوگا بهره ببرید. فعالیت‌های روزمره ‌ای همچون یوگا به شما کمک می‌کند تا مدیریت اضطراب و استرس خود را در دست بگیرید.

در صورتی ‌که در این امر موفق باشید، نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر بروز پیدا نخواهد کرد. داشتن فعالیت‌های ورزشی منظم نیز روند درمان را سرعت خواهد بخشید. برای این کار می‌توانید از روان‌شناسان مشاوره بگیرید تا بتوانید بر اضطراب و استرس خود کنترل داشته باشید.

مصرف داروهای لازم

به‌ غیر از مصرف عسل برای روده تحریک‌ پذیر ، استفاده از برخی داروها به توصیه پزشک شما تجویز خواهد شد. به‌ عنوان نمونه داروهای ضد اسپاسم می‌توانند در کاهش دادن دردهای عضلات روده و گرفتگی شکم به شما کمک کنند.

پس در هنگامی ‌که دردهای ناشی از سندرم روده تحریک ‌پذیر اتفاق می‌افتد، داروهای ضد اسپاسم می‌توانند نقش خوبی داشته باشند. همان‌ طور که می‌دانید، یکی از مشکلات اصلی روده تحریک ‌پذیر یبوست می‌باشد.

داروهای ملین می‌تواند به منظور برطرف نمودن این یبوست به شما کمک کند. همین‌طور برخی از افراد با مشکل اسهال مواجه هستند، پس داروهای ضد تحریک برای کم شدن علائم اسهال، کمک بسیاری خواهد کرد.

در موارد بسیار پیشرفته که شدت اوضاع بسیار زیاد می‌باشد، از داروی الوکسادولین استفاده خواهد شد و امکان دارد تا در کنترل اسهال‌های پیشرفته، ریفاکسیمین و آنتی‌بیوتیک‌های مختلفی تجویز گردد. البته توجه داشته باشید که استفاده از این داروها فقط تحت تجویز پزشک متخصص ارائه خواهد شد.

در غیر این صورت استفاده خودسرانه از هر کدام از این داروها امکان دارد شما را دچار مشکلات دیگر کند. پس در صورت تأیید دکتر کوهدانی، قادر به استفاده از این داروها هستید.

مصرف داروهای لازم

مصرف داروهای لازم

اهمیت درمان روانشناختی

در برخی مواقع شدت دردهای موجود براثر سندروم روده تحریک ‌پذیر به‌ قدری بالاست که مشکلاتی برای افراد به وجود خواهد آورد. در این مواقع تمرینات ذهنی به کمک افراد می‌آیند تا بتوانند در کاهش دردهای جسمانی نقش داشته باشند. برای این منظور هیپنوتیزم درمانی می‌تواند یک عملکرد درست برای تغییر نحوه پاسخ ‌دادن ذهن به دیگر علائم جسمی باشد و تمرکز ذهن را به جای دیگری خواهد برد.

در کنار آن استفاده از درمان شناختی و رفتاری به افراد کمک می‌کند تا با استفاده از استراتژی‌های متفاوتی همچون تکنیک‌های آرام ‌سازی، نگرش مثبت و دیگر موارد با شرایط موجود و دردهای ناشی از این بیماری مقابله کنند.

البته که به توصیه بسیاری از پزشکان، ورزش جایگاه بسیار خاصی برای این شرایط خواهد داشت و در کاهش علائم برخی از افراد مؤثر واقع می‌شود. البته قبل ‌از این ‌که از هرگونه ورزش بهره‌ مند شوید، باید نظر پزشک خود را در رابطه با نوع ورزش و شدت آن بپرسید و هیچ گونه اقدام خودسرانه از هر گونه فعالیت بدنی استفاده نداشته باشید.

اهمیت درمان روانشناختی

اهمیت درمان روانشناختی

بررسی موارد مختلف

توصیه دکتر کوهدانی به عنوان بهترین متخصص تغذیه این است که در صورتی ‌که مشکلاتی در روده شما اتفاق افتاد، بهتر است موارد زیر را مورد بررسی و ارزیابی قرار بدهید.

به اندازه‌ گیری سطح ویتامین D در بدن خود بپردازید. در صورتی‌ که نیاز به دریافت مکمل‌های ویتامین دی دارید، بهتر است در معرض نور خورشید قرار بگیرید یا از مکمل‌های آن استفاده داشته باشید.

برای بررسی بیشتر و دریافت انگل در روده، آزمایشات مدفوع بدهید. در برخی از مواقع امکان دارد، بیماری عفونت معده عاملی باشد که باعث دردهای موجود شما شود و هیچ‌گونه ارتباطی به روده تحریک‌پذیر نداشته باشد.

تلاش کنید تا میزان باکتری‌های مفید در درون روده خود را بیشتر کنید

تلاش کنید تا میزان باکتری‌های مفید در درون روده خود را بیشتر کنید. در برخی مواقع کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و قندها در رژیم خود شرایطی را برای شما صورت می‌دهد که باکتری‌های، مفید رشد نموده و تقویت شوند. همین‌طور می‌توانید از غذاهای تخمیر شده و مکمل‌های پروبیوتیک باکیفیت استفاده داشته باشید تا با افزایش باکتری‌ها در درون روده‌ها مواجه شوید.

فیبرهای دریافتی خود را بیشتر کنید. به‌ عنوان نمونه تخم کتان تازه می‌تواند علائمی همچون یبوست یا اسهال را در دستگاه گوارش شما برطرف کند و برای رفع روده تحریک ‌پذیر مناسب باشد.

علائم بروز روده تحریک ‌پذیر در سرما بیشتر و وخیم‌تر خواهد شد. زیرا برخی از واکنش‌ها رابطه مستقیمی با سرما دارند و امکان دارد علائم روده تحریک‌ پذیر بیشتر گردد. در اغلب مواقع امکان دارد دکتر کوهدانی دلیل اصلی شکل‌گیری روده تحریک ‌پذیر را از علائم ریشه در سرما خوردگی دوران کودکی شما بداند.

تلاش کنید تا میزان باکتری‌های مفید در درون روده خود را بیشتر کنید

تلاش کنید تا میزان باکتری‌های مفید در درون روده خود را بیشتر کنید

جمع‌بندی مطالب

زندگی کردن با سندرم روده تحریک ‌پذیر بسیار چالش ‌برانگیز است و امکان دارد عوارض بسیار زیادی گریبان‌گیر زندگی شما شود و اختلالات موجود آن در زندگی شما باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری گردد. اگر چه درمان درست و تأیید شده‌ای برای روده تحریک ‌پذیر وجود ندارد، اما با برخی از موارد موجود می‌توانید به بهبود این وضعیت کمک کنید.

ارتباط گرفتن با دکتر کوهدانی به‌ عنوان بهترین متخصص تغذیه می‌تواند در برطرف نمودن این بیماری برای شما مؤثر باشد. استفاده از عسل برای روده تحریک ‌پذیر بسیار مفید و کمک ‌کننده می‌باشد. اما در صورتی می‌توانید از آن نتیجه بگیرید که در طی دوره خاص بنا بر تشخیص پزشک از آن مصرف کرده باشید.

البته کیفیت عسل حرف اول را می‌زند. اغلب عسل‌های سنتی خواص درمانی بسیار بالایی دارند که می‌توان از وجود آن‌ها بهره کافی برد. با توجه به این‌ که دلایل بسیار مختلفی برای بروز این بیماری وجود دارد، بهتر است از مهارت‌های دکتر کوهدانی کمک بگیرید تا در کنار مصرف عسل برای روده تحریک ‌پذیر ، از دیگر موارد موجود برای درمان استفاده داشته باشید.

اگر شما نیز تجربه مصرف عسل برای روده تحریک ‌پذیر را دارید و توانسته‌ اید از آن نتیجه بگیرید، آن را با ما درمیان بگذارید. اما در صورتی‌ که هر گونه سوال ذهنی شما در این مطلب پاسخ داده نشده است، می‌توانید از تخصص‌های دکتر کوهدانی بهره ‌مند شوید و با مشاوره گرفتن از او در درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر موفق باشید.

منبع:

cutt.ly

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید